25 Kasım 2015

İngiliz Modası: Hem Küresel Hem Yerel

YAZI: SUZY MENKES

Amanda-Harlech-Karl-Lagerfeld-Anna-Wintour-British-Fashion-Awards

Amanda Harlech, Karl Lagerfeld ve Anna Wintour'la kırmızı halıda.  

Fotoğraf: @suzymenkesvogue 

İngiliz Moda Konseyi'nden "Hayat Boyu Başarı" ödülünü Anna Wintour'dan alan Karl Lagerfeld ışıldayan gümüş ceketinin içinde konuşmasını yaparken, ödül alanlar hakkında, "Hepsinin yeteneği var, hepsi cesur, hiçbir zaman sıkıcı değiller. Bu yüzden çok heyecanlıyım. Bu ödül, gururumu okşadı," dedi.  

Londra'daki Coliseum'da verilen yemekte Victoria ve David Beckham, Natalie Massenet ve Rita Ora gibi isimlerle oturan Karl Lagerfeld, sonrasında İngiliz modasının küreselleştiğine vurgu yaptı. 

Ödül adaylarının isimlerine şöyle bir bakmak bile bunu kanıtlıyor: Kanada ve Türkiye kökenli Erdem, Yunan Mary Katrantzou ve İrlandalı JW Anderson. 

Amanda-Harlech-Karl-Lagerfeld-Anna-Wintour-British-Fashion-Awards

Chanel kıyafeti içinde Rita Ora, Suzy Menkes ile.  

Fotoğraf: @suzymenkesvogue 

Ödülleri takdim edenler de farklı ülkelerdendi. Bu isimler arasında Kate Boshworth, Paris'ten Balmain'in Kreatif Direktörü Olivier Rousteing, Elisa Sednaoui ve Orlando Bloom vardı. Ama elbette kimse "Absolutely Fabulous" programının ikilisi Edina Monsoon ve Patsy Stone'ı gölgede bırakamadı.  

Londra'nın kış iklimine özgü soğuk bir gecede düzenlenen bu törenin daha çok Hollywood töreniymiş gibi durmasının başka bir sebebi daha var: yırtmaçlı, açık, dekolteli ve sırtı açık kıyafetler. 

Manken Jordan Dunn siyah beyaz Mugler elbisesinde bacak dekoltesi veriyordu; Rosie Huntington-Whiteley'in Burberry elbisesinde derin bir göğüs dekoltesi göze çarpıyordu; Topshop mağazalarının sahibi Sir Philip Green'in kızı Chloe Green daha da derin bir göğüs dekoltesine sahipti; Lady Gaga ise ateşli kırmızı dantel Tom Ford elbisesi içinde asil bir dekolte sergiliyordu.  

Amanda-Harlech-Karl-Lagerfeld-Anna-Wintour-British-Fashion-Awards

David ve Victoria Beckham 

Fotoğraf: @suzymenkesvogue 

Her ne kadar JW Anderson'dan Jonathan Anderson hem kadın hem erkek giyimi için ikiz ödül kazansa da, tören kimin ödül alıp alamadığıyla çok da alakalı değildi. Daha çok, ödülleri takdim edenlerin ve kazananların çeşitlilik göstermesi göze çarptı. Ödül alırken parlak elbisesi için Giles Deacon'a sahnede teşekkür eden Gwendoline Christie, bu çeşitliliğe bir örneği.   

Alexa Chung'un seçimi de tıpkı Kate Boshworth gibi Erdem'den yana olmuş. Kate Boshworth'un giydiği Erdem marka elbise, yeni yağmur yağmış bir gökyüzünün maviliğini andırıyordu.  

Karl Lagerfeld konuşmasında Londra'daki moda ortamını övdü. "Paris'ten baktığımızda, İngilizlerin algıladığı Londra'dan çok daha farklı bir Londra algımız var," diyerek ekledi, "Londra büyük bir ilham kaynağı. İngiltere'deki moda topluluğundan bir ödül alacağımı hiç tahmin etmezdim, gurur duydum." 

Tören gecesi, İngiliz modasının artık hem küresel hem de yerel olduğunu kanıtladı.  

 

Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

 

ETİKETLER: SUZY MENKES , KARL LAGERFELD , ANNA WİNTOUR , DAVİD BECKHAM , VİCTORİA BECKHAM , RİTA ORA , LADY GAGA , KATE BOSHWORTH , ORLANDO BLOOM