EN VOGUE
EN VOGUE

04 Kasım 2021

Yılın Sözcüğü Açıklandı

yılın sözcüğü

Şöyle bir durup bu yıl en çok hangi sözcüğü kullandığınızı düşünmenizi istesek?

Hepimizin aklına birçok şey geliyor elbette ama aşı sözcüğü tüm dünyayı birleştiriyor diyebiliriz. Oxford İngilizce Sözlüğü de 'vax'ı yılın sözcüğü seçerek bunu doğrulamış oldu.

Dünyanın en büyük İngilizce sözlüğü Oxford Languages, 'vax' kelimesinin kullanımının geçen yıla göre 72 kattan fazla arttığını belirterek, sözcüğün “Tamamen aşılanmış” ve “aşı  kartları” da dahil olmak üzere daha geniş bir bağlamda kullanıldığını açıkladı.

OED kıdemli editörü Fiona McPherson, 'vax'ın bu yıl için bariz bir şekilde en iyi seçim olduğunu belirterek “Kelimenin kullanımı 1980’lere kadar gidiyor, ancak bizim verilerimize göre bu yıla kadar nadiren kullanılıyordu. Buna, diğer sözcükler vaxxie, vaxinista gibi kelime oluşturmadaki çok yönlülüğünü eklediğinizde, 'vax'ın kalabalığın içinde öne çıkan kelime olduğu görülüyor.” dedi. 

Yılın kelimesi, Oxford'un İngilizce konuşulan dünyadaki haber kaynaklarından toplanan 14,5 milyardan fazla kelime arasından seçiliyor ve belirlenen sözcük bir önceki senenin ruh halini ve önemini yansıtıyor.

Geçtiğimiz sene, tüm dünyada yaşananlar göz önünde bulundurularak, 2020’nin benzersiz bir sene olduğuna karar verilmiş ve tek bir sözcük seçilmemişti. Karantina, orman yangınları ve Covid-19'un yanı sıra siyahilerin hayatı önemlidir, evden çalışma ve ön cephe çalışanları gibi kelime ve kelime grupları hep birlikte geçen yılın kelimeleri olarak seçilmişti.

ETİKETLER: OXFORD LANGUAGES