02 Şubat 2015

En Yeni ve Orijinal 5 Kış Parfümü

YAZI: GÖZDE ATAKOĞLU

1. JULİET HAS A GUN, GENTLEWOMAN

Ünlü İtalyan tasarımcı Nina Ricci’nin büyük torunu Romano Ricci’nin yarattığı parfüm markası Juliet Has a Gun, yeni parfümü Gentlewoman ile modern, maskülen ama dişiliğini asla unutmayan kadınlara sesleniyor. İlk kokladığınızda portakal çiçeği ve bergamot gibi tazelik veren notalar burna çarparken,dip notalarında maskülenliği öne çıkaran musk ve odun kokuları hissediliyor. Ricci, tarzına, görüntüsüne ve kokusuna kıskançlık duyacağınız bir kadın yaratmak istediğini söylemiş.! Ve bunu da başarmış.

 

2. YVES SAINT LAURENT, BLACK OPIUM

YSL, 1977 yılında Opium’u yarattığında, kafasında arzuların doruk noktasındaki kadını canlandırmıştı. Parfümün günümüz remake’inde bu kadın hala çok arzulu ama bir o kadar da güçlü, Opium Black yenilenen yüzünde genç, asi ve kendinden emin olarak yorumlanıyor. Kahve çekirdeğinin daha önce hiçbir parfümde bu derece yoğun kullanılmadığını görüyoruz. Kahvenin uyarıcı aroması, ortalarda yasemin ve diğer beyaz çiçeklerin kadınsılığı ile yumuşarken devreye vanilya ve odunsu notaların tatlı çekiciliği giriyor. Black Opium yeniden bir devre imzasını atacağa benziyor. 

3. JO MALONE, INCENSE CEDAR

Balsamik, taze baharatlı ve adı üzerinde dumanlı bir parfüm. Burun Marie Salamagne tarafından yaratılan bu Unisex parfüm, limon ve biber gibi farklı kulvarlarda içeriklerle koklandığı ilk anda etkileyici olmayı başarıyor.

 

 

4. DOLCE & GABBANA, VELVET ROSE

Düşünün ki Gül tüm yoğunluğu ve aynı zamanda tüm yumuşaklığı ile bir şişeye sıkıştırılmış. Gül, baharat, limon ve musk’ın enterasan birlikteliğine sahip parfüm, oturaklı ve çok kalıcı olarak yorumlanıyor. Tepe notalarında limon ailesi ve zambak, ortalarda mayıs gülü, iran ve bulgar gülü, en diplerde ise tüm bu kadınsılığı kıran erkeksi musk’a sahip.

 

 

5. ETAT LIBRE D’ORANGE, TRUE LUST

Etat Libre D’orange enterasan, tasarım parfümlerine bir yenisini daha ekledi. True Lust, kontrastlardan doğan bir parfüm. Aynı anda hem çiçeksi ve tatlı hem de pudramsı ve odunsu olarak yorumlanıyor. Tepe notalarında Rom, zencefil, hindistancevizi gibi kendine has tatlara sahipken, ortalarda yaseminle yumuşuyor, diplerde ise pirinç, sandal ağacı ve deri ile bambaşka bir yöne gidiyor. Şubat itibariyle satışa sunuluyor.

 

 

 

 

ETİKETLER: PARFÜM , JO MALONE , BLACK OPİUM , ETAT LIBRE D’ORANGE , DOLCE & GABBANA , JO MALONE , YVES SAINT LAURENT , JULİET HAS A GUN