EN VOGUE
EN VOGUE

01 Mayıs 2017

VogueAstro: Aylık Burç Yorumları - Mayıs 2017

YAZI: ZEYNEP TURAN

KOÇ

koç burcu

İllüstrasyon: Meriç Canatan

Önemli kararlar alacaksın!

(21 Mart - 20 Nisan)

Mayıs ayında gök kubbe radikal kararlara imza atacağını söylüyor. Yaşamındaki yenilikler için ciddi adımlarla ilerleyeceksin. Bu tavrın, çevrendeki insanları, özellikle de aile bireylerini şaşırtabilir. Maddi anlamda önemli harcamalar yapabilirsin.  

İlişkilere dair bakış açının değişeceği mayıs ayında, aşka sahip olmak yerine tadına vararak yaşamayı tercih edeceksin. 3 Mayıs’ ta iletişim gezegeni Merkür’ ün burcunda düzelmesi ile birlikte bu konuda hız kazanacak gelişmeler olabilir ve Venüs Retro’su ile bozulan ikili ilişkilerini düzenlemeye çalışabilirsin. Ancak unutmaman gerekir ki gökyüzü bazen önümüzü çok daha iyi görebilmemiz adına bize yeni yollar açar. İşte öyle bir döngüyü geride bıraktın ve şimdi bir şeyleri değiştirme zamanı. Tabii ki kalp kırıklıkların vardır ama biliyorsun ki hiçbir acı sonsuza kadar sürmüyor. Hayatından çıkardığın insanlara karşı duyduğun aşırı merhamet hayata karşı da ezilmene neden oluyor. İşte şimdi gönül kapılarını sonuna kadar açma ve kalbine gelene hoş geldin deme zamanı.

10 Mayıs’ta gerçekleşecek Dolunay, tutkularını harekete geçireceğini işaret ediyor. Eğer ilişkisi olan bir Koç burcuysan, sevgilini ya da eşini kıskançlık eşiğin yükselebilir. Sevdiğin kişiyi ne kadar sahiplendiğini gösterdiğin gibi ondan da aynı tavrı bekleyebilirsin. Birlikte olduğun kişinin sana karşı hal ve hareketleri, sevgisini gösterme biçimi ayrıca önem kazanabilir. 19 Mayıs’ta aşk gezegeni Venüs’ün şans gezegeni Jüpiter’le karşıtlık yapması, ilişkilerinde güç dengesini sorgulamana sebep olabilir. Mazi kalbimde bir yaradır diyerek, geçmiş sevdalara sürükleyebilirsin kendini. Hiç olmadık yerlerde eski sevgilinin aklına gelmesi, nostaljik bir havaya bürünmene sebep olabilir.

Yaşam alanını düzenlemek ve evinde yazın sıcaklığını şimdiden hissetmek isteyeceksin. Balkon, teras ya da bahçende radikal yenilikler yapabilirsin. Alışverişlerin de bu ölçüde artabileceği gibi konforuna ayrıca önem vereceksin.

Mayıs ayının gündemi: Yaşamında yenilikler, kalbinde ise mazinin izi…

Aşk tılsımın: Sevgine sahip çıkacaksın.

Seks: Heyecanın tutkularını tetikleyecek.

BOĞA

boğa burcu

İllüstrasyon: Meriç Canatan

Doğru yolu bulacaksın!

(21 Nisan - 20 Mayıs) 

Bu ay gökyüzü sana gizli düşmanlarını göstermeye hazırlanıyor. Hazır mısın? Çok uzun zamandır değer verdiğin, sözüne güvendiğin insanların gerçek yüzlerini görmek seni derinden etkileyebilir. Ancak gök kubbenin sana mesajı bunları tecrübeye çevirmen doğrultusunda. Bazı insanların verdiğin değeri hak etmediklerini gördüğünde kendine yeni stratejiler bulmayı tercih edebilirsin. Mayıs ayı boyunca yapılacak işlerden kafanı kaldıramayabilirsin. Hangi birine yetişsem, ikiye mi bölüneyim diyerek isyan bayraklarını çekebilirsin. Sorumluluklarını bölüştürmek bu anlamda iyi bir fikir olabilir. Tabii sonrasında takip etmek şartıyla. Hayatın tüm yükünü omuzlarında taşıyamazsın değil mi!

10 Mayıs’ta gerçekleşecek Dolunay’da ilişkinle ilgili keskin kararlar alabilirsin. Havaların ısınmasıyla ruhun da ısınacak ve daha fazla dışarıda vakit geçirmek isteyeceksin diyor gök kubbe. Lüks harcamaların bu dönemde biraz daha artabilir. Kendini küçük seyahatlerle şımartmak isteyebilirsin. Eğer ilişkisi olan bir Boğa burcuysan, sevdiğin kişiyle bu dönemde daha özel bir zaman geçirebilirsin. Gökyüzü, son zamanlarda seni fazlasıyla zorlamış ve canını sıkmış olabilir. Yaşadıklarını geride bırakmaktan yanasın ancak bu ay bir süre önce ayrıldığın eski sevgilinden haber alabilir, sana ulaşma çabalarına şahit olabilirsin. Eğer ilişkisi aldatma ya da üçüncü kişiler tarafından biten bir Boğa burcuysan, yaşanan her şeyin bir yanlış anlaşılma olduğunu düşüneceğin olaylara şahit olabilirsin. 16 Mayıs’ta burcuna geçecek olan Merkür, iletişiminin yarım kaldığına inandığın eski bir flörtünle iletişime geçme isteği uyandırabilir.

