16 Eylül 2015

Lacoste'un Olimpiyat Bayrakları

YAZI: SUZY MENKES

15-09/16/lacoste-olympics-suzy-menkes.jpg

Fotoğraf: InDigital

Moda dünyasında olimpiyat oyunlarına  gönderme yapmak çok da yeni bir şey değil. Özellikle de sportif ruhu ve timsah sembolüyle 2016'da Rio de Janeiro'da gerçekleşecek Olimpiyat Oyunları'nda Fransız Olimpik Takımı'nın kıyafetlerini tasarlayan Lacoste için.  

Geçenlerde Fransa'daki bir trende gerçekleşen terörist saldırısında teröristi durduran iki izinli Amerikan askeri ve bir Amerikan öğrenci Elysée Sarayı'nda onur madalyası alırken tıpkı René Lacoste'un 1926'da yarattığı polo tişörtlere benzer pamuklu tişörtler giyiyorlardı. Ama buna rağmen, Lacoste'un kreatif direktörü Felipe Oliveira Baptista bizi şaşırttı: 2016 koleksiyonu sadece spor giyiminden oluşmuyordu. 

Tasarımcı, sahne arkasında, "Bu sefer bayrakları ve askeri üniformaları da ele alarak hepsinden bir karışım yaratmak istedim," diyor. Sonuçta kullanım rahatlığı modadan daha ağır basan ergonomik tasarımlar ortaya çıkmış. 

15-09/16/_arc0599_426x639.jpg

Fotoğraf: InDigital

Lacoste defilesinin en önemli noktası, dramatik bir etki yaratan grafik bayrak desenleriydi.  

Tasarımlar estetik miydi peki? Erkekler için evet, beyaz şortlara ve beyaz sneakerlara ana renklerde geometrik desenli tişörtler eşlik ediyordu. Ama kadın kıyafetlerinde bu estetiklik yakalanamamıştı, geometrik desenlerle vücut kıvrımları uyumlu değildi. Kadın kıyafetlerindeki sivri kesimler, spor giyimden iyice uzaklaşmıştı.

Lacoste koleksiyonunun en iyi yanı ilgi çekici kumaşlarıydı. Gümüş rengi pantolon takımları, uzay çağı etkisinden ziyade pratik bir görünüm oluşturmuştu.  

Altın madalya alamadı Lacoste, ama Amerikan bayrağının yıldızları ve çizgileriyle son bulan güçlü koleksiyonu için bir gümüşü hak etti.  

Lacoste 2016 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

ETİKETLER: SUZY MENKES , LACOSTE