15 Ekim 2019

Kürk Kullanımına 'Son' Diyen İlk Eyalet: Kaliforniya

YAZI: ELİF ALTINTAŞ

kürk, stella mc cartneyFotoğraf: @stellamccartney

Bu yıl moda endüstrisi için sürdürülebilirlik ve etik moda yılı oldu. Gucci'nin karbon dengelemesinden, Dior'un ağaçlar arasında geçen büyüleyici atmosferli 2020 İlkbahar/Yaz defilesine, moda endüstrisi çevresel etkileri azaltmanın yollarını aradı. Şimdi de Kaliforniya, Amerika'nın kürk satışı ve üretimini yasaklayan ilk eyalet olduğunu açıkladı ve buna yönelik kanun çıkardı. 

2023'ten itibaren, bölge sakinlerinin kürkten yapılan giysiler, ayakkabılar ve el çantaları satmaları yasaklanacak ve 500 dolara varan para cezaları, tekrarlanması halinde 1.000 dolarlık davalar açılacak.

2014'te perakende kürk sektörü satışlarda 1,5 milyar doları aştı ancak birçok moda etiketi koleksiyonlarında kürk kullanmayı bıraktı. Geçtiğimiz yıl Gucci, Versace, Armani, Tommy Hilfiger, Calvin Klein, Stella McCartney ve Ralph Lauren artık kürk kullanmayacağını duyurdu. Londra merkezli alışveriş merkezi Selfridges ise, Şubat 2020'den başlayarak egzotik hayvan derileri satışını yasakladı.

Kaliforniya'daki yasak, ikinci el ürünler için geçerli olmayacak. Tasarı aynı zamanda çoğu hayvanı sirk gösterilerinden uzaklaştırıp, Kaliforniya'yı üçüncü eyalet haline getirecek.

ETİKETLER: SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK , SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA , KÜRK