29 Nisan 2015

Hayalet Tasarımcı Margiela

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Neye benzediğini kimse bilmiyor. Bugüne kadar çekilmiş tek bir fotoğraf karesi bile yok. Jean Paul Gaultier uzun bir adam olduğunu söylüyor. Başka bir ipucu da vermiyor. Patlayan spot ışıklarıyla süslü podyumların yıldızlar arenasındaki savaşa görünen suretiyle değil, görünmeyen silüetiyle girmeyi tercih ediyor. Işıltılı bir dünyada bu kadar gizem fazla diyebilirsiniz. Hatta bir doz kötü niyetle ustaca kurgulanmış bir strateji ürünü olduğuna inanabilirsiniz ama tasarımlarının gücü tartışmasız ortada.

 

 

Martin Margiela. O moda dünyasının sessiz, sakin henüz keşfedilmemiş bir koyunda ruhunu besliyor. Gösterişten uzak, sıradan bir yüz olmayı seçiyor. Internette bir kaç fotoğrafı dolaşsa da, Margiela olduğunu ıspatlamak için kanıtlar yetersiz. Bırakın fotoğrafı, bir tasarımcının olmazsa olmazı, bir podyum selamı dahi yok. Süper modellerle birlikte çalışmayı reddediyor. Şan, şöhret umrunda değil. Martin, su gibi bir adam. Egosuz, katıksız. Ürettikçe var olmanın sırrına inanmış. İmzasında bile ekip ruhu var.

 

Fotoğraf: Getty Images Turkey

 

Margiela efsanesi Belçika’nın liman kenti Anvers’te başlıyor. Martin, 80’lerde Anvers’teki Royal Academy of Fine Arts’ın yetiştirdiği dahi çocuklardan. Anvers’in “dahi çocuklar kadrosu” yalnızca Martin Margiela ile sınırlı değil. Ann Demeulemeester ve Dries Van Noten da bu ekibin altın çocukları. Yaratıcılık, Royal Academy of Fine Arts’ın ana dili. Yaratıcılığın dilini konuşabilen Margiela’nın sırrı tasarlamak değil, yorumlamak.

 

Fotoğraf: Getty Images Turkey

 

70’lerin moda haritasına baktığımızda Fransızların tahtını İtalyanların salladığını görüyoruz. Giorgo Armani ve Gianni Versace’nin yükselişinden sonra 80’lerde Margiela ile başlayan Belçika etkisi, moda haritasının şekillenmesinde büyük rol oynuyor. Margiela’ya göre moda, kumaşın sanatı değil. Dünyadaki her şeyin sanatı. Bu yüzden defilelerinde bir plastik şişesinden sanat eseri doğurmasını kimse yadırgamıyor. Herkes ayakta alkışlıyor.

 

Yönetmen Alison Chernick, fotoğrafı olmayan hayalet tasarımcı Margiela’nın kısa filmini çekmiş. YOOX sponsorluğunda gerçekleştirilen 12 dakikalık kısa filmde, her ne kadar kendisi görünmese de, film hafızalarda gerçek bir Margiela tadı bırakıyor.

 

The Artist Is Absent Filmi

 

 

ETİKETLER: JEAN PAUL GAULTİER , MAİSON MARTİN MARGİELA , DRİES VAN NOTEN , YOOX , MARTİN MARGİELA , ANTWERP , ANVERS , ROYAL ACADEMY OF FİNE ARTS , ALİSON CHERNİCK