08 Ocak 2018

Golden Globes 2018'de Ünlüler Neden Siyah Giyindi?

YAZI: İNAN KIRDEMİR

altın küre ödülleri

Aktör America Ferrera, Natalie Portman, Emma Stone, ve eski tenis oyuncusu Billie Jean King 75. Golden Globe Awards'de. Fotoğraf: Frazer Harrison / Getty Images Turkey

Hollywood’taki cinsel taciz skandallarını, 2017’de vizyona giren filmlerden daha çok konuştuk. Hollywood'ta gerçekleşmesine ihtimal dahi vermediğimiz bu istismarların, yıldızlar dünyasının tam ortasında açığa çıkması tüm dünyanın gündemine oturdu. 

Geçtiğimiz günlerde ise, Hollywood'un öne çıkan güçlü kadın oyuncuları, kendi dünyalarında süregelen bu haksızlığa boyun eğmeyeceklerini açıklayarak; erkek iktidarının altında ezilen kadınlara yalnız olmadıklarını hatırlatan, 'Time's Up' isimli yeni bir platform kurdu.

Sinema ve televizyon sektöründen 300 kadının birlikte hazırladıkları bu dijital platformun kurucuları arasında Reese Witherspoon, Natalie Portman ve Meryl Streep de var. Portman, Time's Up hakkında farkındalık yaratmak için bugüne kadar mesafeli durduğu sosyal medyaya, açtığı Instagram hesabıyla hiç olmadığı kadar yaklaştı. 

Meryl Streep, Ai Jen Poo Fotoğraf: Getty Images Turkey

Meryl Streep, Ai Jen Poo Fotoğraf: Getty Images Turkey

Time's Up hareketinin en son ve en güçlü eylemine ise bugün gerçekleşen 2018 Golden Globes'ta tanıklık ettik. Gecenin tüm katılımcıları, baştan aşağıya simsiyah giyerek sessiz ve derinden bir protestoya imza attılar. Bunun bir güçlü bir dayanışma anı olduğunu savunan Hollywood'un yıldız kadın oyuncuları, siyah elbiseleriyle ikonik kırmızı halıyı, bu defa siyaha dönüştürdüler. Erkek katılımcılar ise Time's Up baskılı rozetlerle bu dayanışmanın en büyük destekçisi oldu. Hollywood bünyesinde başlayan bu hareketin 1 hafta gibi kısa bir sürede yaklaşık 15 milyon dolarlık bir fon sağladığını da not düşelim.

Golden Globes 2018: Kırmızı Halı Görümleri

 Golden Globes 2018'in en özel ve dikkat çeken anları için tıklayın

 

ETİKETLER: TİME'S UP , GOLDENGLOBES18 , 75. ALTIN KÜRE ÖDÜLLERİ