03 Mayıs 2011

2011 MET Galası'ndan en iyi 10 öneri

Vogue Türkiye Güzellik Editörü Gözde Atakoğlu'ndan 2011 MET Costume Institute Galası'ndan sezona uygun 10 makyaj önerisi:


1. Saç ve makyajda bu yıl şarap kırmızısı ve bordoya varan sıcak tonlar hakim. Gala gecesi, Vogue Amerika'nın Nisan 2011 kapağında da yer alan Rihanna'yla birlikte Blake Lively, Florence Welch, Karen Elson'ın da bu tonlara yöneldiğini gördük. Galaya katılmayan ama saçında kırmızıyı tercih eden bir diğer isim de Scarlett Johansson. Anna Wintour'un kızı Bee Shaeffer, Jennifer Lopez ve Diane Kruger gibi isimler de bu tonları dudaklarına taşımayı uygun gördü.

 

2. Crystal Renn, sezonda oldukça rağbet gören burgulu topuz tercih etti. Naomi Campbell de benzeri bir topuzla iddialı bir görünüm yarattı. Ev sahibi olmanız gereken çok özel davetler için düşünebilirsiniz.

 

3. Hollywood ışıltısı. Geçtiğimiz sene çok fazla tercih edilen su dalgalarının bu sene daha genişlediğini gördük. Diane Kruger, Madonna, Freida Pinto ve Rosie Huntington-Whiteley gibi isimler yandan ayırarak, 40'lı yıllara yaklaşan görünümleriyle bu uygulamayı tercih etmişti.

 

4. Siz de cildinizin sağlıklı ve bakımlı olduğuna inanıyorsanız, tıpkı Florence Welch gibi maskarasız bir göz makyajıyla teninizi öne çıkarabilirsiniz. Siz yine de poz verirken gülmeyi deneyin.

 

5. Gwyneth Paltrow, ne yapması gerektiğini iyi bilecek kadar özgüven sahibi. Nude-pembe tonlardaki dudak makyajı, doğal güzelliğini öne çıkarıyor. Kendi halinde bıraktığı saçları da natürel tercihinin tamamlayıcısı olmuş. Çetin ceviz!

 

6. Metalik, özellikle de gold efekti veren makyaj paletleri, bu yaz sezonunda Bobbi Brown ve Dior gibi kozmetik markalarının da gamında bulunuyor. Iman'ın tercih ettiği bu baskın teknik, bronz tende de, beyaz tende de aynı güçlü etkiyi yaratabiliyor. Önemli olan doğru metal efektini bulmak.

 

7. Göz makyajında tercihinizi iddiadan yana kullanıyorsanız, bu sezon Chanel defilesinde de gördüğümüz kedi-kadın teniğiyle göz çeperinizi daha belirginleştirip dışarı doğru çekebilirsiniz. Joan Smalls ve Daphne Guinness de 2011 MET Gala için bu stili tercih eden isimlerdendi.

 

8. Genç kızların idollerinden Leighton Meester'ın koyu renk tırnakları, bu sezonda ön planda. Beyaz tenli, çok uzun olmayan ve oval kesimli tırnakların tercih etmesi gereken bu ojelerde mavi yansımalı siyah tonların tercih edilmesini doğru buluyorum. Elinizi korkak alıştırmayın!

 

9. Kaşlar... Bu yaz, yüz yapınıza uygun perspektif yaratarak kaşlarınızı kalınlaştırmayı deneyin. Pişman olmayacaksınız.

 

10. Saçlar volümlü ve ortadan ayrık. İster gala gecesindeki gibi Salma Hayek, Alexa Chung, Penelope Cruz stili açık kullanın, ister Sarah Jessica Parker, Iman, L'Wren Scott gibi topuz yapın. Saçları ortadan ayırıp hacimli bir görünüm vermek, katılacağınız davette daha görkemli bir duruş katacak. Bu saç şekliyle birlikte göğüs dekoltesini öne çıkarmanızı tavsiye ediyorum.

 

-Gözde Atakoğlu

İlgili Başlıklar