EN VOGUE
EN VOGUE

10 Ekim 2021

İnternetin Son Gözdesi: Squid Game Neden Bu Kadar Popüler?

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

squid game
Netflix

Son birkaç haftadır sosyal medyada karşılaştığınız hemen her şeyin Squid Game ile bir ilgisi olduğuna neredeyse eminiz. Dizi, platformun en çok izlenilen şovu olmakla kalmadı, internette de çok sevildi. Öyle ki kullanıcılar dizi hakkında konuşmayı, meme’ler paylaşmayı bırakamıyorlar. TikTok’ta “#SquidGame” hashtag'inin 22,8 milyardan fazla görüntülenmesi de bu ilginin bir göstergesi.

Dizi neden bu kadar sevildi sorusunun peşine düşmeden önce izlemeyenler için -hâlâ izlememiş azınlıkta mısınız, bilemiyoruz- öncelikle Squid Game’in konusuna göz atalım.

Netflix’in Kore yapımı hit dizisi, para sıkıntısı çeken yüzlerce oyuncunun, çocuk oyunlarında yarışmaları için aldıkları tuhaf daveti kabul etmesiyle gelişen olayları konu ediniyor. Hwang Dong-hyuk tarafından yazılıp yönetilen filmin başrollerinde Lee Jung-jae, Park Hae-soo, O Yeong-su, Wi Ha-joon, Jung Ho-yeon, Heo Sung-tae, Anupam Tripathi ve Kim Joo-ryoung isimlerini görüyoruz.

Ve hayır, ortada gerçekten kalamarlarla (squid) ilgili bir durum yok. Her şeyden önce, kalamar oyununun gerçekte ne olduğunu açıklayalım; 1970 ve 80'lerde Güney Kore'de çocuklar arasında popüler bir oyun.

Netflix'in eş CEO'su Ted Sarandos, 17 Eylül'de vizyona giren dokuz bölümlük dizinin, Netflix’in "dünyadaki İngilizce olmayan en büyük dizisi" olmaya hazır olduğunu söyleyerek aslında beklentilerinin yüksek olduğunun sinyallerini vermişti. Görünen o ki dizi, Netflix'in şimdiye kadar en çok izlenen yapımı olan romantik tarih dizisi Bridgerton’un izlenme sayısını geçerek, tahtından edebilir. Kore draması yayınlandığı 17 Eylül’den itibaren ABD'de ve diğer birçok ülkede Netflix Top 10 listesinde 1 numaraya ulaştı. Dizi, o zamandan beri zirvedeki yerini koruyor.

Peki dizi neden bu kadar popüler? Hepimizin yolu, en sonunda sosyal medyanın yeni göz bebeğiyle kesişecek mi? 

Kore kültürü, üretimleri ve eğlence sektörü son yıllarda tüm dünyada gelişmeye devam ediyor. BTS ve Blackpink gibi K-pop veya Kore pop müziği grupları, ABD başta olmak üzere, dünya genelinde büyük hayran kitlelerine sahip ve popülariteleri artmaya devam ediyor. Güney Kore filmi Parasite gibi filmler Hollywood'u domine etmiş, 2020’de Bong Joon Ho En İyi Yönetmen ve En İyi Film Oscar’ını kazanmıştı.

Görünen o ki benzer bir durum dizilerde de yaşanıyor. Özellikle Türkiye’de pek çok uyarlama ile karşımıza çıkan Kore dizileri, yayıncı platform Netflix sayesinde daha geniş kitlelere ulaşıyor. Elbette Squid Game Kore dizilerinin en iyisi ya da ilki değil. Pek çok Kore dizisi rüştünü ispatlayarak geniş kitlelere ulaştı ve ulaşmaya devam edecek. Yani Squid Game ne ilk ne de son; ancak dizinin böylesine bir fenomen haline gelmesinde elbette erişilebilirliğinin katkısı büyük. Dizi Korece çekiliyor, ancak Netflix 37 dilde altyazı ve 34 dilde dublaj sunarak altyazıları okumak istemeyenlerin de keyfini çıkarmasını sağlıyor. Ancak bu durum sandığınız kadar iyi olmayabilir. BBC’de yer alan bir habere göre dizinin Korece'den İngilizce'ye yapılan altyazı çevirisi, dizideki bazı vurguların kaybolmasına neden olduğu yönünde eleştiriliyor. Sosyal medya kullanıcıları, dizinin altyazılı ve dublajlı olmasının çevirilerin önemli bağlamı kaçırdığını belirtiyor. TikTok'tan yayın yapan Youngmi Mayer adlı kullanıcıya göre, İngilizce çeviri o kadar hatalı ki, senaryoda verilmek istenen mesajlar tamamen kayboluyor.

