VOGUE TV
VOGUE TV

30 Eylül 2018

Astrokoç: Kendimi Nasıl Daha İyi İfade Edebilirim?

YAZI: ZEYNEP TURAN

 astrokoç

İllüstrasyon: Meriç Canatan

 

KOÇ

Sınırlarından ve prensiplerinden kolay kolay taviz vermediğini en iyi sen biliyorsun. Düşüncelerini açıklama konusunda zorluk çekmesen de keskin çizgilerin iletişim konusunda sorunlar yaşamana neden olabiliyor. Bir de üstüne açık sözlü olayım derken ipin ucunu kaçırarak istemeden patavatsızlık yapabiliyorsun. Aslında içten içe dediğim dedik tavrının sana bir şey kazandırmadığını da birçok kez deneyimledin. Kendini daha iyi ifade etmek istiyorsan, kestirip atmadan önce baştan sona karşı tarafı dinlemelisin. Bir de sonda söylemen gerekeni en başta söylememeye gayret etmelisin. Belki de en çok bu yüzden yanlış anlaşılıyor ve kendini ifade edemiyorsundur, ne dersin? 21.yy’da her şeyi yapabildiğini gösterme çabanı biraz kısıtlarsan zaten kendini iyi bir şekilde ifade edebileceksin.

BOĞA

Hayatını hep sakince yaşamaya çalıştın. Bu yüzden de gerek duymadığın hiçbir konuya, olaya dahil olmamaya ayrı bir özen gösteriyorsun. Karmaşık durumlarda bile hemen denge arayışı içine girebiliyorsun. Tabi insanlara karşı ketum bir tavır sergilediğini de unutmamak gerekir. Bu durum kendini ifade ederken zorlanmana neden olabiliyor. Kendini kolayca ifade etmek istiyorsan, duygularını açık etmekten korkma. Duyguların ve düşüncelerin seni sen yapan değerler. Duygular paylaşıldıkça anlam kazanır. Tek başına bir duyguyu ve düşünceyi tek başına sırtlanmak yerine, sakinliğini koruyarak kendini ifade edebilirsin. Tabii kendini ifade ederken dikkat etmen gereken en önemli detay ise; anlatımlarını çok uzun tutmaman.

İKİZLER

Konuşma konusunda hiçbir sorunun yok. Hele bir de işin içine meraklı yapın girdiğinde en ciddi kişilerin arasında bile sosyalleşmeyi başarabiliyorsun. Ancak senin de kendini ifade edemediğin zamanlar olmuyor değil. Kaygılandığın konular söz konusu olduğunda derin bir suskunluk hali bile yaşayabiliyorsun. Kendini ifade etmek istiyorsan öncelikle kaygılandığın meselelerin üzerine gitmelisin. Kaygılandığın konularla karşı karşıya kaldığında önce derin bir nefes almalı ve sakince düşünmelisin. Kendine ayırdığın bu küçücük anın sana dönüşü muhteşem olacak. Kendini kolayca ifade ederken, korkularından da yavaşça arındığını fark edeceksin.

YENGEÇ

Duygularına sahip çıkıp, en derin haliyle yaşayan ender kişilerdensin. Duygularını ise güven kelimesinin üzerine inşa etmen, seni dışarıya karşı bir zırh gibi koruyor adeta. O yüzden de gerekli gördükçe duygularını başkalarıyla paylaşmaktan yana davranıyorsun. Bu paylaşım ise sınırlı düzeyde oluyor ve anlaşılmanı da zorlaştırıyor. Kendini neden ifade edemediğine gelecek olursak; bunun en büyük nedeni içten içe etrafındakilere karşı duyduğun güvensizlik. Ama unutma ki artık sen de değişiyorsun. Önümüzdeki yıllarda astrolojik olarak tutulmalar sende olacağı için kendini daha farklı ifade edeceksin. Senden beklenen duyarlılığı göstersen de kendini korumak isteyeceksin. Kendini daha iyi ifade etmek istiyorsan; duygularının senin önüne geçmesine izin vermemelisin. Kendini ifade ederken; öncelikle ne kadar güçlü olduğunu hatırla ve bu gücü görünüşüne ve davranışlarına da yansıt. Özgüveninin artmasıyla kendini daha da iyi ifade edeceksin. 

