13 Nisan 2021

Met Gala 2021 Hakkında Neler Biliyoruz?

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

rihanna

Getty Images

Moda dünyasının Oscar'ları olarak bilienen her yıl Mayıs ayının ilk pazartesi günü gerçekleşen Met Gala geri dönüyor! Üstelik bir değil, iki kutlamayla. İki yıldır corona virüs nedeniyle ertelenen MET Gala, Eylül ayında gerçekleşecek.

2019'daki Met Gala sergisi 'Kamp: Moda Üzerine Notlar' ve 2020 'Zaman Hakkında: Moda ve Süre' sergisinin ardından, Metropolitan Sanat Müzesi nihayet 2021 Kostüm Enstitüsü için ilham kaynağını açıkladı: “Amerika: Bir Moda Sözlüğü.”

Bu 'Amerika'da' sergisi, iki temanın bir parçası, ikinci bölüm 'Amerika'da: Moda Bir Antolojisi' başlıklı ve 2022'de gösterilecek.

İlk sergi, “Amerika'da: Moda Sözlüğü" olarak adlandırılıyor ve kurgusal bir Amerikan evi etrafında inşa ediliyor. Basın açıklamasına göre, evin her odasında "hayal edilen sakinlerin gelenek ve davranışlarını" yansıtan ve farklı bir duyguya odaklanan 20. ve 21. yüzyıl moda örnekleri yer alacak. Sergi, 18 Eylül 2021'de Anna Wintour Kostüm Merkezi'nde açılacak.

"Amerika'da: Moda Bir Antolojisi" başlıklı ikinci serginin 5 Mayıs 2022'de Amerikan Kanadı dönemi odalarında açılması planlanıyor. Basın açıklamasına göre sergide "kadın ve erkek tarihi ve çağdaş kıyafet buluşmaları" yer alacak.

Kostüm Enstitüsü'nden Sorumlu Wendy Yu Küratörü Andrew Bolton, temaya ve beraberindeki sergiye karar vermesinin nedenini “Asıl mesele, Amerikan moda camiasının bizi 75 yıldır, gerçekten de başından beri desteklemesiydi. Kostüm Enstitüsü'nün desteğini kabul etmek ve ayrıca Amerikan modasını kutlamak ve üzerinde düşünmek istedim,” diyerek açıkladı.

Hepimizin bildiği üzere Met Gala, Mayıs ayının ilk pazartesi günü gerçekleşir. Ancak Covid-19 salgını nedeniyle etkinlik, New York Moda Haftası'nın kapanışına denk gelecek şekilde 18 Eylül 2021'de kapılarını açacak. Her iki sergi de 5 Eylül 2022'ye kadar sürecek.

Sergilerin odak noktasının, geçen yılın daha varoluşsal ve politik gelişmelerini yansıtacağı tahmin ediliyor. Bugün Amerikalı olmanın ne anlama geldiğine dair tartışmalar, ırkçılığı açığa çıkarma ve mücadele yöntemleri gibi…

Galanın ünlü sunucuları henüz açıklanmasa da Tom Ford ve Amanda Gorman Met Ball #1'de yer alacağı gelen bilgiler arasında. Etkinlik hakkında daha detaylı bilgi, ev sahibi ve konuk duyurularının da yakın zamanda açıklanacak gibi görünüyor.

ETİKETLER: MET GALA