15 Eylül 2021

Dudak Parlatıcılarının Muhteşem Dönüşü

YAZI: ZEYNEP AKDOĞAN

Dudak parlatıcısı

Pandeminin makyajla ilişkimizi değiştirdiği yadsınamaz bir gerçek. Öyle ki, maske takmaya başladığımız ilk günlerde maske altında kalan dudak parlatıcısı satışlarında yüzde yetmiş gibi dev bir oranda azalma görüldü. Sokağa çıkma yasaklarının kaldırıldığı ve yükselen aşılanma oranlarıyla maske zorunluluğunun hafifletildiği bugünlerdeyse, tam aksine bir trend söz konusu. İngiltere merkezli lüks mağaza zinciri John Lewis, geçtiğimiz günlerde dudak parlatıcısı satışlarında yüzde seksen oranında artış olduğunu duyurdu; Amerika merkezli Walmart ise bu ürünün güzellik kategorisinde bir numaraya yerleştiğini açıkladı. Bir buçuk yıldır, maskelere bulaştığı için mesafemizi koruduğumuz dudak parlatıcısının bu denli popülerleşmesi pek de şaşırtıcı olmasa gerek. “Makyajda bu Rönesans’a son altı aydır hazırlanıyorduk” diyor Estée Lauder Company’nin global makyaj inovasyon direktörü Sam Cheow. “Kişiyi hızla tatmin eden bu pratik ürünü çok özlemiştik zaten. Dahası, bu yaz turuncu, açık pembe ve mor gibi ‘ben buradayım’ diyen, kişinin karakterini yansıtan canlı tonlara büyük ilgi var.”

Dudak parlatıcısının yükselişe geçen en trend dokusu parlak değil, mat değil, saten olanı. Friends dizisi karakterlerinden Spice Girls üyelerine ve Naomi Campbell’a; 90’lı yılların popüler kültür ikonlarından ilham alan “Hafif ışıltı ve tam kapatıcılık sağlayan saten dokulu ürünler, satış patlaması yaptı” diyor Cheow. Dünyaca ünlü makyaj artisti Erin Parsons da hemfikir: “İnsanlar şu sıra bulaşmayan, kalıcı likit rujlar istiyor. Dudak parlatıcısı ise sektöre muhteşem bir dönüş yapan en hit ürün. Saten dokusuyla dudaklara nemli bir görünüm veren ancak maskelere yapışmayan Maybelline’in Lifter Gloss’una bayılıyorum örneğin.” Gucci’ye ait, erime ve bulaşma yapmayan Rouge de Beauté Brilliant Glow & Care Shine, içeriğindeki çiçek yağları, hiyalüronik asit ve shea yağıyla nemi dudaklara hapsedebilen bir başka maske dostu ürün.

Uygulama tüyolarına gelince… Gösterişli bir görünümse istediğiniz, sim dokulu, ultra parlak dudak parlatıcılarını deneyebilirsiniz. Öte yandan, saten dudak trend’ini yansıtmak için en kilit nokta dudak makyajının doğal ve zahmetsiz görünmesi. Bunun için güçlü pigmentlere sahip ince yapılı ürünler tercih edin. Zira, ürün ne kadar ıslak dokuluysa, maske içerisinde bulaşma riski de bir o kadar yüksek. Bulaşmayı önlemek için ilk etapta mat bir kapatıcıyla dudak çevresini koruma altına alın. Ardından, dudakların ortasına minimal miktarda dudak parlatıcısı uygulayıp, parmak uçlarınızla dudakların tamamına dağıtın ve formülü emmesi için maske takmadan önce birkaç dakika bekleyin. 

ETİKETLER: DUDAK PARLATICISI , MAKYAJ , DUDAK