25 Mayıs’ta hava grubunda yaşanacak olan Yeniay, görünüşünle ilgili yapmak istediğin yeniliklere vesile olabilir. Gökyüzünün de etkisini arkana alarak, güzelliğinle çevrendeki herkesi büyüleyebilirsin. Yaza girmeden tazelenip, kendini daha iyi hissetmek, kalp atışlarını da değiştirecek. Yalnız bir Boğa burcuysan, sosyal çevrende daha önce dikkatini çekmeyen birisi ile aranızda çekim olabilir. Ancak sakin bir yapıya sahip olan sen, beğendiğin kişinin aşırı tepkilerinden ve neşesinden rahatsız olabilirsin. Uzun süreli ilişkini yakın zamanda sonlandırmış bir Boğa burcuysan, mayıs ayının ikinci haftasından sonra onunla iletişime geçebilirsin. Bazen hataları kabul etmek gerekir.

25 Mayıs’ta hava grubunda yaşanacak olan Yeniay, görünüşünle ilgili yapmak istediğin yeniliklere vesile olacak. Gökyüzünün de etkisini arkana alarak, güzelliğinle çevrendeki herkesi büyüleyebilirsin. 

Mayıs ayının gündemi: Kim dost, kim düşman öğreneceksin.

Aşk tılsımın: Kalbin güvenmek istiyor…

Seks: Duyguların, gecelerine teslim olacak.

İKİZLER

boğa burcu

İllüstrasyon: Meriç Canatan

Olmaz olmaz deme hiç!

(21 Mayıs - 20 Haziran)

Ne istediğini biliyorsun. 3 Mayıs’ta düz seyrine geçecek olan Merkür’ün olumlu etkilerini üzerinde hissederken, kendini ifade etmek konusunda da kendini zirveye taşıyacaksın. 21 Mayıs’ ta Güneş’in burcunda olan seyahati başlarken, daha önce önüne çıkan ancak değerlendirmediğin fırsatlar için bu sefer sen harekete geçecek ve olumlu olana doğru bir adım atacaksın.

25 Mayıs’ ta burcunda gerçekleşecek Yeniay geçmişin izlerini yavaş yavaş silmeye başlarken, aslında yaz aylarına da seni hazırlayacak. Bir süredir Retro halinde olan yönetici gezegenin Merkür, 3 Mayıs itibariyle düz seyrine geçecek ve sen de derin bir oh çekeceksin. Hayata bakış açın değişirken, aslında hiç olmadığın kadar sakin ama bir o kadar da hareketli bir ay geçirebilirsin. Duygularını zirvede yaşayacağın bu ay, kendini hiç kimseye belli etmekten yana değilsin. Mantığını askıya almaya da pek niyetin yok.

İlişkilerinde iletişimin önemini anlayacağın bir ay seni bekliyor. Kendi adına yanlış anlaşılan ne varsa toparlamaya kararlısın. Ancak aklının bir kenarında da uğradığın haksızlıklar var. İşte bu noktada ketum davranmayı tercih edebilirsin. Düzelmeyeceğine inandığın ikili ilişkilerin için adım atmaktan son anda vazgeçebilirsin. Özellikle son 8 aydır bağlantını kopardığın, görüşmek, yüzleşmek istemediğin insanlarla iletişim kuracaksın diyor gökyüzü. Geçmiş olanı geride bırakmaya çok niyetlisin ancak geçmiş pek de seni bırakacak gibi görünmüyor. Özellikle son bir yıl içinde ilişkisi bitmiş bir İkizler burcuysan, yaşadığın ne varsa bu ay birer birer önüne gelebilir. Sorun çıkartan taraf olmamana rağmen sürekli sorunlarla boğuşuyor olmak tabii ki seni yordu. Bu ay her türlü ikili ilişkini düzenleyebilmen adına sana yeni yollar açacak.

Sevgilinle ilgili bilinmeyen bir gerçeği öğreneceksin! Bir süredir birlikte olduğun kişiye karşı şüphelerini mayıs ayında açıklığa kavuşturabilirsin. Sevgilinden duyduklarına inanamayabilirsin. Onun senin üzerinizde uyguladığı baskıya tahammülün gittikçe azalabilir. İlişkinde tamam mı, devam mı noktasına gelebilirsin. Duygusal beklentilerin karşılanmadığı için de biraz kıskanç davranman söz konusu olabilir. Arkadaşlarınla bol bol sevgiliniz hakkında konuşacak ve akıl almaya çalışacaksın. Ayın sonuna doğru kendi içinize dönmek isteyebilirsin. Ancak günün sonunda yine kendi aklınla kendi kararlarını alacaksın.

Bu ay yeni projelere atılabilir, farklı sektörlere ilgi duyabilirsiniz. Hayalinizdeki işi yapmak için atılım yapma cesaretini içinizde bulacaksınız! 25 Mayıs’ta burcunda gerçekleşecek Yeniay, sana yeniliklerin de kapısını açacak.

Mayıs ayının gündemi: Şaşırtıcı gelişmeler seni bekliyor.

Aşk tılsımın: Aşkın bilinmeyen yüzünü göreceksin.

Seks: Merakına engel olamayacak, istediğini alacaksın.

