06 Nisan 2017

Kendall Jenner'ın Tepkiler Üzerine Yayından Kaldırılan Reklamı

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Irkçılığın ve siyahilere yönelik polis şiddettinin hala önüne geçilemediği Amerika'da, Pepsi yeni reklamıyla bu soruna 'eğlenceli' bir çözüm aramaya calışırken bazı hassas çizgileri gözden kaçırmakla suçlandı. Kendall Jenner'ın başrolde olduğu reklam, yayınlandıktan kısa bir süre sonra kaldırıldı. Sebebi ise reklamın "ırkçı ve siyahilere yönelik polis şiddetini küçümsediği" gerekçesiydi.

Kendall JennerFotoğraf: Pepsi

Özellikle sosyal medyada çığ gibi büyüyen tepkiler, reklamın siyahilerin yaşam hakkını savunmak için yapılan protestolara karşı duyarsızlığını eleştirirken, #BlackLivesMatter (Siyahilerin Yaşamı Değerlidir) hareketini yok saymakla da itham edildi. Bu tepkilerin nedeni geçtiğimiz yaz ABD'de öldürülen siyahiler için düzenlenen gösteriyle doğrudan ilintili. Hatırlarsanız, genç bir kadın iki polisin karşısında sukünet ile dururken görüntülenmiş ve bu özel kare protestonun simgesi olmuştu.

Kendall JennerFotoğraf: Pepsi

Kendall Jenner'ın bahsi geçen reklamda iki polise Pepsi ikram etmesi, her ne kadar barışçıl bir niyetle kurgulansa da ırkçılık ve polis şiddetinin bir Pepsi açarak çözülebileceği mesajının, durumun ciddiyetini hafifletmesi reklamın kaldırılmasına neden oldu.

Marka yaptığı resmi açıklamayla Kendall Jenner'dan onu böyle bir duruma soktukları için özür dilerken, vermeye çalışılan birlik, barış ve evrensel mesajın net bir şekilde anlaşılmamasından dolayı reklamı tüm mecralardan çekme kararı aldı.

ETİKETLER: KENDALL JENNER , PEPSİ , REKLAM