01 Aralık 2021

Harry Styles'ın İkonik TikTok Hırkası NFT Dünyasında

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

harry styles

Getty Images Turkey

NFT’lerin etrafımızı sardığı, artık hayatımızın bir parçası olduğu gerçek. Bu yılın belki de en yeni ve en çok kullandığımız sözcüklerinden NFT’ler moda endüstrisinde de kendine hatrı sayılır bir yer edinmeyi başardı. Yalnızca bağımsız tasarımcılar ve moda start-up’ları değil, köklü markalar da NFT dünyasına giriyor ve bir anlamda çağa ayak uyduruyor.

Louis Vuitton'un mobil uyumlu video oyununa NFT'ler yerleştirmesi, Gucci’nin 100. yıl koleksiyonu için hazırladığı kısa filmi NFT olarak satması, Burberry'nin Mythical Games ile bir NFT üzerinde işbirliği, 90'ların en popüler modellerinden Kate Moss, Naomi Campbell ve Claudia Schiffer'ın dijital dünyaya adım atmaları aklımıza gelen ilk örneklerden.

Örnekler hızla artmaya devam ederken, çok yakından tanıdığımız bir tasarımın hiper gerçekçi dijital kopyasının açık artırmaya çıkarılacağı haberi geldi. Moda odaklı NFT platformu xydrobe, JW Anderson'ın viral parçalarından birinin ultra gerçekçi bir dijital kopyasısını yarattı: Harry Styles Hırkası.

Styles’ın geçtiğimiz yaz giydiği bu çok renkli hırka, TikTok’ta da viral hale gelmiş, hatta hırka daha sonra V&A'nın kalıcı koleksiyonunun bir parçası olmuştu. Dolayısıyla xydrobe'un ilgisini çekmesine şaşırmamalıyız. Oluşturulması toplam 300 saatten fazla süren ünlü hırkanın etkileyici gerçekçi yorumu, Marvel evreninde kullanılanlara eşit grafikler kullanılarak gerçekleştirildi.

 

ETİKETLER: HARRY STYLES , NFT , JW ANDERSON