YENGEÇ

boğa burcu

İllüstrasyon: Meriç Canatan

Bu ayının mottosu senin için “Kabullenmek”

(21 Haziran - 22 Temmuz)

Zamanın hızına yetişmen ne mümkün! Mayıs ayıda hız açısından diğer aylardan farklı olmayacak ancak farkındalığın çok daha artacak. Artık hayatta ne yapmak istediğine yavaş yavaş karar veriyorsun. Gücünü çok daha hissedeceğin bu ay çok büyük şeyler vaat etmese de bir şeylerin başlangıcı için adım atma gücünü verecek sana. Artık geç kaldıklarına üzülmek değil, yetiştiklerine sevinme zamanı! Güçlü ama yorucu, anlamakta güçlük çektiğin ama bir yandan da kendini geliştirdiğin bir ayı geride bırakıyorsun. Öyle büyük günler sığdırdın ki içine sen bile hangisini düşüneceğini karıştırıyor olabilirsin. Gökyüzü, bu ay hayatının her alanını düzenlemeye hazır.

Mayıs ayında bu yılın ilk 4 ayında yapamadığın kadar iletişimde büyük ölçüde iyileşmeler var. Çünkü Güneş sabit, ketum etkideki misafirliğine son verip 21 Mayıs itibariyle seyrini değiştiriyor. Bu sayede kendini ifade etme konusundaki sıkıntıların bir süre de olsa rahatlayacak. Bazı kararları sonuca oluşturmak tamamen senin inisiyatifinde olabilir. Artık sevgili olmak ile eş olmak arasındaki ayrımını biliyor ve karşı tarafa bunu tüm çıplaklığıyla gösteriyorsun. Uzun vadeli ilişkilerde sorunlar hakkında konuşmak için uygun bir zamanlama olabilir. 25 Mayıs’ta yaşanacak Yeniay gerçekleşiyor ve iletişimdeki değişim tarafını ön plana çıkartıyor.

Gönül meselelerinden artık yorulan ve kalbini aşka kapatmayı düşünen bir Yengeç burcuysan, bu ay, umutlarını bir kenara atmaktan vazgeçmelisin. Belki çok yoruldun tamamlanmayan sevdalardan, içinde biriken düşleri yaşayamamaktan. Belki taşlaştı yüreğin zamanla… İşte mayıs ayı tüm bu kalıplaşmış düşünceleri kırma zamanı! Kendine ördüğün duvarları, yine kendin yıkmak isteyebilir ve hiç ummadığın bir yerde karşılaşacağın birisiyle yeniden aşkı hatırlayabilirsin.

Eğer iş yeri sahibi isen yenilikler ve ekip oluşturmak gibi konular gündeme gelebilir. Kişisel savaşları bir yere bırakmayı becerebilirsen kalabalık ortamlarda çalışmak sana farklı gelecektir.

Mayıs ayının gündemi: Kendine daha çok yaklaşacaksın.

Aşk tılsımın: Sorumluluk alan kazanacak!

Seks: Romantik saatler seni bekliyor.

 

ASLAN

aslan burcu

İllüstrasyon: Meriç Canatan

Zaman hızla akacak!

(23 Temmuz - 23 Ağustos)

Senin üretmen gerek! Evet, mayıs ayının aşka, eğlenceye ve gezmeye meraklı Aslan burçlarına adeta ültimatom niteliğindeki mesajı bu… Özellikle de 10 Mayıs’ta etkili olacak Dolunay, bazı fanatik davranışlarda bulunmana yol açabilir. Fakat ne olursa olsun dostluklar ve çevrendeki insanlar sana bu ay daha çok heyecan veriyor. Öne çıkma çabalarını abartmadığın sürece, herkesle aranı iyi tutacağın kesin. Bu ay, seni sürekli engelleyen ve yavaşlatan koşullardan sıyrılmanı, vazgeçemem dediğin alışkanlıklardan ve insanlardan kendini hiç zorlanmadan çekebileceğini vurguluyor. Bugünlerde birlikte olduğun insana verdiğin sözler artacağı gibi, günlük sorumluklarında da yoğunluk yaşayabilirsin. Dolunay, özgürlük ve bağımsızlık duygularına dokunacak! Eğer ilişkisinde kısıtlandığını düşünen bir Aslan burcuysan, birlikte olduğun kişiyle karşı karşıya gelmen olası. Aslında aklında hem sevdiğin insanla birlikte olmak hem de bireysel faaliyetlerde bulunmak var.

Duygularını anlamakta ve kontrol etmekte zorlandığın 4 ayı geride bıraktın. Artık ilişkilerinde daha sağlam adımlar atmaktan yanasın. Birlikteliklerine dair yaşanmamış, konuşulmamış hiçbir şey kalsın istemiyorsun. Bir süredir kendi doğrularından ödün verip, başkalarının doğrularına göre hareket etmiş olabilirsin. Ancak Mayıs ayı farkındalık ayı ve sen artık kendinden taviz vermek istemiyorsun. Çevrendeki insanlarla diyaloglarını alçakgönüllülük çerçevesinde daha resmi bir hale getirebilir, uzlaşmacı kimliğini ön plana çıkarmayı tercih edebilirsin. Tüm bu tavırların karşılıklı iletişimi güçlendirmek adına olsa da aslında kalbini artık yaşanması muhtemel olumsuzluklara karşı korumak istiyorsun. Aşk hayatın için hızlı bir dönüşüme hazır mısın?

