28 Ekim 2014

Bu Kışın 5 Güzellik Trendi

YAZI: GÖZDE ATAKOĞLU

1) Long Bob Saç Kesimi: Bildiğimiz kısa kesim Bob model, bu kış uzuyor ve omuzda bitiyor. Birçoklarının ‘özelliği yok ne uzun ne kısa’  diye tanımladığı bu ara boyu ilk gördüğümüz isimlerden biri Olivia Palermo’ydu. Long Bob, uzun saçlıların çok risk almadan değişmesini sağlıyor. Tüm saçların aynı boyda kesilmesi önemli . Neredeyse her yüz şekline yakışması ve ‘Sağlıksız uçlardan kurtulayım ama çok da kısa olmasın’ mantığı bu modeli Kış’ın en çok uygulanan trendi yapıyor. Modelin hakkını vermek istiyorsanız iri dalgalarla kullanmalısınız. Kim Kardashian, Jessica Alba, Julia Restoian Roitfeld Long bob kullanan ünlü isimlerden sadece birkaçı.
 
 
 
2) Raw Beauty : Dilimize çevrildiğinde tüm çekiciliğini yitiriyor olabilir ama  ‘Çiğ Güzellik’ doğallık sevenler ve zamanla yarışanların favorisi olacak bir trend. Makyajda maskarasız gözleri, nötr renkleri ,saçlarda da özensiz toplanmış topuzları konu alıyor. Bu trendi uygularken sağlıklı ve parlak bir cilt makyaj gerektirmez mantığıyla hareket edeceksiniz, o yüzden cilt temizliği ve bakımı bu kış ekstra önem kazanacak. Prada, Altuzarra, Erdem ve DVF defilelerinde görülen kusurlu topuzlar ise DIY (Do İt Yourself) yani ‘Kendin Yap’ fikrini benimsememiz gerektiğinin altını çiziyor. Yıllar geçse de doğal görünmek trend olmayı sürdüyor.
 
 
3) Büyütülmüş Bakışlar: Biraz punk, biraz grunge az biraz da asi kolejli … Bakışlarınızda bu bahsettiğimiz etkiyi yaratmak için bu kış göz kalemleri ve keçeli eyeliner’lar en gerekli kozmetikler listesinde ilk sıralara yerleşiyor. Tom Ford, TopShop, Unique ve Missoni geçen yılki şovlarında bu trendin başını çekiyorlardı. ‘Ertesi gün makyajı’ olarak da tanımlanabilecek bu makyajın ana fikrinde göz üstü ve altı kirpik diplerine çerçeve çekmek ve bunu sert uçlu fırça yardımıyla dağıtmak geliyor. Anlayacağınız yaptığınızı aynı özenle bozacaksınız.
 
 
4) Renkli Göz Kapakları: Kaş altına kadar far sürülmüş gözler, uzun yıllardır ilk kez bu kadar revaçta. Dior, Kenzo, DVF ve Burberry Prossum defilelerinde örneklerini gördüğümüz üzere kahve’nin her tonu, mor ve ailesi, bildiğimiz tüm mavi’ler göz kapaklarında yerlerini alıyor.  Ancak trend bu kadarla sınırlı değil, Canlı renkte eyeliner’lar, far’lı gözlerle kombinleniyor ve kışın sıkıcı griliğine enerji getiriyor. Ufak bir hatırlatma; bunun en güzel örneğini Chanel’in 2014 Sonbahar-Kış sezonunu anlatan, süpermarket konseptli defile makyajında görmüştük.
 
 
 
5) Örgünün Her Tonu: Balık sırtı, balık kılçığı, 3’lü klasik, 4’lü ya da 5’li… Aklınıza hangi çeşidi, şekli gelirse gelsin hepsi bu kış başımızın tacı oluyor. Örgü, aynı anda klasik ve modern, çocuksu ve seksi olmayı beceren ender bir saç modeli olarak hem gece davetlerinin hem de gündüz saatlerinin vazgeçilmezi oluyor. 2014 yaz’ından kışa sarkan bu trend’te örgünüzü kusursuz örmeye çalışmak en büyük hatanız olur. Unutmayın ne kadar kusurluysa o kadar modern bir görüntü elde edersiniz.
 
 

ETİKETLER: GÜZELLİK , CHANEL , KİM KARDASHİAN , OLİVİA PALERMO