19 Ocak 2015

Gri Alan

YAZI: VALERİE DAYAN

Mat gri

Temiz, genç, berrak. Modellere bakıldığı anda akıllara ilk bu kelimelerin geldiği Valentino’da makyaj, kıyafetlerdeki desenlerle tezat oluşturdu. Göz kapaklarına sürülen açık gri mat eyeliner sade de olsa, makyaj sanatçısı Pat McGrath’e göre Valentino kadını için eksantrik bir detaydı.

Nanette Lepore’daki modellerdeki gri eyeliner ise çok daha farklı bir etki yarattı. İlhamını gezgin çingenelerden alan ve gece makyajına daha uygun olan bu görünümde, grinin tonu koyu ve eyeliner çizgisi kalındı.

Tom Ford defilesindeki mat gri göz kapakları ise antrasit ve siyah iki göz kaleminin bilerek özensizce karıştırılmasından elde edildi. Charlotte Tilbury’nin esin kaynağı, makyajıyla uyuyan rock’n roll kızlar oldu.

 

Metalik gri

Her sezon, en akılda kalan makyajlardan biri mutlaka Christian Dior defilesindedir. Peter Philips, sonbahar couture defilesinde koleksiyonun geleneksel ve fütüristik çizgisine uygun bir görünüm yarattı.

Göz kapaklarına sürülen pastel sarı ve beyaz farın üzerine yapıştırılan suni ayna efektli eyeliner, modellerin yüzüne bakıldığında görünen tek makyaj detayı oldu. Fütürizm, Donna Karan’da ise punk ile birlikte yorumlandı. Göz kapaklarına sürülen füme rengi farın üzerine krem rengi gümüş bir far süren Charlotte Tilbury, gümüş rengini alt kirpik dipleri ve göz pınarlarına da uyguladıktan sonra, siyah göz kalemi çekti. Maskarasız bırakılan kirpikler, dikkatin yalnızca fara çekilmesini sağladı.

 

Işıltılı gri

Farklı ruh hallerine göre beş farklı makyaj görünümü yaratılan Tracy Reese’de, gözlerde kullanılan gümüş simler hayat dolu bir kadını temsil ediyordu.

Ermanno Scervino defilesi ise ışıltılı gri göz makyajı ve ince çekilmiş siyah eyeliner ile nasıl elegan olunabileceğini gösterdi. Püf nokta, farı çok yoğun sürmemek ve dudaklar dahil, yüzün geri kalanını geri planda bırakmak.

Degrade: Libertine defilesindeki degrade gözler, gerçek gri fanları için!

 

Yeni bir doku

Linda Cantello, Giorgio Armani defilesinde gözlere gri ile belli belirsiz bir renk dokunuşu yaptı.

Markanın yeni metalik eyeliner’ı far yerine gözlere çok az miktarda uygulanıp fırça ile dağıtıldığında, ortaya farklı açılardan bakıldığında mat, ıslak ve ışıltılı da durabilen ilginç bir doku çıktı. 

 

 

ETİKETLER: MAKYAJ , GÖZ BAKIM , MAKYAJ TREND , DERGİDE BU AY , VOGUE TÜRKİYE ARALIK , MAT , EYELİNER , PAT MCGRATH , NANETTE LEPORE , TOM FORD , CHARLOTTE TİLBURY , CHRİSTİAN DİOR , DONNA KARAN , GRİ