21 Haziran 2022

Doğanın Dokunuşu

tencel

Üretim ve çeşitliliğin devamlılığını sağlarken sürdürülebilir bir yaşama adapte olabilmek çok önemli. Buna adapte olarak yapılan her türlü üretim, insanlığın bu gezegendeki yaşamının daimi olmasına katkı sağlıyor. Sürdürülebilir bir anlayışı benimseyen TENCELTM, Türkiye’de sürdürülebilir moda anlayışını teşvik etmeye ve yaygınlaştırmaya devam ederek bilinçlendirmeyi artırıyor. Bu vizyonla 2018 yılında kurulan MUUN markasıyla bir araya gelen TENCELTM, kreatif direktör Hande Can’ın tasarımlarıyla buluşuyor. Lyocell elyaflarla hazırlanan TENCELTM x MUUN designed by HANDE CAN Koleksiyonu; sürdürülebilir modaya katkı sağlamasının yanı sıra kalıcı yumuşaklığı, ciltte bıraktığı dokusu ve hissettirdiği konforuyla doğanın izlerini üzerinde taşıyarak, benimsediği ruhu en iyi şekilde hissettiriyor. 

Doğanın renklerinden ve doğaya yakın olma fikriyle yola çıkan koleksiyon, bu renklerin botanik kökenli TENCELTM Lyocell elyaflarıyla bir araya gelerek nasıl birer zamansız parçaya dönüşebileceğini gösteriyor. Doğal kumaşlar, zamansız parçalarla bir araya gelerek kombinasyonlarınızda sonsuzlukla buluşuyor. Şehir şıklığını yansıtacak zamansız şort ve ceket takımlar, fiyonk detaylı büstiyerler, pareo etekler ve elbiseler yaz boyu üzerinizden çıkaramayacağınız rahatlığı ve şıklığı sizlere sunuyor. Koleksiyon; gökyüzü mavisi, yeşil, içinizi ısıtacak sarılar ve günbatımı tonlarıyla da doğanın ruhunu sizlerle paylaşıyor. 

tencel

Koleksiyonun üretim sürecinden tasarımına kadar her adımda doğa dostu malzemeler kullanıldığını söyleyen kreatif direktör Hande Can; “Moda sektöründe bilinçsiz tüketim nedeniyle ortaya çıkan tekstil atıkları geleceğimiz için maalesef büyük bir sorun. O yüzden sıfır karbon atık özelliğine sahip, geri dönüştürülmüş malzemelerle üretilen kumaşlarla koleksiyon ortaya çıkarabilmek benim için çok önemliydi” diyor. Ayrıca, bir kere giyilip dolap köşesine atılacak parçalar yerine çevreye duyarlı ve sezonlar boyunca kullanılabilecek parçalardan oluşan kapsül koleksiyonuyla herkesin gardırobunda yer alacağı için heyecanını dile getiriyor. Giydiğinizde kendinizi iyi hissedeceğinizi, kumaşların teninizde temasından ayrı bir haz duyacağınızı ve aldığınız her parçanın içinde doğa sevgisi uyandıracağını vurgulayan Can, sertifikalı kumaşlar sayesinde doğaya saygılı, tutku dolu bir koleksiyon yarattıklarını söylüyor.

tencel

Koleksiyon hakkında bilgi veren Lenzing Group Türkiye, Afrika ve CIS Bölgesi’nden sorumlu Pazarlama ve Markalama Uzmanı Pervin Ardahanlı, koleksiyonda kullanılan Lyocell elyafların doğada yüzde 100 çözünerek kullanım ömrünü tamamlayınca yine doğaya geri döndüğüne dikkat çekiyor. Daha sürdürülebilir bir dünya için kolektif eylem ve ortak çabanın en çok ihtiyaç duyulan şey olduğunu söyleyen Ardahanlı; “Bu yüzden dünyada ve ülkemizde çok sayıda marka ve tasarımcıyla işbirlikleri yapmayı önemsiyoruz. MUUN ve Hande Can’la da bu sebeple bir araya geldik. Sürdürülebilirliği odağına alan bu özel koleksiyonu modaseverlerle paylaşmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz” diyor.

Çevre dostu etiket kullanımından yine çevre dostu paketlemeye, doğaya bırakıldığında yeniden gübreleşme sürecine başlayabilecek elyafların üretiminde kullanılan suyun geri dönüşümlü olmasına kadar; TENCELTM x MUUN designed by HANDE CAN koleksiyonu da 360 derece sürdürülebilirlikle sizleri zamansız parçalarla buluşturuyor.

tencel

ETİKETLER: MUUN , TENCEL™ , LENZİNG