Eğer evli bir Aslan burcuysan, aileni genişletmek isteyebilirsin. Bir süredir bebek sahibi olmayı düşünüyorsan, bu ay kararını kesin olarak verebilirsin. Eşinin hukuksal problemleri varsa, gelişmeler, hiç beklenmedik yönlere kayabilir ve tatil planlarını ertelemene neden olabilir. Merkür’ün sabit burçtaki etkisi yakın çevren içinde âtıl kalmana neden olabilir. İnatlaşmalar geçmiş ilişkileri önüne getirebilir.

Yalnız bir Aslan burcuysan, kendini şaşırtmaya hazır ol! Yaşantınla hiç alakası olmayan biriyle tanışabilirsin. 10 Mayıs’ ta gerçekleşecek Dolunay, seni değiştirmek için kollarını sıvıyor. Bu döngüde kalbine seslenecek seni şaşırtacak derecede farklı bir insanı hayatına alabilirsin. Mayıs ayının ilk haftasını bu anlamda iyi değerlendirmelisin. Belki de hayallerinin ne olduğunu sana anlatacak biri çıkacak karşına. Düşünmediğin, inanmadığın, hayal bunlar dediğin ne varsa tersine dönebilir! 10 Mayıs’ta gerçekleşecek Dolunay hedeflerine ulaşman gereken yolu sana çok daha net gösterecek. Bir süredir hayatında askıya aldığın ne kadar konu varsa mayıs ayında bu meseleleri çözüme ulaştırma zamanı.

Mayıs ayının gündemi: Açık olmak sana kazandıracak.

Aşk tılsımın: Hayal değil, gerçek olacak!

Seks: Kendini sadece arzularına teslim edeceksin.

BAŞAK

başak burcu

İllüstrasyon: Meriç Canatan

Harekete geçmelisin

(24 Ağustos - 23 Eylül)

Hayatın gün geçtikçe çoğalıyor! Bazı yeniliklerle beraber, büyük güçlere sahipsin. Yılın kendini en çok sorguladığın koca bir ayı geride bıraktın. Bu da çevrendekileri tasvip etmemeni ve bazı insanların varlığını kabul etmeni sağladı. Farkındalık yaşadığın son iki ayı, şans gibi görmesen de aslında büyük şans… Çünkü insanın kendi ruhunu aynada görmesi kadar güzel bir şey olmaz. Mayıs ayı kendi içine döndüğün kadar çevrendeki insanları da gözlemleme zamanı diyor sana.  19 Mayıs’ta aşk gezegeni Venüs ile şans gezegeni Jüpiter’in karşıtlığı hayatta aradığın dengeyi kurmanda yardımcı olacak. Evet, bir süredir her şey çok daha güzel olsun diye elinden geleni yaptın ancak unutmamak gerekir ki, hak etmeyen insanlara karşı gösterdiğin iyi niyet de artık seni yordu. Kendi hayatına biraz dışarıdan bakmaya ne dersin?        

Hayatta değerli olan hiçbir şeyin mücadelesiz kazanılmadığını en iyi bilenlerdensin kuşkusuz. Kafanı karıştıran ama seni iyimser bakmaya iten duygularının bu ay dizginlemek isteyeceksin. Kendini güvende hissetme ihtiyacıyla karşı karşıya kalacaksın. Evet, duygularımı böyle bıraktım, kendimi bu aşka teslim ettim ama ya sonra? Diyebilirsin. Son 7 aydır yaşadığın sorunların bir benzeri karşına aniden çıkabilir. Yine de aniden öfkeye kapılıp, sonradan pişman olacağın laflar etme, derim. Dengeli bir ilişki kurmak isterken, daha çok huzursuzluk çıkmasına neden olabilirsin.

Kalbi kırık bir Başak burcu musun? Kolay ayrılık yok diyorsun belki de... Ama daha ne kadar yas tutacaksın? Gökyüzünün sana verdiği sakinliği kendine, ruhsal dünyana, yatırım yaparak değerlendirebilirsin. Vakit harekete geçme vakti! Elbette biten ilişkinin ardından üzülmek, yas tutmak çok normal. Ama sen biraz da bu duruma kendini kaptırmış olabilirsin. Unutamadığın anılar, sen onların başında nöbet tuttukça hiçbir yere gitmeyecekler. Eğer istersen ve enerjini toplarsan, yemyeşil bir düzlüğe çıkar gibi hayata kendini verebileceğini en önemlisi de kendini daha çok seveceğini işaret ediyor. Yönetici gezegenin düz seyrine girdiği ayın ilk haftasında kendini ifade edişte cesur tavırlar var. Eğer evli bir Başak burcuysan, bu ay evliliğini her zaman olduğundan daha çok irdeleyebilirsin. Eşinle ilgili kafanda ucu bucağı olmayan sorularla onu yorabilirsin.

Eğer sanatla ilgilenen bir Başak burcuysan, yeteneklerin bu ay daha çok ön plana çıkabilir.

Mayıs ayının gündemi: Farkındalık başarı getirecek.

Aşk tılsımın: Aşkını hak edene vermeye çok niyetlisin!

Seks: Beklediğin kişi gelene kadar kapıların kapalı.

