04 Haziran 2014

Düğün klasiklerine yeni bakış

SİNEM EKŞİOĞLU - Five O’Clock

 1) Bu sene düğün pastası trendleri neler?

Sezonun trendleri, moda renkler, dokular ve uygulamalar pastalarda da etkisini gösteriyor. Özellikle mor ve tonları çok var. Bu renkleri pastalarımızda canlı çiçek uygulamalarıyla buluşturuyoruz.

2) Şimdiye kadar yaptığınız en farklı pasta nasıldı?

Gelin ve damat büstü şeklinde hazırladığımız pastamız farklı ve özel bir uygulamaydı. Alışılmış düğün pastalarının dışına çıkan, şık ve görkemli bir sunumdu.

3) En çok istenen model ve tat hangisi?

Klasikleşmiş romantik pastalarımızın dışında vintage temalı pastalar bu ara çok ilgi görüyor. Lezzetlerimizi mevsim meyvelerine göre düzenliyoruz. Çilekli charlotte ve çikolatalı fıstık krokanlı pastalarımız ise klasikler arasında.

4) Sizin düğün pastanız nasıldı?

Benim düğün pastam 3 metrelik, katlı ve üzeri canlı çiçeklerle bezenmiş dev bir maket pastaydı. Pastanın en tepesine merdivenle ulaşarak, gelin ve damat dekorunun yerini, gerçek gelin ve damat olarak bizler aldık.

 

YASEMİN ARAL - PASTEL İSTANBUL

1) Düğün pastalarının trendleri var mı?

Düğün pastalarının trendleri daha çok düğün konseptiyle alakalı. Bahar ve yaz aylarının yaklaşmasıyla beraber pastel renkler ve rustik tarzda pastalar öne çıkıyor. Büyük pastalar yerine cupcake’lerden oluşan kule pastalar ve kişiye özel tekli pastalar tercih ediliyor.

2) Şimdiye kadar yaptığınız en güzel ya da en farklı pasta nasıldı?

Biz Pastel İstanbul olarak şeker hamuru kullanmayı tercih etmiyoruz. Çikolata üzerine düğün konseptine göre el boyama tekniği kullanarak pastaları kaplıyoruz. Bu teknik Türkiye’de sadece Pastel İstanbul’da uygulanıyor.

3) En çok istenen model ve tat hangisi?

Kışın lezzet olarak krokan, kestane ve çikolata. Yazın ise meyveli, limonlu, orman meyveli, mentollü lezzetler şu ara en çok sipariş edilenler arasında. Macaron kuleler, croquembouche, panna cotta gibi hafif lezzetlere tatlı büfelerinde yer veriyoruz.

4) Gelin adaylarına pastayla ilgili bir tavsiyeniz var mı?

Düğün pastasının genel konseptle uyumlu olması önemli. Bu yüzden önce gelinle damadın tarzını anlayıp onlara farklı seçenekler sunuyoruz. Her zaman sadelikten yanayım. Büyük maketler yerine 4-5 katlı gerçek pastaları ve kişiye özel tekli pastaları tercih ediyorum.

 

BENGİ KURTÇEBE - Le Fırın

1) Bu sene düğün pastası trendleri neler?

Düğün pastalarında bu sene trend bol çiçek ve pastel renk. Eski senelerde yapılan pastalara göre artık gelinler daha sade ve özgün modeller istiyorlar. Çoğu gelin beyaz renk teması ve klasik pastalar yerine kendini yansıtan modeller seçmeye başladı.

2) En çok istenen tasarım ve tat hangisi?

En çok istenen tasarım dantelli - orkideli modelimiz ve çizgili - çiçekli modelimiz. Tat olarak da herkesin ortak favorisi bitter çikolata çilek.

3) Gelinlere pastayla ilgili bir tavsiyeniz var mı?

Tavsiyem pasta için iyi araştırma yapmaları. İnternet çok iyi bir kaynak. Farklı modellere bakıp kafanızda orijinal bir tasarım yapmaktan korkmayın.

4) Sizin en favori pastanız nasıl?

En yakın arkadaşlarımdan birinin nişanı için yaptığım şekerden şakayıklı model favorim.

 

 

AYÇA GİRGİN - VESAİRE

1) Bugüne kadar yaptığınız en güzel buket, kullandığınız en farklı materyal neydi?

Sırf sukulentlerden yaptığım bir buketten ayrılmakta epey zorlanmıştım. Bir de sebze ve meyve buketlerimiz var tabii. Şaşırtıcı derecede güzeller.

2) En çok istenen model ve çiçek hangisi?

O kadar cesur isteklerle karşılaşıyorum ki heyecanım katlanıyor. İstekler benzer olsa da, kişinin yaydığı enerjiyle bambaşka tasarımlar doğuyor. Son zamanlarda buketlerde sukulentlere yer vermek isteyenler çoğunlukta.

3) Her şeyi sizin zevkinize bıraksalar hangi çiçek renk ve otları kullanırdınız?

