EN VOGUE
EN VOGUE

18 Aralık 2021

2022’ye Yakından Bakış: Instagram'ın İlk Trend Raporu

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

21-12/16/10122020_dtacon_shfw_vogue-2.jpg

Fotoğraf: Dave Tacon

En çok kullandığımız uygulamaların başında hiç şüphesiz Instagram geliyor. Üstelik sadece fotoğraflarımızı paylaştığımız bir platformdan çok daha fazlası artık. Her alanda ilham aldığımız, hatta yeteneklerimizi sergileyebildiğimiz sosyal medyanın güçlü yüzü, 2022’ye dair tahminleri doğrultusunda ilk trend raporunu yayınlayarak önümüzdeki seneye şimdiden yakından bir bakış imkanı sunuyor.

Bunun için Instagram öncelikle Z kuşağının davranışlarından ve düşünce şekillerinden yola çıkıyor. Moda ve güzellikten müziğe, alışverişten wellness’a, yemekten oyun kültürüne kadar 10 farklı kategori kendine bu raporda yer buluyor. Öncelikle rapor, 2 yılı aşkın süredir hüküm süren athleisure akımının 2022’de yerini Dark Academia, Goth ve Goblincore gibi iddialı trendlere bırakacağı kanaatinde. Ayrıca modanın çevresel etkilerine ilişkin farkındalıkla birlikte gençler, ikinci el giysi satın almaya daha çok özen gösterecek. Güzellik için ise minimal ve temiz içerikli ürünlere yönelimin kesinlikle artacağı ön görülüyor.

21-12/16/cnstmmglpict000002434911.jpg

Fotoğraf: Cass Bird

Diğer önemli bulgular arasında, her üç gençten birinin rehberli meditasyon gibi faaliyetlere başlaması beklenirken, fiziksel, ruhsal ve zihinsel sağlığı temsil eden holistik wellness, 2022’nin öne çıkanları arasında yerini alacak. Raporun öne çıkan bir başka detayı da sosyal adalete önem veren ve dikkat çeken gençlerin bu konular hakkında seslerini duyurmak için daha güçlü çalışacağı yönünde.

 

ETİKETLER: İNSTAGRAM , TREND RAPORU