TERAZİ

başak burcu

İllüstrasyon: Meriç Canatan

Zihninin oyunları bitmiyor…

(24 Eylül - 23 Ekim)  

Mayıs ayına 4 farklı Retro hareketi ile girmişken aklındaki anlamsız düşünceler yüzünden kendini hiç suçlama. “Nereden aklıma geldi şimdi şu saçma sapan olay?” cümlesini sık sık tekrar ederken kendini bulabilirsin. Çünkü Retro dönemleri böyledir. Gezegenler bir bir kendi seyrinde yavaşlarken, hep ertelediğimiz, göz ardı ettiğimiz konuları özellikle gündeme getirir. Geçtiğimiz aydan bu yana tüm yaşananlar seni biraz hırpalamış olabilir. Ancak unutmamak gerekir ki hayatta hakikate ulaşmak hiçbir zaman kolay olmamıştır. “Bu da mı benim başıma geldi” dediğin olaylar yaşamış olabilirsin. Bazen olaylara değil sonuçlara odaklanmak gereklidir. Uzun vadede kazananının sen olacağını söyleyebilirim. Bazı olayların gerçek niyeti ortaya çıktıkça pişmanlıklarını geri alacaksın.

10 Mayıs’ta gerçekleşecek Dolunay, herkesin hayatına çok şey vaat ederken, sen yine gözlerini gerçeklere kapatmak isteyebilirsin. Ancak gökyüzü bu anlamda da seni zorlayacaktır. Buna hazırlıklı olmalısın. Eğer mayıs ayında hayatını baştan yazmak istiyorsan, bazı fedakârlıklarda bulunman gerektiğini hatırlatmak isterim. Bencillik değil, bu sadece bir bahar temizliği. Güven-sahiplenme- kıskançlık üçgeninin dışında kalan ikili ilişkilerini bir bir gözden çıkarırken, çok sevdiğin insanlardan da beklentilerin artmış olabilir. 19 Mayıs’ ta Venüs-Jüpiter karşıtlığı gönül ilişkilerinde de karşı karşıya kalmana neden olacak etkileri ortaya çıkarabilir. Geçtiğimiz ay,  doğanın uyanışına şahit olmuş ve baharın tohumlarını atmıştık. Eğer geçen aydan itibaren aklını kurcalayan, emin olamadığın ilişkiler varsa bu ay itibariyle kıskançlık sebebi ile çıkacak bir sorun baş gösterebilir. Merkür’ün ilk hafta karşıt burcunda düz seyrine girmesi, ilişki evinde özellikle aile konularında rahatlamana neden oluyor. Evlilikleri biten Terazi burçları ise bazı gerçekler ile şimdi karşılaşabilirler. Acele eden taraf sen değil karşı tarafın olduğunu görmen, kafanı karıştırabilir.

21 Mayıs’ta Güneş’ in iletişim gezegenin akışında girmesi, hava grubuna mensup burçları adeta tehdit ediyor. Özellikle uzun soluklu ilişkileri adına sınamaya hazırlanabilir. Terazi burçları için de keskin bir sürecin başlayacağının işaretini gösterebilir. Karşı tarafa düşüncelerini sürekli göz ardı etmektense veya toleranslı davranmaktansa, onunla gerçek fikirlerinle yüzleşip buna göre karar verebilirsin. Özetle; artık aşkta kendini kandırmaya hiç niyetin yok. Kalbin ne söylüyorsa, ona göre hareket edeceksin. Elbette, durum böyleyken, sakın ama sakın yeni bir ilişkiye başlamayı aklından bile geçirme! Ölç, tart, biraz bekle… Kalbinin kırıklığından çok ilişkideki tarzını ölçmen ve biçmen gereken zamanlardasın.

Mayıs ayının gündemi: Geçmiş, olur olmadık önüne çıkıyor.

Aşk tılsımın: Kalbinin hızla atmasını sağlayan kişide kendini bulacaksın.

Seks: Beğenildiğini görecek, kendini çok özel hissedeceksin.

AKREP

başak burcu

İllüstrasyon: Meriç Canatan

Hayat aslında sevdiğin kadar…

(24 Ekim - 22 Kasım)

Olmayana değil, olana odaklanman gerekecek! Ayın ilk günlerinde sürekli kendini birileriyle ya da yine kendini geçmişteki halinle kıyaslayabilirsin. “Eskiden hiçbir şeyi kafaya takmazdım, ne oldu böyle bana?”, “O elbise onda ne güzel durmuş, hâlbuki aynı yerden aldık?” gibi cümleleri senden sıklıkla duyacağımız aşikâr. Etrafımızdaki örnekler, bize bazen iyi birer ayna olurlar evet. Ama kendinle ilgili memnuniyetsizliklerin gereğinden fazlaysa, bunun çözümünü dışarıda değil kendinde aramalısın.

Eğer gerçekten sadece biraz daha güven ve sana ait olanın yanındakilerin de sahiplenmesini istiyorsan, bu dönemde konuşmalarını iyi yönlendirmelisin. Aksi takdirde eleştirilerin hiç beklemediğin tatsız sonuçların doğmasına yol açabilir. Olduğun yerde saymaktansa, düşeceğini bile bile risk almaya devam edersin, ettin de... Haklısın, ciddiyetle yaklaştığın, bir sonuca varsın diye uğraştığın her konuda gökyüzü sürekli önüne bir engel çıkardı. Özellikle geride bıraktığımız ay, geleceğinle ilgili kendini bile ikinci plana koyup sorumluluğunu üstlendiğin her konu koca bir ağırlık oldu omuzlarında. Merak etme, bu ay omuzlarındaki ağırlık hafifliyor.

