13 Mart 2020

#MeToo Hareketinin Başarısı: Harvey Weinstein 23 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı!

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Harvey Weinstein

Fotoğraf: Fotoğraf: Getty Images Turkey/Jeff Vespa/Getty Images for TWC

#MeToo hareketinin başladığı 2017 yılına geri dönelim. Angelina Jolie, Kate Beckinsale, Lysette Anthony, Gwyneth Paltrow ve dahası... Birçok kadın Hollywood yıldızı ünlü Miramax Films’in kurucusu Harvey Weinstein'ın kendilerine cinsel tacizde bulunduğunu iddia etmiş ve şikayetçi olmuşlardı. Yaklaşık üç yıl süren araştırmanın ardından Weinstein'a karşı açılan cinsel istismar ve taciz davası sonuçlandı. İddiaların doğrulanmasıyla Weinstein 23 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

80 kadının ifadesi ve iddiasının yer aldığı soruşturma dosyasında hakimlerden oluşan heyet özellikle iki vakanın üzerinde durdu. Kararı da bu vakalar üzerinden değerlendirdiler. Weinstein'ın 2013 yılında aktris olmak isteyen bir kadına tecavüz ettiği ve prodüksiyon asistanı Mimi Haleyi'ye cinsel tacizde bulunduğu, hatta 2006 yılında cinsel istismar uyguladığı resmi olarak kanıtlandı. Hakim James Burke'ün kararı doğrultusunda Weinstein birinci derece cinsel tacizden 20 yıl ve üçüncü derece tecavüz suçlarından 3 yıl hapis yatacak. 

Kararın açıklanmasıyla birlikte fenalaşan Weinstein'ın hastayaneye kaldırıldığı biliniyor. Weinstein davasında verilen bu kararın cinsel istismar davalarında örnek teşkil etmesini dileyen savcılar bu davayı bir dönüm noktası olarak nitelendiriyor. Ünlü yapımcının avukatları ise şaşkın. Yargı sürecinin adil işlemediğini düşünüyorlar...

Davanın ve #MeToo hareketinin nasıl başladığını öğrenmek için tıklayın: Kadın olmanın bedeli Hollywood'ta bile çok ağır!

ETİKETLER: HARVEY WEİNSTEİN , CİNSEL İSTİSMAR , HOLLYWOOD , TACİZ