METROPOL
METROPOL

23 Şubat 2021

Daft Punk’tan Veda

YAZI: VOGUE TÜRKİYE

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Daft punk
Craig McDean

Daft Punk dün, sekiz dakikalık klip yayınlayarak gündemi hareketlendirdi. 

Yayınladıkları video, ikilinin 2006 yapımı filmi “Electroma”dan ikilinin rol aldığı Thomas Bangalter ve Guy-Manuel de Homem-Christo'nun bir sahneyle başlıyor. İkili alametifarikaları haline gelen kostümleriyle karşılıyor bizleri. Birkaç dakika sonra bakışmalarını, birinin ceketini çıkarıp bir güç düğmesini göstermesiyle devam ediyor. Biri kendini yok etmeden önce çölde birbirlerine veda ettikten sonra bir patlama görüyoruz.

“Epilogue” adlı bu video, son 30 yılda ortaya çıkan en etkili ve popüler gruplardan biri olan Daft Punk’ın veda duyurusu olarak yayınlandı. Videonun devamında gün batımıyla devam ederken, grubun “Touch” şarkısını duyuyoruz. Bu seçim de tesadüf olmasa gerek zira şarkı, ikilinin kariyerindeki en önemli dönüm noktalarından biri kabul edilen “Random Access Memories" albümünden.

Daft Punk’ın ilk albümü “Homework”, dans müziğinde bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor. 2013'te Pharrell Williams ve Nile Rodgers'ın yer aldığı retro disko single'ı Get Lucky ile dünya çapında bir hit haline gelmiş ve Grammy Ödülleri’nde ikiliye ödül kazandırmıştı.

“Around The World”, “Get Lucky”, “Lose Yourself To Dance” ve daha birçok şarkıyla dünya çapında ün kazanan ikilinin bundan sonra ne yapacağı hakkında resmi bir açıklama yapılmadı.

Farklı isimler altında birlikte çalışacaklar mı, kariyerlerine solo mu devam edecekler, neden ayrıldılar gibi soruların cevabı şimdilik belirsizliğini koruyor. Ancak grubun geçmişini düşünce müzik ve video yayımlamaya devam edeceklerini tahmin etmek zor değil.

 

 

ETİKETLER: DAFT PUNK