09 Mart 2015

Yaşlı Gösteren 5 Güzellik Hatası

YAZI: GÖZDE ATAKOĞLU

                                                                                               
Kalın Fondöten Kullanmak
 
90’lı yıllardan itibaren fondöten ten makyajının vazgeçilmez adımı oldu. Ancak zaman içerisinde doku ve renk konusunda çok gelişti. Eskiden ister istemez kalın sürmek zorundaydık çünkü dokuları kalındı, oysa günümüzde ikinci ten etkisi denilen oldukça ince, ışığı toplayan parlaklıkta fondötenler kullanılıyor, tek bir kat yeterli oluyor. Fazlasından kaçının. Çünkü; kalın sürülmüş fondöten sanıldığı gibi ciltteki kusurları örtmez aksine daha da görünür kılar. İnce çizgilerin arasına girer, gözeneklerin daha büyük görünmesine neden olur. 
 
Nemsiz Cilde Makyaj Yapmak
 
Nemsiz cilt konforsuz görünür, konforsuz cilt de tüm kusurlarınızı görünür kılar.  Kuru cilt demek daha fazla kırışık ve daha fazla irritasyon anlamına gelir. Makyajı kuru cilde uygularsanız hiçbir şeyi örtemez aksine daha görünür kılarsınız. Makyaj öncesi cildin neme doyması, yumuşak bir baz yaratmanız makyajınızın daha iyi görünmesi, daha uzun süre dayanması ve varla yok arası bir etki bırakması için kaçınılmazdır.
 
Işıltılı Ten Ürünleri Kullanmak
 
Işıltı dozajında kullanılmazsa yaşlı gösteren ve assolist havası yaratan başlıca makyaj hatalarından biridir. Işıltılı, simli ürünler, özellikle göz makyajında ince kırışıklıklar arasına girer, birikme yapar, göz kapakları ağırlaşmış durur, ten makyajında kullanıldığında tüm kusurları görünür kılar ayrıca dudaklarda parlak malzeme kullanmak dudak üstü çizgilerine dikkat çekecektir. Yaş büyüdükçe ışıltılı ürünlerden uzak durmanızda fayda var.
 
Fazla Pudralanmak
 
Pudra eskiden makyajın vazgeçilmez unsuruydu. Cilt tipine bakılmadan pudra kullanırdı, oysa kuru bir cildiniz varsa pudradan uzak durmanız gerekir. Pudra, yüze matlık vermesi ve istenmeyen parlamaları önlemesi için kullanılmalıdır. Eğer pudra fazla kaçarsa, cilt kuru görünür, ışığı azalır , kırışıklıklar daha belirgin görünür, konforsuz bir ciltte makyaj daha yaşlı görünmenize neden olur.
 
Fazla Göz Makyajı Yapmak
 
Kalın çekilmiş eyeliner ya da kalem, kaş altına kadar taşınmış koyu far, yoğun şekilde boyanmış kirpikler bakışlarınıza ağırlık verir, göz kapaklarınızı daha da aşağıya çeker. Genç bakışlar istiyorsak göz yapınıza uygun şekilde kavisli ince bir eyeliner, kaşları daha kalkık göstereck kaş kemiği üzerine sürülmüş açık renk bir far ve iyice kıvrılmış kirpiklere sürülmüş bir kat maskara yeterli olacaktır.
 
15-08/24/scarlett-johansson.jpg
 
 
Fazla makyajın yaş büyüten gücüne Scarlett Johansson’un bu iki fotoğrafı harika birer örnek. Johansson 2001 yılında, Hollywood Film Festivali’ne bu ağır makyajla katıldığında sadece 17 yaşındaydı. 14 yıl sonra katıldığı G'Day USA Gala Featuring The AACTA International Awards'ta ise varla yok arası makyajıyla kesinlikle eskisinden çok daha genç görünüyor.
 
 

ETİKETLER: CİLT , CİLT BAKIM , FONDÖTEN , MAKYAJ , MAKYAJ TREND , GÜZELLİK SIRLARI , GÜZELLİK