ASLAN

Gösterişli ve cesaretli halinin karşısında kim ne söyleyebilir ki? İlk görüşte dikkat çekmeyi başaran ender burçlardansın. Ancak etrafındakilerle herhangi bir konu üzerinde konuşurken, egon ön plana çıkabiliyor. Hele ki haksızca yapılan eleştirilerde kibrin de sahneye çıkınca, kendini yanlış ifade edebiliyorsun. Ki bu durum ne kadar güçlü durmaya çalışsan da seni üzüyor değil mi?  Kendini ifade ederken en çok dikkat etmen gereken şey, ‘ben’ duygusunu en aza indirgemen. Yüksek perdeden konuşmadan, tüm samimiyetinle kendini ifade edersen, daha da mutlu olduğunu göreceksin.

BAŞAK

Toparlayıcı bir ruha sahip oluşun, hayatının her köşesinde etkili oluyor. Ev ve iş düzeninden tut da ikili ilişkilere varana kadar hep yapıcı bir yaklaşım sergilemeye özen gösteriyorsun. Bu durum hayatını kolaylaştırıyor elbette ancak kendi içinde bile arada kaldığın zamanlar oluyor. Kırmadan, dökmeden sorunların üstesinden geleyim derken; bazen kendini ifade etmeye bile geç kalıyorsun. Üstelik bu durum gergin seni gergin de yapıyor. Kendini daha iyi ifade etmek istiyorsan, her zamanki zarifliğinle sınırlarından bahset. Sınırlarınla tanıştırdıktan sonra tüm içtenliğinle kuracağın her cümleyle kendini ifade etmen daha da kolay olacak.

TERAZİ

İnce düşüncelisin ve aynı şekilde de empati yapılmasını istiyorsun. Etrafındaki kişilere, özellikle sevdiklerine karşı her zaman incelikle yaklaşmaya dikkat eden bir yapıya sahipsin. Etrafındakilere yaklaşım konusunda en ince detayları bile hesap ederken, başkalarından aynı davranışı görememek kalbini kırıyor sonunda. Bu yüzden de kendi kabuğuna çekilmek zorunda dahi kalabiliyorsun. Kendini daha etkili bir şekilde ifade etmek istiyorsan, olumsuz duygulara kapılara içe kapanmamalısın. Unutma sen nezaketin ve güzelliğin burcusun. Tüm alımlılığını, inceliklerini ortaya koyarak, başkalarının etkisinde kalmayarak kendini daha iyi ifade edebilirsin.

AKREP

Karşına çıkan hemen her olaya akılcı bir şekilde yaklaşman, çetrefilli konulara hızlıca çözüm üretmen ilişkilerini canlı tutmanı sağlıyor. Düşüncelerini dile getirirken özgüvenini de açığa çıkarman daha da güçlü görünmeni sağlıyor. Kendini ifade etmenin önündeki engel ise; bilinçaltın oluyor. Bilinçaltının söylediklerine kendini öylesine kaptırıyorsun ki; doğru olan ne, nasıl cümleler seçmeliyim diye düşünüp duruyorsun. Kendini daha iyi ifade etmek istiyorsan ilk yapman gereken; bilinçaltının sana verdiği kuruntulardan uzaklaşman. Unutma sen en çok aklınla hareket ediyorsun. Gizemli tarafını açığa çıkarıp keskin zekânı da gözler önüne serebilirsen, kendini daha etkileyici şekilde ifade edebilirsin.

