18 Mayıs 2018

Prens Harry ve Meghan Markle'ın Kraliyet Düğünü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Prens Harry & Meghan Markle

Fotoğraf: Instagram/@kensingtonroyal/Alexi Lubomirski

Yılın en çok beklenen düğününe haftalar kaldı! Prens Harry ve nişanlısı Meghan Markle, 19 Mayıs'ta görkemli bir törenle dünyaevine girmeye hazırlanıyor. Düğün hakkındaki sürpriz gelişmeler ve detaylarsa açıklanmaya devam ediyor. İşte şimdiye kadar gelen bilgiler ve bilmeniz gerekenler:

Düğün nerede gerçekleşecek?

Tören Windsor Castle'da düzenlenecek. Nikahın kıyılacağı şatonun içindeki St George's Chapel, İngiliz Kraliyet Ailesi’nin özel etkinlikler için yıllardır birinci tercihi. Hatırlarsanız Prens Edward ve Sophie Rhys-Jones ve Prens Harry’nin kuzeni Peter Phillips ve Autumn Kelly de burada evlenmişti.

Tören halka açık olacak mı?

Nişan törenlerinden bu yana halkla iç içe olmaya özen gösteren kraliyet çifti, bu tercihlerini düğün günü de değiştirmeyecek. Sıkı durun, düğünde 2640 davetlinin halktan olması bekleniyor! 1200 kişi de Windsor Castle'da düğünü bizzat izleme şansı bulacak. 200 davetli Prens Harry'nin birlikte çalıştığı derneklerden seçilirken, 610 kişi Windsor Castle cemiyeti ve St George's Chapel üyelerinden oluşacak. Diğer davetliler ise kraliyet ailesiyle çalışanlar ve Birleşik Krallık'ta yaşayan çeşitli vatandaşlar arasından belirlenecek.

Kraliyet düğününü nasıl izleyebilirsiniz?

Heyecanla beklenen kraliyet düğünü, yarın Londra’nın lokal saatle 12 civarı başlayacak. Davetli olmasanız da Meghan Markle ve Prens Harry'nin düğününü online izlemek mümkün! Düğünü kraliyet ailesinin resmi Youtube hesabından canlı izlemek için tıklayın.

18-05/18/meghan-markle-in-a-wedding-dress-in-tv-suits-series-season-5-1511437334-1.jpg

Meghan Markle'ın gelinliğini hangi tasarımcı hazırlıyor?

Kaynaklara göre Meghan Markle’ın gelinliği hazır, Windsor Castle’da büyük günü bekliyor. Düğün günü birden çok gelinlik giymesi konuşulan Meghan Markle’ın gelinlik tasarımcısına dair bahisler heyecanla sürüyor. St. George's katedralinde gerçekleşen ilk seremonide yüksek ihtimalle Ralph & Russo giyeceği konuşulan Meghan Markle’ın, Frogmore House’da gerçekleşecek akşam kutlamasındaysa ikinci gelinliğine dair ise sayısız ihtimal var; Erdem, Stella McCartney, Markle’ın yakın arkadaşı Misha Nonoo, Roland Mouret, Prenses Diana’nın gelinliğini tasarlayan David Emanuel ve listeye son çeyrekte giren Burberry’deki kreatif direktörlük görevinden yeni ayrılan Christopher Bailey.

Düğün masraflarını kim karşılıyor?

Düğünün tüm masraflarını Kraliçe 2. Elizabeth ve Prens Charles üstleniyor. İngiltere vatandaşlarının vergileleriyle yalnızca güvenlik önlemleri karşılanacak. 

Düğünde kimler sahne alacak mı?

Kensington Palace, kraliyet düğününe çalacak müzisyenleri de duyurdu. St. George’s Chapel’in müzik direktörü James Vivian, St. George’s Chapel korosu, 19 yaşındaki çellist Sheku Kanneh-Mason, Karen Gibson ve daha birçok yetenekli müzisyen, kraliyet düğününde performans gösterecek. Düğün resepsiyonunda sahne alması konuşulan ünlü isimse Lady Diana’nın yakın arkadaşı olan Sir Elton John. 

Düğün davetiyelerini kim hazırladı?

Davetiye

 

Geleneksel bir davetiye tasarımını yeğleyen kraliyet çifti, 1985 yılından bu yana İngiliz Kraliyet Ailesi'ne davetiye hazırlayan Barnard and Westwood'u tercih etti.

Düğüne hangi ünlüler davet edildi?

Resmi davetli listesi henüz basınla paylaşılmasa da, düğüne katılacağından emin olduğumuz ünlülerin isimleri şöyle: Serena Williams, David ve Victoria Beckham, Barack ve Michelle Obama, Justin Trudeau, Elton John, Ellie Goulding ve Margot Robbie.

Düğünün maliyeti ne kadar?

Gelelim en merak edilen bilgiye: Düğün toplamda 45 milyon dolara mal olacak. 

Meghan Markle tören için hangi çiçekleri seçti?

Düğün dekorasyonunun çoğu beyaz güller, Markle'ın favori çiçeği olan şakayık ve kovançiçeğinden oluşacak. 

Meghan Markle hangi tacı takacak?

Meghan Markle 

Fotoğraf: CARL DE SOUZA/AFP/GettyImages

Meghan Markle'ın hangi tacı takacağı da düğünle alakalı merak edilen diğer başlıklar arasında. Kate Middleton'a bizzat Kraliçe 2. Elizabeth tarafından takdim edilen ikonik Cartier Halo tacını takmayacağı kesinleşen Markle'a için yeni bir taç hazırlanacağı konuşuluyor.

Balayına nereye gidecekler? 

Travel and Leisure'ın haberine göre, kraliyet çiftinin Güney Afrika'da bulunan Namibya'ya gidecekleri yüksek bir ihtimal. The Sun'ın yaptığı haber de Travel and Leisure'ı destekler nitelikte. Namibya'nın Güney Batısı'ndaki Kaokoland'de kamp fikri de olasılıklar arasında. 

Meghan Markle’ı nikahta kim teslim edecek?

Dün Kensington Palace’ın yayınladığı açıklamaya göre, Meghan Markle babasının sağlık durumundan ötürü üzülerek düğüne katılamayacağını belirtmişti. Bu açıklamayla beraber Meghan Markle’ı, nikah töreninde damada kimin teslim edeceği büyük bir soru işaretine dönüştü. Bugün kraliyetin resmi hesabından gelen son açıklamaya göre Prens Charles, Meghan Markle’ı düğünde oğlu Prens Harry’e teslim edecek.

18-05/18/32006549_232340807538621_6257179730026430464_n.jpg

Fotoğraf: Twitter/@KensingtonRoyal 

Kraliyet düğününün pastası neli olacak?

Kensington Palace, kraliyet düğünü hakkındaki en küçük detayları bile paylaşmaktan çekinmiyor. Bugün sosyal medyadan, Prens Harry ve Meghan Markle’ın düğün pastasının limon aromalı olduğu öğrendik. Pastanın tarifindeyse 200 Amalfi limonu, 20 kilo un, 20 kilo şeker, 20 kilo tereyağ, 500 organik Suffolk yumurtası ve 10 şişe Sandringham Elderflower Cordial yer alıyor. 

ETİKETLER: MEGHAN MARKLE , PRENS HARRY , İNGİLİZ KRALİYET AİLESİ , KENSİNGTON SARAYI