LIVING
LIVING

30 Eylül 2021

3 Adımda Mükemmel Sonbahar Pikniğini Planlayın

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

piknik fikirleri

Lisa Przystup'nin izniyle

Sararan yapraklar, renklenen atıştırmalıklar, hâlâ kendini hissettiren güneş ışığı, serin esintiler… Doğayla iç içe olabileceğimiz daha doğru bir zaman düşünemiyoruz. Huzurlu bir kaçamak için pikniği tercih edenlere bazı önerilerimiz var.

Doğru lokasyonu bulun

Pikniğe gitmenin en iyi yanı, hem doğanın tadını çıkarmak hem de size eşlik eden insanlarla güzel vakit geçirmektir. Dinlenmek, konuşmak, kitap okumak, yürüyüş yapmak veya sadece esintiyle sallanan ağaçları dinlemek için bolca zaman bulabileceğiniz bu aktiviteyi planlarken doğru adrese gideceğinizden emin olmanız gerekiyor. Seçeceğiniz adresin doğanın tüm güzelliklerini keşfetmenize imkan tanıması, ulaşımının kolay olması ve elbette güzel bir manzarasının olması aklımıza gelen ilk kriterler. Planlamanıza başlamadan önce biraz araştırma ile şehri ya da yakın bölgeleri tarayabilirsiniz. Bol ağaçlı ve aşırı kalabalık olmayan yerlere öncelik verebilirsiniz.

Renkli atıştırmalıklar

Mevsim değişimlerinin en sevdiğimiz yanlarından biri de özlediğimiz meyve ve sebzelere kavuşmak. Sonbaharla birlikte yalnızca doğa değil, mutfaklarımız da sarı ve turuncu renklerine teslim oluyor. Bal kabağı, tarçın kokulu lezzetler ve bitki çaylarının etrafımızı sardığı bugünlerde piknik sepetlerimiz de sonbahar ruhuna adapte olabilir. Hevesle sepetinizi açtığınızda göreceğiniz ilk şeyin dökülmüş ya da dağılmış yiyecekler olmasını istemiyorsanız piknik sepetinizi hazırlarken yapmanız gereken ilk şey, her şeyi sağlam bir şekilde paketlediğinizden emin olmak. Mevsim lezzetlerini ve yaratıcılığınızı kullanarak hazırlayacağınız sandviçleri ya da smoothiee’leri porsiyonlara ayırarak, sıkıca paketlediğinizden emin olun. Gelelim sepetinize ekleyebileceğiniz lezzetlere. Turuncu süperstar bal kabağını zamanı geçmeden salatalarınıza ekleyebilir ya da serin havada sizi iyi hissettirecek bir çorbanın baş aktörü yapabilirsiniz. Çorbanın sıcaklığını korumak için termosta taşımak iyi bir tercih olabilir. Doyurucu mevsim salatalarının ardından yemeğinizi ev yapımı çikolata parçalı kurabiyeler, tarçın aromalı elmalı turtalar ve biraz mevsim meyveleri eşliğinde tatlı bir sonla bitirebilirsiniz.

piknik fikirleri

Lisa Przystup'in izniyle

Rahat ve ilham veren bir ortam 

Instagram ya da Pinterest’te gördüğünüz ilham veren o piknik sofralarını kurmak sandığınız kadar zor değil. Ahşap tabaklar, mevsim ruhunu yansıtacak piknik örtüleri, rahat battaniyeler gibi sizi hem sıcak tutacak hem de rahat hissettirecek temel malzemeleri sepetinize eklemeyi unutmayın. Ayrıca renkli piknik battaniyenizin altına ilk katman olarak serebileceğiniz, yalıtımlı bir başka örtü de üşümenize engel olabilir. Kalabalık ya da minik gruplarla gidebileceğiniz pikniği eğlenceli bir konseptle buluşturabilirsiniz. Ancak konseptiniz ne olursa olsun amacınız her zaman basit, rahat ve hepsinden önemlisi sizi daha sık açık havaya gitmeye teşvik edecek eğlenceli bir piknik olması. Unutmayın, mükemmel bir pikniğin anahtarı pratikliktir.

 

ETİKETLER: SONBAHAR AKTİVİTELERİ