08 Aralık 2014

Podyumdan Parti Makyajları

YAZI: GÖZDE ATAKOĞLU

 

1. GRAFİK ÇİZGİLER: Ünlü makyaj artisti Tom Pecheux’un Anthony Vaccarello defilesinde gerçekleştirdiği bu makyaj, yeni nesil sofistike bir rockçı konsepti için yaratıldı. Grafik çizgileri, göz kapaklarına istediğiniz şekilde çekebilirsiniz, önemli olan iki gözüde aynı çizgi ölçüleriyle boyamak. Siyah çizgiler için kalem eyeliner’dan kırmızı renktekiler içinse Pecheux’un yaptığı gibi  kırmızı ruj’dan yardım alın. Bu makyajı, aynı defiledeki gibi sadece kırmızı oje kullanarak yapılmış ‘Renkli French’ manikürle tamamlayabilirsiniz.

ÜRÜN ÖNERİSİ: Pecheux gibi sizde bu makyajda Estee Lauder’in Pure Color Envy, Envious isimli rujun koyu kırmızı rengini kullanabilirsiniz.

 

2. YOĞUN RENKLER:  Kenzo defilesinde gördüğümüğüz bu yoğun grafik, kobalt mavi göz makyajı, makyaj artisti Aaron de Mey imzalı. Kırmızı rujdan sıkılan ama makyajda renk sevenlere önerilebilir. Özellikle  kalsik siyah düz bir gece kıyafetine renk ve modernlik katacaktır. Jel-krem yapıda bir eyeliner rahat çizim yapmanızı sağlar. Kuyruğu kaş bitimine doğru hafif kanat gibi açarak uzatmak bu makyajın püf noktasıdır.

ÜRÜN ÖNERİSİ: Her cilt rengine uygun, kobalt mavi renkte eyeliner MAC’in Chromaline serisinde mevcut, Marine Ultra rengini deneyin. Kesik fırça grafik kuyruğu çizerken kolaylık sağlayacaktır.

 

3. METALİK GÖZLER: Yılbaşı gecesi ev sahibesi sizseniz bu makyaj tam sizlik. Çünkü yapması basit ve hızlı, sonucu da oldukça iddialı.  Donna Karan, Emporio Armani defielelerinde gördüğümüz metalik gözler için, pigment zengini metalik far ve siyah kalem ikilisi yeterli. Farın açık rengini göz pınarlarına daha koyu olan tonunu ise kaş kemiğine uygulayın. Bakışları derinleştirmek için kalemle çerçeve yapılabilir.

ÜRÜN ÖNERİSİ: Makeup Forever Aqua Cream farlar, hem yumuşak dokularıyla kolay uygulanır hem de yoğun renkli bir parlaklık sağlar.

 

4. ABARTI KİRPİKLER:  Partide 60’ların retro makyajını hatırlatan detayları kullanabilirsiniz Mesela abartı kirpikler… Genelde dudaklarını boyamayı seven biriyseniz çevrenizi şaşırtın, fokusu gözlere çekin. Prada, Gucci ve Saint Laurent defielelerinde görülen yoğun kirpiklerin anahtar ürünü elbette tekli takma kirpikler. Ancak gerçekten dramatic bir etki yaratmak istiyorsanız  bütün olanları işinizi kolaylaştıracaktır.

ÜRÜN ÖNERİSİ: Maskara ve kirpik kıvırıcısı da en az takma kirpik kadar önemli detaylar. Mascara ne kadar iyi olursa olsun kirpik kıvırıcısı olmadan kirpiklere hacim veremezsiniz. Lancome Grandiose ise ergonomic fırçasıyla en ufak kirpikleri atlamadan boyamanızı sağlayacaktır.

 

5. RETRO KUYRUKLAR: Yine 60’lar, bu sefer kuyruk ve takma kirpik ikilisi beraber kullanılıyor. Daha gösterişli, daha zor. Saint Laurent defilesinde olduğu gibi bu retro makyajı destekleyecek kostüm ve saç modeli de partinin yıldızı olmanızı destekleyecektir. Eyeliner’ı göz kıvrımına kadar yükseltip göz şeklini takip eden bir kuyruk çekeceksiniz. Bütün takma kirpik kullanmayı ve alt kirpik diplerine gözleri daha da büyütecek beyaz kalem çekmeyi unutmayın. 

ÜRÜN ÖNERİSİ: L’Oreal Paris’in Blockbuster isimli ispirtolu kalem formunda eyeliner’ı, kalın ucuyla bir çırpıda bu makyajı yaratmanızı sağlayacaktır.

 

6. VİŞNE DUDAKLAR:  Dudaklarda hem rengi hem de sürüş tekniğini değiştirelim. Fark yaratmak istiyorsak klasik yılbaşı kırmızısının pabucu dama atılsın. Onun  yerini bir avuç vişne yemişiz gibi doğal bir pembeliğe bırakalım. Ruju sürerken istediğimiz ,net  ve kusursuz görünüm değil, aksine parmak uçlarıyla dokundurulmuş hissi yaratan bir doğallık. Nanette Lepore defilesindeki mankenlerin öpülesi dudaklarının sırrı, önce bej renkte bir rujla dudaklara dolgunluk verip, bordo renkli Lip Stain denilen dudak boyasıyla hafifçe renklendirmek.

ÜRÜN ÖNERİSİ: Laura Mercier’in yoğun dudak boyaları parmak uçlarıyla uygulamak için ideal.

ETİKETLER: MAKYAJ , MAKYAJ TREND , GÖZ MAKYAJI , DEFİLE , PARTİSTİLİ