22 Eylül 2016

Mulberry: Bütün İngiliz Öğeleri Bir Arada 

YAZI: SUZY MENKES

Mulberry-Suzy-Menkes-Vogue

Mulberry, geçen sezonki defilesini Guildhall'da eski çanlar ve dini eserler arasında düzenlemiş, bize eski Londra'nın asaletini hissettirmişti. 2017 İlkbahar/Yaz koleksiyonu için ise Tasarımcı Johnny Coca bizi Londra'nın güneyindeki Docklands'e götürüyor ve betondan başka hiçbir şey olmayan bir podyumla bize bambaşka bir deneyim sunuyor . 

Mulberry-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital

Johnny, "Burayı ilginç buldum çünkü koleksiyonumda her şey çizgi halinde, beton zemindeki desenlerle bu çizgiler birbirlerine uyuyor," diyor.  

Coca'nın detaylara bu kadar odaklanmasını ilgi çekici... Podyumdaki kare ve pencereye benzeyen dekorlar, görsel olarak, büyük ve yumuşak çantalara odağı arttırıyor.  

Mulberry-Suzy-Menkes-London-Fashion-Week-Vogue

Fotoğraf: Indigital

Eskiden Oxford ve Cambridge'in yat yarışlarında giyilenine benzer çizgili blazer, defilenin anahtar Mulberry parçası. Dikey çizgiler, defile boyunca ceketlerde, eteklerde, elbiselerde karşımıza çıkmaya devam ediyorlar. Bu desen, baskı makinelerinin de bulunduğu podyumun konseptiyle çok uyumlu ve hem dikime hem de daha akıcı ve yumuşak elbiselere kesinlik kazandırmış. Haki, şarap kırmızısı, denizci mavisi gibi renk seçimleri, iş dünyasına hitap edildiğinin kanıtı niteliğinde.

Mulberry-Suzy-Menkes-London-Fashion-Week-Vogue 

Ama koleksiyon yine de geleneksellikten oldukça uzak. Örneğin, belki de İngiltere'nin yağmurlarında kullanılması için, birtakım pratik kıyafetler de tasarlanmış. Derin V yakalar, Coca'nın koleksiyonda feminenlik ve maskülenliği başarılı bir şekilde harmanlamasına örnek verilebilir.  

Mulberry-Suzy-Menkes-London-Fashion-Week-Vogue

Tasarımcının, iş dünyası için kıyafetler tasarlaması akıllıca bir hareket olmuş. Ama İngiliz geleneğinde sınıfsal üstünlüğü ve ayrıcalığı temsil eden o blazer'ların günümüzün çok kültürlü iş ortamlarında giyilip giyilmeyeceği merak konusu. Hele ki bugünün Oxford ve Cambridge kampüslerinde hiç giyilmeyecekleri bir gerçek. Fakat, Coca'nın İngiliz vizyonunda başka bir öğe daha var: Land Girls. Birinci ve İkinci Dünya Savaşları'nda savaşa giden erkeklerin yerine geçerek tarlalarda tarım yapan kadınların oluşturduğu sivil bir organizasyon olan Land Girls'ün etkileri Mulberry'nin koleksiyonunda oldukça hissediliyor. Bütün bunlar, Mulberry uluslararası bir marka olmasına rağmen, ona bir aidiyet hissi katıyor.  

Mulberry-Suzy-Menkes-London-Fashion-Week-Vogue

Fotoğraf: Indigital

Johnny son olarak, "Bana ilginç gelen şey bir yanda kırlar ve şirin çiçekler varken öte yanda daha şehirli bir alanın olması, bu ikisinin yarattığı kontrast bana ilginç geliyor. Oxford'a giden ve cool gözükmek isteyen insanlara bakıp bunun nasıl bir his olduğunu çözmeye de çalıştım. Örneğin, bir genç annesinin gençlik yıllarından kalma bir blazer'ı alıp 'Bunu nasıl giyebilirim, nasıl modernize edebilirim?' diye düşünüyor olabilir. Bu aslında sevdiğimiz kıyafetlerden vazgeçememe durumumuz ve  bu koleksiyonda, sevdiğimiz kıyafetlerle kurduğumuz derin ilişkiye odaklanıyorum," diyor. 

Mulberry 2017 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

 

ETİKETLER: MULBERRY , JOHNNY COCA , SUZY MENKES