Vogue yazarlarından Liam Hess ise dizinin küresel çapta gördüğü bu ilginin bir başka nedeninin de araştırdığı evrensel temalar - özellikle de kapitalizmin örtük eleştirisi ve sınıf kaygısının keşfi olduğunu belirtiyor: “Ölümüne savaş turnuvaları olan diğer distopik gerilim filmlerinin aksine, burada herkes adaya seçmeli olarak geldi. Oyunların içerdiği dehşete tanık olduktan sonra bile, yarışmacıların çoğu, aşılmaz bir borçla yaşamanın kasvetli geleceği tarafından ezilmiş, tamamen çaresizlikten geri dönüyor. (Dizi, sadece Kore'de değil, ABD'de de hane borcunun rekor seviyede olduğu bir anda geliyor ve büyük bir akıl sağlığı krizine katkıda bulunuyor.) 'Size bir şans vermek için buradayız.' Squid Game'in korkunç işleyişini denetleyen maskeli kötüler, Batılı izleyicilerin fazlasıyla aşina olduğu neoliberal geç kapitalizmin herkesin kendi kendine ruhunu açıkça yansıtan sözlerle söylüyorlar.”

Netflix
Netflix 

Şiddet, gerilim ve kan: Zorlayıcı bir izleme deneyimi

İlk başlarda bir oyunun ne kadar zararlı olabileceğini kaçırabilir ve tamamen neşeli bir rekabet izleyeceğinizi sanabilirsiniz. Ancak bu durumun çok uzun sürmeyeceğine emin olabilirsiniz. Şiddet ve gerilimin zaman zaman izleyicileri zorlayacağı sahnelerle karşılaşacaksınız. Oyunlar, gösterideki en heyecan verici ve tüyler ürpertici gergin sahneleri sağlarken, katılımcılar ve tabii ki oyuncuların göz dolduran performansları Squid Game'i bu kadar başarılı yapan şeylerden biri.

Ve pek tabii popülerliğin sırlarından biri de internetin kendine özgü girdabı. Dizi izlendikçe, sosyal medyada konuşulan konuların ve eğlencenin bir parçası haline geldi. Sayısız meme’ler paylaşıldı, kurumsal hesaplar dizinin evrenine özel içerikler üretti ve sosyal medya kocaman bir Squid Game evreni haline geldi. Tüm bu eğlenceden uzak kalmak istemeyen herkes de eninde sonunda kendini dizinin ilk bölümünün başında buluyor. Bir nevi gündemden uzak kalmama iç güdüsü diyebiliriz.

squid game

Netflix

Dizi tam anlamıyla zirvedeyken, akıllara elbette ikinci sezonu gelecek mi sorusu düşüyor.

Netflix'in tüm zamanların en büyük şovu olma yolunda olduğu için, ikinci sezonun gelmesi son derece muhtemel görünüyor. Ancak yazar-yönetmen Hwang Dong-hyuk bizimle aynı fikirde değil gibi. Variety’e konuşan Dong-hyuk, “Squid Game 2 için iyi geliştirilmiş planlarım yok. Sadece düşünmek bile oldukça yorucu.” diyerek ikinci sezon için henüz bir plan oluşturmadığını söyledi.

Netflix cephesinden nasıl bir destek gelir, ortak karar ne olur bekleyip göreceğiz. O zamana kadar viral olan Squid Game kurabiyelerini deneyebilir, internette bir yığın haline gelen içerik denizinde yüzebilirsiniz.

ETİKETLER: SQUİD GAME , NETFLİX