13 Ağustos 2016

Aydınlanma Devri: Genç ve Taze Gösteren 8 Aydınlatıcı

EDİTÖR: VALERİE DAYAN

Kontür henüz ölmedi, Kardashian ailesi üyeleri ve sevenlerinin yüzlerinde halen yaşıyor. Ancak kontür, yeni bir makyaj trendinin çıkmasına sebep oldu: Strobing. Işığı yüzün belirli noktalarında yansıtma anlamına gelen strobing, aslında kontürün onlarca yıldır kullanılan bir sahne makyajı tekniği olması gibi, çok da büyük bir yenilik değil. Highlighter’lar, yani aydınlatıcılar uzun bir süredir makyaj raflarında bulunuyor. Ancak likit, krem, pudra ve stick yapıdaki aydınlatıcılar, hiç şüphesiz 2016’ın en popüler makyaj ürünü. Ünlü makyaj artisti Pat McGrath’in satışa çıktıktan kısa bir sürede tükenen Skin Fetish’i, Glossier’ın Instagram’da çokça konuşulan Haloscope’u ve Anastasia Beverly Hills’in pudra aydınlatıcılarının fanatik hayran kitlesi ise bunun göstergesi.

strobing

Fotoğraf: Jason Kibbler

Strobing 101

Strobing yönteminin mucidi olarak bilinen Bobbi Brown markasının eğitim direktörü ve uluslararası makyaj artisti Eliano Bou Assi, aydınlanan elmacık kemiklerinin sert hatlı kontüre bir tepki olarak doğduğunu anlatıyor. “Kontürü doğru yapmak için işi gerçekten çok iyi biliyor olmalısınız. Çok daha doğal görünen strobing’i ise herkes yapabilir” diyor. İyi bir aydınlatıcı kullanıcısı olmak için yapmanız gereken ilk şey ise kendinize basit bir soru sormak: “Yüzümde neyi ön plana çıkarmak istiyorum?” Assi, ciltte ışık vuran noktaların daha belirginleşeceğini, böylece çok da sevmediğiniz noktaları otomatik olarak geri plana atabileceğinizi vurguluyor. Aydınlatıcıların en vurucu özelliği ise ciltte lifting etkisi yapması. Makyajdaki bu anti aging yöntemi için, aydınlatıcıyı sadece elmacık kemiklerinin üzerine sürmek gerekli.

Cilt Tipine Göre Strobing

Assi’nin dikkat çektiği bir başka nokta ise cilt tipine göre doğru bir strobing uygulaması yapmak. “Eğer cildiniz kuru ve gözenekleriniz geniş ise aydınlatıcının altına mutlaka cildi nemlendirecek ve kusurları kapayacak krem bir baz kullanın.” Yağlı ciltler içinse ciltteki parlaklığı alan primer’lar ideal. Assi, kullanılan ürünü ciltte iyi bir şekilde dağıtabilmek için el yerine fırça kullanılmasının önemli bir püf nokta olduğunun da altını çiziyor. Aydınlatıcıların en makbulü ise Bobbi Brown’ın Sunset Pink koleksiyonu ve Glossier’ın Quartz renkli aydınlatıcısı gibi, güneş batmadan önce yüze vuran altın saat’in ışığını tende taklit edebilen ürünler. En güzel selfie’lerin batan güneş ışığı ve iyi yapılmış bir strobing makyajı bir ilgisi olmalı.

ETİKETLER: GÜZELLİK , MAKYAJ , STROBİNG , AYDINLATICI