2017 yılının başından beri sert rüzgârını estiren gökyüzü gündemi kendini mayıs ayında frenliyor. Peki, ben kendimi nasıl frenleyeceğim diyorsan; hiçbir detayı kaçırmayacak kadar keskin bir algın var! Ve 21 Mayıs itibariyle Güneş’in gökyüzündeki seyri bu tarafını adeta çanta taşır gibi sürekli seninle tutmayı planlıyor. Aklından geçen her türlü senaryoyu, soru işaretini, şüpheyi söylesen sence neler olurdu? İşte bu sorunun cevabını bu tarihten itibaren alacaksın. Eğer evli bir Akrep burcuysan kıskançlık duygularının çok daha arttığını hissedebilir, evliliğine dair sorunlar yaşayabilirsin. Anlayışlı tavrının yerini rahatsız edici davranışların alması elbette eşinin tepkisini çekecektir. Düşünmeden sarf ettiğin kelimelerin daha sonra sana dönebileceğini hatırlatmak isterim. Eğer eşinin ailesiyle sorun yaşıyor ve kendi başına halletmeye çalışıyorsan bu döngüde destek görmek isteyebilirsin. Her birinin senin gibi düşünmediğini kabullenmek, hata yapmana engel olacaktır.

25 Mayıs’taki Yeniay, bu sefer yeni kararlar aldırmak yerine eyleme geçmeni teşvik edecek.  Bu telaşın içinde aşırıya kaçan davranışlarda bulunabilir, sevgilinin ve sevgilinin ailesinin eleştiri oklarına hedef olabilirsin. Sana tavsiyem, aklını kurcalayan en ufak bir sorunu dahi bu döngüde dile getirmen. Eğer ilişkisi olmayan bir Akrep burcuysan ve artık hayatının akışını değiştirmek istiyorsan, bir süredir ilgini çeken işteki yakın bir arkadaşına açılmak isteyebilir ya da bir arkadaşın aracılığı ile ağzından laf almak isteyebilirsin.

Mayıs ayının gündemi: Kendine odaklan.

Aşk tılsımın: Sahiplendiğin kişiyi kıskanıyorsun.

Seks: Her zamankinden daha arzulu olacak.

YAY

başak burcu

İllüstrasyon: Meriç Canatan

Kalbindeki soru işaretleri bir bir kalkıyor!

(23 Kasım - 21 Aralık)

Geride bıraktığımız günlerde hissettiklerini anlatmaya kelimeler yetmez. Yaşadığın her anın hafızana derinden yer ettiği, bir yandan düşüncelerinin de sınır tanımadığı günlerdi. “Asla yapamam” dediğin her konuda yavaş yavaş düğümlerin çözülmesi de yeri gelince nelerden vazgeçebileceğini gösterdi.

Özellikle 29 Mayıs’ta Mars – Satürn karşıtlığı geçmişe dair ne varsa tekrar gündeme getirip, ikili ilişkilerde yaşadığın sorunları halletmene yardımcı olacak. Her ne kadar sabırlı olduğunu düşünsen de Satürn Retro’su seni yeterince zorladı. Mayıs ayı ile birlikte geçmişte haksızlık yaptığın eski sevgilinle iletişime geçmeyi düşünebilir ya da yeni boşanmış bir Yay burcuysan eski eşin ile görüşmek isteyebilirsin. Bazen yüklerden kurtulmak için onları sırtımızdan atmak yeterli olmayabiliyor. Mayıs ayında gündemin ilişkiler ve çözüm odaklı davranışlar olacak.

Bekâr Yay burçlarına ufak bir uyarıda bulunmak istiyorum. Bu dönemde adeta bir aşk insanına dönüşüyorsun, evet ama bu durum ilgi duymadığın insanların da sana yaklaşmasına sebep olabilir. Sen onlara çok dostane tavırlar sergilediğini düşünürken, onlar tavırlarından farklı anlamlar çıkarabilir. Evrene aşk sinyalleri yolladığın bir gerçek ama bu sinyaller istenmeyen durumlarında oluşmasına neden olabilir. Bugünlerde sosyal medya hesaplarında şaşırtıcı arkadaşlık istekleri ya da telefonundan hiç beklemediğin mesajlar alırsan hiç şaşırma…

Gönül kırgınlıklarını onarmak için kendine yeterince zaman verdin. Toparlanma zamanının geldiğini sen de biliyorsun ancak şimdi de Satürn sahnede! Unutmaman gerekir ki öğretici gezegen Satürn sana yardımcı olmak için elinden geleni yapıyor. Yaşadığın sorunlardan alacağın dersler uzun vadede geleceğinin temellerini oluşturacaktır.

Güneş 21 Mayıs’ta karşıt burcunda hareket ediyor ve sen hayatını daha çok sahipleniyorsun! Önümüzdeki günlerde bireysel hareket ettiğin alanlarda ikinci bir kişinin katılımı gerçekleşebilir ve bu ayak uydurma süreci biraz seni zorlayabilir.

Mayıs ayının gündemi: Geleceğinin temellerini oluşturacaksın.

Aşk tılsımın: Gerçekçi sevdalar, mutluluk getirecek.

Seks: Farklılık arayacaksın!

OĞLAK

oğlak burcu

İllüstrasyon: Meriç Canatan

Yaşamı sorguluyorsun!

