12 Aralık 2021

Bir İlişkiyi Ebedileştirmek

YAZI: HAZAL BAYAT

aedam

Anne – kız arasındaki derin ilişkiden ilham alan Aeedam’ın hikayesini, sahip çıktığı değerleri ve yeni koleksiyonu Revival’ı markanın kurucusu Zara Yeganova ve kreatif direktörü Onur Hazar’dan dinledik.

Aeedam, anne - kız arasındaki derin ilişkiyi somutlaştırarak Bakü’den dünyanın dört bir köşesine ulaşan, değerlerine sıkı sıkıya bağlı bir marka. Aeedam’ın yeni koleksiyonu Revival, Zara Yeganova’nın hayatının ikinci bölümüne geçişini, ilham perisi olan annesi Aida’nın ruhunun Aeedam ile yeniden doğuşunu ve pandeminin oluşturduğu farkındalığı odağa alarak yaratılmış. Koleksiyon, markanın değerlerini yansıtırken özgün bir hikaye yazmayı da başarıyor.

Zara Yeganova’ya annesi Aida’yı sorduğumda; “İlişkimizi başkalarınınkinden ayırma cüretini göstermekten çekinsem de aramızdakinin anne - kız olmaktan öte bir bağ olduğunu
söyleyebilirim” diyerek başlıyor anlatmaya: “Biz aynı ruhun farklı yönlerini iki ayrı bedende taşıyan iki kadındık. 2019 yılında annemi kaybedince uzun bir süre kendimi yarım hissettim.” Zaman geçtikçe bu yarım kalmışlığın yine ancak annesi Aida sayesinde tamamlanabileceğine ikna olmuş; böylece onun adını ve ardında bıraktıklarını ebedileştirecek Aeedam doğmuş.

“Ben günlük yaşamında daha maskülen tasarımları tercih eden bir kadınım; annemse son derece feminen bir kadındı” diyor Yeganova; karakterlerindeki bu zıtlık markanın DNA’sında da kendine yer buluyor. “Seçkin ve damıtılmış bir zevke sahip insanlara ulaşmak istiyoruz. Öğretilmiş cinsiyet kalıplarını ve toplumsal normları kabul etmiyoruz” diyen kurucu, sürdürülebilirliğe verdikleri önemin de altını çiziyor. Markanın kreatif direktörü Onur Hazar da moda sektörünün sürdürülebilirlik alanında önemli bir rolü ve uzun bir yolu olduğuna inananlardan. “Aeedam olarak yalnızca sürdürülebilir hammadde kaynaklarına ulaşmakla yetinmiyoruz. Birlikte çalıştığımız tüm tedarikçilerimizde ve atölyelerimizde, personel özlük haklarının korunmasını destekliyor ve denetliyoruz. Ürettiğimiz koleksiyonlarda sıfır atık prensibiyle tezgah altı kalan kumaşlarımızı yeniden kullanabilmenin yollarını tartışıyoruz” diyor ve ekliyor: “Neyi ne kadar becerebildiğimiz elbette her zaman tartışmaya açık olacak lakin dünden daha iyi bir noktada olduğumuzu biliyorum.” Markanın kreatif direktörünü 20 yıllık tecrübeden öğrendiği bir şey daha var: “Hikayesi olmayanın, esamesi okunmaz.” Hem marka hem de hazırladıkları koleksiyonlar için bir hikaye oluşturmayı çok sevdiğini söyleyen Hazar; “Hayat devam eden bir yolculuk, vardığını düşündüğün yer belki de bir sonraki canlanmanın başlangıcıdır, kim bilir?” cümlesiyle ilk satırlarını yazdığı Revival koleksiyonunun hikayesinin kalanını yazmayı, Aeedam takipçilerine bırakıyor.

 

Video: Batuhan Kucam
Fotoğraf: Memet Erol
Styling: Sıla Aydın
Proje Yönetmeni: Melis Akcan
Dijital Direktör: Bahar Ergel
Saç: Mustafa Akgül @Tag Beauty
Makyaj: Sara Kara @Klan Management
Model: Eva Klimkova @Daman Mgmt
Fotoğrafçı Asistanı: Melis Albayrak, Yusuf Erol
Moda Editörü Asistanı: Badel Kenet
Proje Asistanı: Bihter Neymen
Mekan: Müze Gazhane

ETİKETLER: AEEDAM , ZARA YEGANOVA , ONUR HAZAR