24 Kasım 2018

Instagram'da Sahte Hesaplara Veda Ediyoruz!

YAZI: ELİF ALTINTAŞ

Sosyal medya, instagram, trendFotoğraf: Getty Images Turkey

Instagram'da takip ettiğiniz bir kişinin, hak ettiğinden fazla takipçiye ya da beğeniye sahip olduğunu düşündüğünüz oluyor mu? Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarındaki benzer sıkıntıların ardından, Instagram da, popüler platform kullanıcıları ve reklam verenler arasındaki güveni yeniden tesis etmek için, önümüzdeki haftalarda ücretli beğenileri ve takipçileri yasaklamaya başlayacağını duyurdu.

Soyal medyanın en güçlü platformlarından Instagram yaptığı açıklamada, "Son zamanlarda hesapların, takipçilerini yapay olarak büyütmek için üçüncü parti uygulamaları kullandıklarını gördük. İnsanlar, gerçek etkileşimler dahil olmak üzere, gerçek deneyimlere sahip olmak için Instagram'a geliyor. Bu deneyimlerin asılsız olup olmadığını kontrol etmek bizim sorumluluğumuzdur” dedi.

Sosyal medya, instagram, trendFotoğraf: Getty Images Turkey

Yeni politikanın geriye dönük bir hedefi bulunmazken; aslında bu durumdan etkilenecek kullanıcılar için durum oldukça utanç verici olabilir. Değişiklikle birlikte eski postlar, "satın alınan" beğeni ve yorumları göstermeye devam edecek, ancak yeni postlarda bu rakamlar mutlaka daha düşük olacaktır.

Sahte kullanıcılar, Instagram'ın oldukça karlı bir platform haline gelmesine yardımcı olsa da, en azından bugün için, ahlaki sorunun daha büyük önem taşıdığı görülüyor.

ETİKETLER: İNSTAGRAM