24 Mart 2016

Modanın Geleceği, Geçmişin İzleriyle H&M Conscious’da

YAZI: YONCA KARATOPRAK

Sürdürülebilir modanın peşindeki H&M Conscious Exclusive koleksiyonuyla geçtiğimiz hafta Paris’te, Palais du Louvre’un büyüleyici atmosferinde tanıştık. Musée des Arts Décoratifs’in 300 yıllık arşivlerinden esinlenerek tasarlanan 2016 İlkbahar/Yaz koleksiyonu modanın geleceğine, geçmişin izleri ve sürdürülebilirlik felsefesiyle ışık tutar nitelikte. Geri dönüştürülmüş, çevreye duyarlı materyallerle hazırlanan koleksiyonun ilham kaynağı 18.yy tasarımları, art deco objeler ve Gustave Moreau gibi ressamların eserleri.

"Modada daha iyi bir geleceğine inanıyoruz. İyi görünmek, aynı zamanda iyilik yapmalı da"

H&M tarafından Paris'te düzenlenen sürdürülebilirlik panelinde, insanı dokunmaya çağıran, tarihin estetiğine de sahip olan ve modern kırmızı halı parçalarından oluşan şık bir koleksiyon yarattıklarını, vurgulayan H&M Sürdürülebilirlik Direktörü Anna Gedda, "Modada daha iyi bir geleceğine inanıyoruz. İyi görünmek, aynı zamanda iyilik yapmalı da. H&M Conscious'ın ana fikri tamamen modanın sürdürülebilirliği ve sürdürülebilir modayla ilgili. Yalnızca mükemmel görünmemelisin, aynı zamanda iyi de hissetmelisin." diyor. 

16-03/23/conscious-exclusive-2016-room2-73a4175-social-media-1458748441.jpg

Koreli sanatçı Tae Gon Kim’in enstalasyonuyla H&M Conscious gelinliği

Tamamı organik keten, polyester, ipekten tasarlanan koleksiyonda bu sene, üç adet de gelinlik bulunuyor. H&M Conscious koleksiyonunun Musée des Arts Décoratifs’deki sunumda, gelinlikleri Koreli sanatçı Tae Gon Kim’in enstalasyonuyla ışıklar içerisinde gördük.Geri dönüştürülmüş denimlerden oluşan, “denimite” malzemeden hazırlanan art deco küpeler ise şimdiden favorilerimiz arasında. Babuş formundaki viktoryen terlikler ise bu sezonun arzu objesine dönüşebilir. 

H&M Kreatif Direktörü Ann-Sofie Johansson ise; “Bu koleksiyon ile sürdürülebilirlik fikrini ileri düzeylere taşıdık. Geri dönüştürülmüş camdan yapılmış boncuklar ve yapay elmaslar ya da geri dönüştürülmüş eski kot kumaşlardan üretilmiş bir malzeme olan Denimite gibi yenilikçi malzemelerle çalışarak, sofistike bir cazibeye sahip çağdaş stiller oluşturduk” diyor.

h&m conscious

H&M Kreatif Direktörü Ann-Sofie Johansson ile H&M Conscious'ın marka elçisi Julia Restoin Roitfeld

Parizyen sanat direktörü, stil ikonu ve sürdürülebilirlik konusunda çalışmalarıyla öne çıkan Julia Restoin Roitfeld H&M Conscious'ın marka elçisi. Panelin ardından düzenlenen kutlama kokteylinde karşılaştığımız Julia Restoin Roitfeld, “Böyle benzersiz bir projenin elçisi olmaktan gurur duyuyorum. Sanat ve moda tarihinden esinlenen bir koleksiyon oluşturma fikrinin dahice olduğunu düşünüyorum. Özellikle de, modanın geleceğini oluşturan yenilikçi sürdürülebilir malzemelerden yapılmış olması harika” diyor. 

Meraklısına not: H&M Conscious 2016 İlkbahar/Yaz koleksiyonu, Musé des Arts Décoratifs’de gerçekleşecek “Fashion Forward - Three Centuries of Fashion” sergisinin açılış tarihi 7 Nisan itibariyle H&M mağazalarında satışta.

 

ETİKETLER: H&M , H&M CONSCİOUS EXCLUSİVE , JULİA RESTOİN ROİTFELD