YAY

Keşfetmeye ve bilgi edinmeye olan tutkun seni yaşamın boyunca hep bir adım öne taşıdı. Sosyal hayatında, etrafındakilere sadece bilgilerini değil tecrübelerini de yansıttın. Bir nevi konuşmalarınla insanları kendine çektin. Fakat bazı sorunlar karşısında elin ayağına dolanabiliyor. Öyle ki hiç olmayacak tepkilerde bile bulunabiliyorsun. Kendini daha iyi ifade etmek istiyorsan, aceleci davranmamalısın. Her şeyi bir anda anlatmak tüketmekten başka işe yaramaz. Ayrıca ifade biçimini değiştirip, daha esprili bir havaya bürünürsen kendini daha özel bir şekilde ifade etmiş olursun.

OĞLAK 

Gündelik yaşamında hemen her konuya hâkim olma isteğin, seni biraz kontrolcü ve kısıtlayan bir havaya sokabiliyor. Bunun yanında kendi doğrularınla ördüğün duvar seni cool görünmeni sağlarken ulaşılması imkansız biri haline getiriyor. Kendini ifade ederken keskin cümleler kurman işleri karmaşık hale getirebiliyor. Kendini daha doğru ve etkili bir şekilde ifade etmek istiyorsan; fazla soğuk ve mesafeli durmaktan vazgeçmelisin. Evet, sınırların seni sen yapıyor ancak katı durmakta insanları senden uzaklaştırıyor. Bu durumdan dolayı etrafındakiler önyargıyla dinleyebilirler seni. Kendini daha iyi ifade etmek için keskin tavrını minimale indirmende fayda var. Böylece çekiciliğine de çekicilik katmış olacaksın.

KOVA

Değişime açık oluşun sosyal anlamda farklı çevrelere girmeni sağlıyor. Kendine has mizacın sayesinde de vazgeçilmesi zor biri olup çıkıyorsun. Hayata pozitif yönden baksan da en küçük olumsuzlukta motivasyonunu kaybedebiliyorsun. Hemen sonrasında kendini derin sorgulamalar içinde buluyor ve adeta isyan bayrağını dalgalandırıyorsun. İçinde bulunduğun durumu doğru ifade edemediğin için de çatışma kaçınılmaz oluyor. Kendini daha iyi ifade etmek istiyorsan öncelikle motivasyonunu korumalısın. Sen de biliyorsun ki hayat olumsuzlukları da barındırıyor. Kötü düşüncelere kapılmadan, kalbine güvendiğin dostlarınla paylaşım içinde olursan, olayların üstesinden geldiğini göreceksin. Kendini ifade ederken sadece olumsuzlukları düşünme. Unutma düşünceler duyguları, duygular da davranışları değiştirir.

BALIK

Hayata karşı duyarlı, uyumlu ve anlayışlı bir duruş sergiliyorsun. Bu durum kimseyle aranı bozmadığı gibi kalıcı dostluklar edinmeni bile sağlıyor. Ancak aşırı duyarlı oluşundan dolayı olduğundan daha hassas olabiliyorsun. Bir yandan da sevdiğin insanlara aşırı düşkün oluşun yanlışları sineye çekmene ve sana yapılan haksızlıklara göz yummana neden olabiliyor. İçine ata ata, kendini insanlardan izole etmeye çalıştıkça duygusal bir sarsıntı yaşayabilirsin. Kendine yaptığın haksızlık daha da acı verir aslında. Kendini daha iyi ifade etmek istiyorsan, olmazsa olmazlarının ihlal edilmesine izin vermemelisin. İyi niyetini, hayata bakış açını gizlemek yerine dile getirmelisin. Yapılan eleştirilerde de savunmalarını en aza indirgersen ve fikirlerini ikna edici bir kararlılıkla söylersen kendini daha iyi ifade ettiğini anlayacaksın.

ETİKETLER: ASTROKOÇ , ZEYNEP TURAN , ASTROLOJİ