15 Aralık 2019

Anne Hathaway'in Kaliforniya Şalesi

YAZI: MAYER RUS

Anne Hathaway ve eşi Adam Shulman, Studio Shamshiri’yle işbirliği yaparak Alplerden esinlenen, tarihle günümüzü kaynaştıran masalsı bir köşk yarattılar. Zamanında av ve kış köşkü olarak dizayn edilen Los Angeles’lı yapının ardında çok katmanlı bir düş gücü var.

anne,hathaway,ev 

Fotoğraf: Stephen Kent

Tahmin edilebileceğiniz üzere, Oscarlı aktris Anne Hathaway ile mücevher tasarımcısı eşi Adam Shulman’ın Kaliforniya’daki evleri oldukça ilgi çekici bir mekan. Olmasa şaşardık zaten. Zira çift, evin tarihçesi için bile hikaye kurgulamış; 1906’da bir İsviçre şalesi tarzında yapılan, 1917’de yanınca yeniden inşa edilen bu büyüleyici binayı, öyküye göre eski sahibi Yves Saint Laurent, Wes Anderson’a satmış ve Anderson, buraya özgün hipster tarzını yansıtan eklemeler yapmış. Anderson ve David Bowie’nin bu evde yılbaşı partisi verdiği gibi detaylarla hikayeyi daha da süslemiş Hathaway ve Shulman çifti. Böylesi bir hayal gücüne sahip ikiliye, Los Angeles’taki Studio Shamshiri’den tasarımcı Pamela Shamshiri de eklenince masal, kusursuz bir gusto ile gerçeğe dönüşmüş.

anne,hathaway,ev

Şömineyle ısınan terasta, 19. yüzyıl örtüleriyle bir çift Janus et Cie divan; 18. yüzyıl Fransız sehpa, özel yapım lamba.

Fotoğraf: Stephen Kent

Yapının mimarisi, Güney Kaliforniya’daki önde gelen malikanelerin yanı sıra bir zamanlar Henry ve Arabella Huntington’ın San Marino rezidanslarını da (şu anda Huntington Kütüphanesi’nin ana sanat galerisi) tasarlayan Myron Hunt ve Elmer Grey’e ait. Bu tarihi ev için Studio Shamshiri’yle yaptıkları işbirliğinden bahsederken Hathaway, “Pam, tamamen projeye adadı kendini” diyor. Shulman ekliyor: “Bir sürü çılgın kreatif tartışma oldu ama Pam hiçbirinden yılmadı, bütün sürece, so stike, sihirli ve eğlenceli bir boyut kattı.” 

Hathaway ve Shulman, pitoresk malikanelerinin cazibesini aşk hikayesi gibi anlatıyorlar. “Ana yoldan eve doğru geldiğimizde, inanılmaz güzellikte panoramik bir manzara karşıladı bizi ve o anda âşık olduk eve” diyen Shulman’ın sözlerini Hathaway şöyle sürdürüyor: “Romantizm ile muhteşem tasarımın ideal bileşkesiydi bu ev. İkimiz de içimizde bir yerde buranın hayatımızda çok önemli olacağını hissettik. Burada nasıl bir aile olacağımızı, gayet net gözümde canlandırabildim.”

anne,hathaway,ev

Woka avize, Borge Mogensen yemek masası ile vintage sandalyelerin üzerinde asılı; masada, vintage kimono parçalarından yapılmış bir runner var; paneller, BDDW.

Fotoğraf: Stephen Kent

Shamshiri için fantastik, onlarca yılın tarzını kucaklayan dekorasyonun başlangıç noktası, evin masalsı mimarisi olmuş. “Bir İsviçre şalesinin Kaliforniya fantezisini gerçekleştiriyorduk, zamanında av ve kış köşkü olarak dizayn edilmiş, biz de birçok tarihi İsveç yapısını gözden geçirdik. Evin sevimliliğini korurken renk, doku ve mobilya katmanlarını farklı dönemlerin tarzlarından seçtik, mekanın zamanla geçirdiği evreleri ve Anne ile Adam’ın sımsıcak, cömert, samimi ruhlarını yansıtmak istedik.”