(22 Aralık - 20 Ocak)

İyi yönlerine bak! Hayatın giderek çok daha karmaşık bir hale geldiğini düşündüğün günlerden geçiyor olabilirsin. Kendini dinlediğin ve bir o kadar da sorguladığın bir ayın sana kazandırdıkları çok aslında. Hem maddi olarak hem de gün içinde mesai harcadığın konuları gözden geçirirken, kendine karşı fazla kötümser düşündüğünü fark etmiş olabilirsin. Hatta bugünlerde uzun zaman önce yaşadığın ayrılık ya da değişimin benzerinden geçtiğini fark edebilirsin. Ve en önemlisi; kendine hayatının nasıl olmasını istediğini sorabilirsin. Mayıs ayı kendi ruhundaki prangaları çözerken, aslında sorunun sadece para ya da hayatındaki eksikler olmadığını fark etmene de sebep olacak. Geçmişine dair sorunlarını daha farklı gözle bakmaya başlayacağın mayıs ayı, minnettar kalmana ve kendini boş yere üzdüğün konuları görmene yardımcı olacak. Henüz ayın ilk günlerinden gündemini değiştirecek bir hareketliliğe dâhil olabilirsin. Kafandaki tüm soruları mayıs ayında çözebileceksin.

Hayatını yaşamak isterken, bazı insanları idare etmekten sıkıldığını fark ettiğini vurguluyor gök kubbe.  10 Mayıs’ta gerçekleşecek Dolunay, artık bir şeylerin değişmesi gerektiğini fark ettirecek ve harekete geçeceksin. Cesaretin çevrendekileri şaşırtırken, bazı kişilerin tavırlarına kökten çözüm getireceksin. Farklı bir ülkeye ya da şehre taşınma fikri için acele etmemen gerektiğini vurguluyor gök kubbe. Kalbinin sesi git diyecekse de sen aklını dinlemeyi tercih ediyorsun. Geride bıraktığımız günlerde ne yaşamış olursan ol, aşka dair umutlarının tazeleniyor ve beklentilerin artıyor. Özellikle ilişkisi olan ya da evli olan bir Oğlak burcuysan. İlişkine güç katarken, aranızda süregelen bazı sorunları da çözmene yardımcı oluyor.

Mayıs ayında birlikte olduğun kişinin bazen pek de tutarlı davranmadığı düşüncesine kapılabilirsin ve bu durum seni biraz rahatsız edebilir. Eğer evli bir Oğlak burcuysan, mayıs ayında yaşadığın aile yaşantındaki tüm çatışmalar yerini sükûnete bırakırken, uzlaşmacı tavrın ile gönülleri fethedeceksin. Özellikle aile ve yakın akrabalarla gerilen ipler yerini kuvvetli bir iletişim biçimine çevirebilir. Ayrıca kendi kendine ‘haklıydım ben’ demek yerine fikirlerini daha net ve rahat anlatacağın günler kapıda! Anlayacağın, ailenle ve sevdiklerinle iletişim konusunda bol bonuslu günlere hazırlıklı ol, benden söylemesi! Eğer bekâr ve kalbi boş bir oğlak burcuysan, iç sorgulamalarından biraz daha sıyrılacaksın. Bu ay senin için son iki aya göre nispeten daha sakin ve uyumlu geçecek.

Mayıs ayının gündemi: Büyük sancılar, değişimin habercisi!

Aşk tılsımın: Uyumu ve dengeyi yakalayacaksın.

Seks: Sevdiğin kişinin isteklerine yöneleceksin.

KOVA

kova burcu

İllüstrasyon: Meriç Canatan

Gönlün ferman dinlemiyor!

(21 Ocak - 18 Şubat)

Özgür hissetmek isteyeceksin… Aklındaki düşüncelerin ağırlığı seni son zamanlarda biraz uçlarda gezinmeye itti, kabul et! Mayıs ayı ise sana bu konuda biraz çeki düzen vermeye geliyor. Ve bunu uzun vadede radikal değişikliklerle destekleyerek yapacağa benziyor. Yani bu ay sana biraz, nerede durman gerektiğini göstermeye hazırlanıyor. Aslında etrafındaki insanların düşüncelerine karşı duyarlı biri olduğunu seni tanıyan herkes bilir. Fakat son günlerde karşı tarafın ne düşündüğünü pek de önemsemeyip, sadece istediğin gibi davranmaya devam etmiş olabilirsin. Bu ay bu durumun yarattığı sonuçların perde arkasından yarattıklarını açıkça görmeni sağlayacak.

Mayıs ayında hiç beklemediğin insanlardan büyük destekler görmeye hazır ol. Uzun süredir beklediğin, sonuçlanamayan bir beklentinle ilgili somut gelişmeler yaşayabilirsin. Son 4 aydır kendi ifade etmeye çalıştığın tüm konularda büyük çözümlerin kendi kendine gelecek olması işini kolaylaştıracak. Şubat ayından bu zamana görüşmediğin insanlarla aynı ortama gelebilirsin. Görüşmediğin insanlarla yeni paylaşımların, sohbetlerin, katıldığın aktiviteler bazı şeyleri yapmayı ne kadar özlediğini sana yeniden hatırlatacak. Bahar aylarına son derece yorgun girdin. Hiç beklemediğin insanların kendi kendilerine çektikleri setleri anlamak için uğraşırken, bir de iş yerinde yükselen tansiyonu yönetmeye çalıştın. Son aylarda tüm özel günlerde sinirlerini bozan olaylarda çabasıydı belki de… Artık zihninin sana oynadığı oyunlardan, tuzaklardan kurtulmanın vakti geldi!

