05 Haziran 2018

Ralph Lteif ile Makyaj Sanatının İncelikleri

RÖPORTAJ: E. ŞEVVAL YÜRÜTEN

18-06/05/ralph-lteif-boyner-1528184592.jpg

Boyner ile Türkiye’ye gelen Dior’un Pro-Team üyesi, dünyaca ünlü makyaj artisti Ralph Lteif, yalnızca Vogue.com’a özel güzellik sırlarını paylaştı. Dior’un yetenekli makyaj ustasıyla, gelecek sezonun güzellik trendlerinden en sık yapılan makyaj hatasına, güzellik hakkında kısa bir sohbet ettik.

Bizimle daha önce kimseye söylemediğin bir güzellik sırrını paylaşır mısın?

Bence makyaj, kendinizi ifade etmenizi ve kişiliğinizi yansıtmanızı sağlayan bir araç. Makyaj gerçekten kendiniz olmanıza izin verir.

Diğer bir sır ise, bence Youtube, dergiler, hatta güzellik bloggerları da makyaj görünümünüz için harika ilham kaynakları olabilir. Asıl nokta, sizin nasıl iyi hissedeceğiniz ve size neyin yakışacağını keşfetmek.

Bu yazın kazanan makyaj trendi nedir?

Bizim Diorshow ON-Stage Liner renkli liner’larımız ve heyecan verici rengarenk Diorshow Pump ‘N’ Volume maskaralarımız gibi yaza renk katacak ürünler bu yazın kalbinde!

Ralph Lteif

Heykel ve resim okudun. Aldığın eğitim, makyaja bakış açını nasıl etkiledi?

Çizime ve renk teorisine olan yakınlığım beni makyaj sanatı dünyasına çok doğal bir şekilde soktu. Makyaj dünyasındaki yolculuğum, 2006’da Dior Makyaj aileme katılmadan 2 yıl önce, Beyrut tiyatro sektöründe freelance makeup artist olduğumda başladı. Heykel ve resimdeki çalışmalarım,
bana renk teorisini ve şekilleri anlama konusunda farklı bir bakış açısı sağladı.

En sık yapılan makyaj hatası nedir?

Bence en sık yapılan güzellik hatası, kadınların kendilerini inanılmaz derecede farklı yapan özelliklerini benimsemek yerine onları saklamaya çalışmaları. Bana göre en iyi güzellik anlayışı, kendi cildinizle rahat olabilmek. Makeup artist’ler olarak bizim görevimiz, kadınlara, onlara yakışacak görünüme ulaşmalarında yardımcı olmak ve onların doğal özelliklerini belirginleştirmek.

Daha spesifik bir örnek olarak, çok fazla insan kaşlarını doldurmakta zorluk yaşıyor. Çok ağır ya da vurgulanmış bir kaş bütün görünümünüzü mahvedebilir, kaşlar gözlerinizin etkisini azaltmadan yüzünüzde bir çerçeve yaratmak için varlar.

Highlighter mı kontür mü?

Kişiden kişiye, yüz şekline, duruma ve kişinin sahip olmak istediği görünüme göre değişir. En önemli şey, highlighter ile yaratacağınız ışık ile; kontür ile yaratacağınız gölgenin arasında sağlıklı bir denge kurmak.

Ralph Lteif

En çok kiminle çalışmayı seviyorsun?

Peter Philips benim için inanılmaz derecede alçak gönüllü bir mentor. Moda haftasında kuliste onunla çalışıyor olmak benim için büyük bir onur. Dünyanın her yerinden Dior PRO Makeup Artist’ler ile çalışmaktan da gerçekten büyük keyif alıyorum. Birbirinden bu kadar farklı ve herkesin kendi eşsiz tarzının olduğu bir grupla çalışmak gerçekten çok ilham verici. Ve tabi ki elbette, kendi bölgemdeki Dior Makeup ekibiyle birlikte çalışmayı çok seviyorum; sürekli olarak seyahat ettiğim için onlar gerçekten benim ikinci ailem gibi.

Her kadının makyaj çantasında olması gereken hayat kurtarıcı/temel güzellik ürünleri nelerdir?

Cilt ile başlayalım, Capture Totale Dreamskin Cushion her kadının çantasının olmazsa olmazı. Hafif, taze bir kapatıcılık sağlarken cilde doğal bir ışıltı verir; aynı zamanda besleyici bir cilt bakımı da yapar.

Bir diğeri, tanıtıma ihtiyaç duymayan, kült ürün Dior Addict Lip Glow. Bu sıradışı renk yenileyici dudak balmı, dudaklarınızı nemlendirirken doğal bir renk veren, kullanımı kolay bir ürün.

Bence allık da makyaj çantanızın olmazsa olmazlarından. Hafif bir allık dokunuşu ile cildinize aydınlık ve sağlıklı bir görünüm sağlayabilirsiniz. Diorshow Iconic Overcurl, uzunluk ve kıvrım arasında mükemmel dengeyi sağlayan, gözlere daha büyük bir görünüm veren benim favori maskara’larımdan.

ETİKETLER: DİOR , RALPH LTEİF , MAKYAJ , GÜZELLİK