Bu katmanlılık, geniş müzik salonunda özellikle cana geliyor; burası zamanında ev sahipleri ve yakın çevresi için tasarlanmış bir dans salonuymuş. Şimdi, 20. yüzyıl başlarından bir aynalı disko topu tavanı süslüyor, içeride Türk hamamı bile var. Misafirlerin toplanacağı yerde bir piyano, parlak bir Yves Klein Monogold masa ve Hathaway ile Shulman’ın dostları için konforlu koltuklar bulunuyor. Hathaway, “Sevdiklerimizle birlikte müzisyen arkadaşlarımızı dinleyeceğimiz bu salon uzun zamandır hayalimizdi” diyor: “Evimizin kalbi burası.”

Ortak alan havası mutfağı da canlandırmış, uzun ince bir ada, misa rlerin yemek hazırlanırken yardım etmesine çok müsait. Huzur verici uçuk mavi ve yeşil tonlarında boyanmış mutfak, rüya gibi bir kahvaltı salonuna bağlanıyor, eski çiftlik evlerine mahsus duvar panellerinin üzerinde manzaralı duvar kağıdı kaplı, bir parça kontinental hava vermek için yüzyıl ortası modern İtalyan tasarımcılardan Carlo di Carli imzalı ladin sandalyeler konmuş. Shulman, evin genel ortamını “rahat ve sıcak” olarak tarif ediyor kısaca.

“Anne ve Adam’ın, benim de tüm yüreğimle desteklediğim maceraperest bir renk algıları var” diyor Shamshiri, antre ve müzik odasındaki şeftali ve bordo tonları işaret ederek, bu renklerin ilhamını bir Gucci gömlekten aldıklarını söylüyor. Yine modaya selam mahiyetinde, Rihanna’ın efsanevi 2015 Met Galası kıyafeti olan sarı pelerin, müzik ve dinlenme odalarındaki altın renkli kumaşlara ve halıya esin olmuş. Ana yatak odasındaki pembeye gelince, tasarımcı sadece şunu söylemekle yetiniyor: “İkisi de pembeyi çok seviyor.”

anne,hathaway,ev 

Vintage bakır lamba ve Deborah Ehrlich lambalar, Anne Hathaway ve eşi Adam Shulman’ın Kaliforniya’daki evlerinin mutfak tavanını süslüyor. Bu bölümün tasarımında La Cornue kuzine, Rohl evye, Barber Wilsons & Co. armatür kullanılmış.

Fotoğraf: Stephen Kent

Bütün şen şakrak detaylar ve çağdaş ve vintage mobilyaların ilgi çekici birlikteliğine rağmen, Hathaway ve Shulman, evin gerçek simyasının daha derinde yattığını söylüyor; odaların boyutu, kendine özgü yuvarlak planı ve dışarıyla bağlantısı gibi. “Bu ev, içinde bulunan insan sayısına göre genleşip değişiyor adeta” diyor Shulman. “Sadece biz ve bebeğimiz varken sessiz, huzur dolu, sanki sizi kucağında uyutur gibi. Konuklarımız geldiğinde ise enerji ve eğlencesine diyecek yok.”

anne,hathaway,ev

Oturma odasında JF Chen divan kıvrılıyor, koltuklar vintage, aydınlatmalar Frank Gehry, Axel Einar Hjorth, J.T. Kalmar, Poul Kjaerholm, Angelo Lelli ve Paavo Tynell. Soldaki koltuk Roy Mcmakin imzalı.

Fotoğraf: Stephen Kent

“Romantizm ile muhteşem tasarımın ideal bileşkesiydi bu ev. İkimiz de içimizde bir yerde buranın hayatımızda çok önemli olacağını ilk görüşte hissettik. Buradaki aile yaşantımızı gayet net gözümde canlandırabildim.”

 

Yeni dizisi Modern Love, Amazon Prime’da geçtiğimiz Ekim ayında gösterime giren Hathaway de eşinin görüşlerini destekliyor: “Evimiz, yalnız kalma ihtiyacı ve insanlarla birlikte olma isteğini harika bir şekilde dengeliyor. Bir projeye odaklanmam gerekiyorsa, dış dünyanın dikkat dağıtıcılığından uzaklaşıp çalışabiliyorum. Dağ manzaramız ve çalılarda ötüşen kuşların sesi müthiş bir ilham kaynağı. Yuvamızın içi kadar dışı da müzikle dolu.”

ETİKETLER: ANNE HATHAWAY , HOLLYWOOD