3 Mayıs’ta Merkür, normal seyrine dönerken, iletişim konularında seni biraz daha destekleyecek. 10 Mayıs’ ta su grubunda meydana gelecek olan Dolunayın ihtişamını, aşk hayatına da yansırken bir yandan ilişkisi olan Kova burçlarının kıskançlık duygularını hareketlendirecek. Kalbin bu ay dur durak bilmiyor, neredeyse gönlün konuşacak sen sadece itaat edeceksin. Eğer evli bir Kova burcu isen eşinin ailesi ile yaşadığın konular seni son aylarda hayatının en zor kararlarını almaya itmiş olabilir. Bazı konularda çok çabuk tepki veriyor olabilirsin. Açık sözlülüğünü bilmeyen kalmadı belki de… Ama artık hayatındaki insanları da hesaba katma vakti geldi! Onların düşüncelerini, planlarını dinlemen ve hatta onlara bazı konularda yardım etmen, akıl göstermen gerekebilir. Eğer ilişkisi olan bir Kova burcuysan; sevdiğin kişiye gün içinde yaşadıklarını, hissettiklerini an be an anlatmak isteyebilirsin.

Mayıs ayının gündemi: Hayatının tek yöneteni olmak isteyebilirsin. 

Aşk tılsımın: Kıskanmak da aşka dâhil.

Seks: Zevkin doruğuna çıkacaksın!

BALIK

balık burcu

İllüstrasyon: Meriç Canatan

Güzel değişimler yaşayacaksın!

(19 Şubat - 20 Mart) 

Kabul etmek zordur ama eleştirilerimiz aslında kendi eksiklerimizin bir aynasıdır. Empatiden uzak durmak kendimizle yüzleşmekten de kaçınmaktır. Ve senin de tecrübe ettiğin gibi, anlamayı reddetmek her zaman bir kaosa da zemin hazırlar. Farklı kafalardan çıkan seslerle uğraşmayı sevmediğin bir gerçek. Ama önümüzdeki günlerde bunlarla daha da çok yüzleşeceğini söylesem? Kendine çektiğin çizgiler seni belli bir kalıbın içine sokuyor ve bunun önemli olduğunu düşünüyorsun, evet. Ama bu çizgileri aşıp sana kim yeni bir şeyler katabilir? Buna ne zaman izin vereceksin? Gel, bu ay bir de tualdeki farklı renkleri görmeyi dene. Güvenmeden yaşayamayız ama bir gün dengelerinde değişebileceği ihtimalini her zaman göz önünde bulundurmalısın. Unutma, tecrübe dediklerimizin büyük bir kısmı yaşadığımız hayal kırıklıklarıdır. Uzun zamandır kafandaki “Sanki bir şeyler eksik, sonsuza dek kaybolmuş gibi…” düşüncesi, yerini mayıs ayını kapatırken çok farklı düşüncelerle bırakacak.

Mayıs ayında tüm yorgunluklarını geride bırakıyorsun. Nisan ayının ağırlığı üzerinden yavaş yavaş gidiyor. Merkür’ün de düz seyrine girmesiyle ilişkilere bakış acın değişebilir. Alacağın kararları şekillendirebilirsin. Ailene düşkünlüğün, son zamanlarda maddi ve manevi anlamda biraz yorulmana sebep olmuş olabilir. Kendine zaman ayırırken, iptal ettiğin seyahatlerini organize etmeye başlayacaksın. İlişkindeki bazı pürüzlerin çözülmesi için sevgilinin ailesi ile konuşması için ona zaman vermeyi denemelisin. Sevgilinin, ailesi ve arkadaşları tarafından çok fazla yönlendiriliyor olması canını sıkabilir. Sen yine de geri planda kalmayı seçerek, sözünü söyleyeceğin zamanı iyi seçebilirsin. Çünkü sen de çok iyi biliyorsun ki, böyle durumlarda yapacağın her hamle krizi büyütmekten öteye geçmeyecektir.

Ne pahasına olursa olsun bozulan ilişkilerini toparlamak ve aile birliğini oluşturmak senin için bu ay daha önemli olacak. Eğer arkadaş ve yakın çevrende endişe duyduğun birileri varsa insanların değişen hayatlarına sen de destek vermek isteyebilirsin. Duygusal açıdan sakin kalman, eşin ya da sevgilinin olumlu yaklaşım sergilemesini sağlayacak. Suların durulmasını sakince bekleyeceksin. Eğer evli bir Balık burcuysan, Son 7 aydır yaşadığın sıkıntıların üstesinden gelmeyi başaracaksın. Ancak 10 Mayıs’ta seni sıkan olaylardan ruhunu arındırırken, kendi beklentilerini ön plana çıkartıp eşinle tartışma yaşayabilirsin.

Mayıs ayının sivrilen karakteri olurken, eğer uluslararası bir firmada çalışıyorsan hem yükseleceğini hem de sorumluluklarının artacağını vurguluyor gök kubbe.

Mayıs ayının gündemi: Birlik olmak seni güçlendirecek.

Aşk tılsımın: Sorunlar da aşkında bir terazide, seçim yapacaksın.

Seks: Özlem duygusu gecelerini alevlendirecek.

 

 www.twitburc.com.tr

 

ETİKETLER: ASTROLOJİ , ZEYNEP TURAN , BURÇ YORUMLARI