Nil yeşili kuzu kulağı mutlaka olurdu. Farklı bolca yaprak, nelumbo ve sukulent de eşlik ederdi. Bu yaz Bozcaada'da sadece bahçeden ve ormandan topladıklarımla yaptığım buketin yeri ise apayrı.

4) Yeni gelinlere buketlerle ve düğünde kullanılacak çiçeklerle ilgili bir tavsiyeniz var mı?

Olmaz mı? Doğal, dağınık, sıradışı, aynı zamanda naifliğini koruyan buketler hayal etmekten korkmayın. Masa çiçeklerinin renklerine takılıp kalmayın. Organizasyon şirketlerinin listelerine değil kendi iç sesinize kulak verin.

 

 

EGE SOLEY - Ege Soley Event&Corporate Flowerıng

1) Gelin buketlerinin trendleri var mı?

Gelin buketi gibi kişisel bir şeyin trendi olduğunu düşünmüyorum. Bana gelen kişinin sevdiği bir çiçek veya tarz oluyor. Bir müşterim çok klasik ve her döneme yakışabilecek bir buket isterken, bir başkası çok daha modern, hatta gelin buketine benzemeyecek kadar farklı bir şey isteyebiliyor.

2) Gelin buketinde favori çiçeğiniz nedir?

Klasiklerden şakayıkları çok seviyorum. Sadece şakayıktan oluşan veya pembe beyaz şakayık ve yine pembe beyaz ortancalardan oluşan bir buket her zaman çok güzel. Ya da kuru dallar, kuru lavanta, kekik, belki birkaç bahçe gülü ile de çok farklı ve rustik bir buket yapılabilir. Bu buketi geçtiğimiz yaz bir gelin için hazırladım. Ve bayıldım yaparken!

3) En çok istenen model ve çiçek hangisi?

Şakayıklar, bahçe gülleri. Kışın ise protea, frezya ve erengüller.

4) Gelin adaylarına buketlerle ilgili bir tavsiyeniz var mı?

Düğün renklerini unutup tamamen kendi zevklerini dinlemelerini tavsiye edebilirim. Bir de uzun süre taşıyacakları için çok ağır çiçeklerden uzak dursunlar.

 

SELVİ KAYIN GÜREVİN - Hana Çiçek

1) Gelin buketlerinin trendleri var mı?

Karışık renkler ve doğal malzemeler bu senenin buket trendleri.

 2) Bugüne kadar yaptığınız en güzel buket, kullandığınız en farklı materyal neydi?

Canlı renkli buketler yapmayı çok seviyorum. En severek yaptığım canlı turuncu ve su yeşili ağırlıklı bir buketti. En farklı materyal ise İrlandalı bir damadın eşine yaptığım dikenli bir yaban bitkisiydi. Onların inanışına göre şans getiriyormuş.

3) Gelinlere buketlerle ilgili bir tavsiyeniz var mı?

Hayallerinde olan renkleri ve çiçekleri mutlaka kullansınlar. Gelin buketinde bulunan bir çiçek veya ara malzemeden damat için yaka çiçeği yapılırsa çok şık duruyor.

4) Sizin gelin buketiniz nasıldı?

O zaman bu işle uğraşmıyordum ama düğün çiçeklerinin hepsini kendim seçmiştim. Kumsal düğünü olduğu için oldukça sadeydi. Beyaz ortancalardan oluşuyordu. Beyaz ortanca en az bulunanıdır ve bence gelinin masumiyetini yansıtır.

 

AYÇA SÖZEN - Penny Blooms & Beans

1) Gelin buketlerinin trendleri var mı?

Pembe tonlarının pudralarla ve şeftali tonlarıyla kullanıldığı buketleri bu yaz da göreceğiz. Bununla beraber zarif formlarda ama biraz da çılgınca düzenlenmiş şakayıklar bu yıl yine favorilerden.

2) Sizin gelin buketinde favori çiçeğiniz nedir?

Gelin buketlerinde alışılmıştan uzak form ve çiçekleri tercih ediyorum. Örneğin, sadece sukulentlerden hazırlanmış bir buket, klasik beyaz çiçeklerden oluşmuş bir buketten daha farklı oluyor.

3) Her şeyi sizin zevkinize bıraksalar hangi çiçek, renk ve otları kullanırdınız?

Sadece orkidelerden kendi akışıyla tasarlanmış bir buket ya da egzotik çiçeklerden oluşan bir buket tercih edebilirim. Beyazlarla ilerlemek istersem müge çiçeği veya orkideler, yeşillik olarak da yasemin sarmaşığını tercih edebilirim.

4) Gelinlere buketlerde ve düğünde kullanılacak çiçeklerle ilgili bir tavsiyeniz var mı?

Kendilerini mutlu eden formlarda çiçekleri ve renkleri seçmelerini öneririm.

 

Naz Bileydi

İlgili Başlıklar