13 Aralık 2017

Bir Feminizm Hareketi Olarak: Gigi Hadid'in Koltuk Atı Kılları

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Gigi Hadid

Fotoğraf: Instagram/@thelovemagazine

Her yeni güne, nasıl görünmemiz gerektiğine dair dayatılan müthiş bir psikolojik baskıyla başlıyoruz. Özellikle medya kanalları aracılığıyla empoze edilen güzellik normları, bir kadının fiziksel ölçülerinden vücut kıllarına kadar her şeyi belirliyor.

Son yıllarda moda dünyasındaki demokratikleşme, kadın imajını doğrudan olumlu etkilemiş olsa da, bu hususta sonsuz bir özgürlük ve egemenlik henüz sağlanmış değil fakat Gigi Hadid’in Love Magazine’in yılbaşı takvimi için yer aldığı video, genelgeçer güzellik yargılarını değiştirip baştan yazabilir. Instagram üzerinden yayınlanan videoda Gigi’yi boks antrenmanı yaparken izliyoruz. Yeni nesil süpermodelin ıslak ve açık saçlarının cazibesine kapılırken, videoyu seyreden herkesin dikkat çektiği bir ayrıntı var: Gigi’nin koltuk altı kılları.

Bu noktada geçen yıl kaleme aldığımız ‘Prenseslerin de Kılları Olabilir!’ başlıklı yazımızı yeniden gündeme getirmekte fayda var. Hatırlarsanız, Fransa'daki kadınlar sosyal medya üzerinden "Kıllarınızı sevin!" mesajıyla, koltuk altı tüylerinin ya da bacak kıllarının fotoğraflarını çekip paylaşmıştı. Güzellik sektörünün şekilci kurallarına karşı bir başkaldırı işlevi gören bu dijital eylemin yankıları Gigi'yle birlikte global bir feminist harekete dönüşebilir, çünkü süpermodellerin de kılları olabilir!

Gigi Hadid Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Gerçek

ETİKETLER: GİGİ HADİD , KOLTUK ALTI KILLARI , KİL , BODY POSİTİVİTY , FEMİNİZM