EN VOGUE
EN VOGUE

12 Şubat 2022

Wordle'a Takıntılı Mısınız? Kurucusu Artık Bir Nevi Moda Dünyasında

YAZI: STEFF YOTKA

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

22-02/11/screenshot-wwwvoguecom-20220211-11_20_13.png

Fotoğraf: Getty Images

Dünyayı kasıp kavuran kelime oyunu Wordle, kısa süre önce New York Times tarafından yedi haneli bir meblağ karşılığında satın alındı. Ancak oyunun yaratıcısı Josh Wardle hakkındaki en büyük haber bu değil. Satışın ardından Wardle, Brooklyn sanat kolektifi MSCHF'de yeni bir iş buldu.

Peki Wardle orada ne yapıyor? MSCHF CEO'su Gabe Whaley bir e-posta aracılığıyla “O kısmı teyit edemem!” diyor.

Öyleyse, bazı ipuçları için MSCHF'nin son zamanlarda neler yaptığına bakalım. Kolektif, 2021'de gerçek insan kanı şişeleri içeren ve Lil Nas X ile yeniden tasarlanmış Nike Air Max '97 spor ayakkabılarıyla manşetlere çıktı. Şeytan Ayakkabıları çeşitli örgütler ve tabii ki şirkete telif hakkı ihlali nedeniyle dava açan Nike dahil birçok kişiyi rahatsız etti. (Dava ise bir ay içinde çözüldü.)

Yine de bu cesaret gösterisi MSCHF'nin küresel profilini güçlendirmeye yardımcı oldu. Kolektif artık sadece 2020'de yaptığı gibi bir Damien Hirst resmini kesip tek tek noktaları satan şirket değildi. Onlar modada bir izleyici kitlesi edinmişti. Şeytani spor ayakkabıların piyasaya sürülmesinden sonra, Birkinstocks adlı daha önceki bir proje popülerlik kazandı ve geçen Aralık ayına kadar grup, lüks markaların kağıt alışveriş çantalarını 40 dolara satmak için bir web sitesi olan OnlyBags'i kurdu. Çantaların tamamı bir dakikadan kısa sürede tükendi.

MSCHF’nin web sitesi ve uygulaması, grubun projeleri hakkında kasıtlı olarak pek bilgi vermiyor - neredeyse tamamen ağızdan ağza ve sosyal medya aracılığıyla bilgi ediniliyor. Ancak Wardle bir mühendis, yani sayısız projede yenilik yapıyor olabilir.

ETİKETLER: WORDLE , MSCHF