EN VOGUE
EN VOGUE

01 Ekim 2018

VogueAstro: Aylık Burç Yorumları - Ekim 2018

YAZI: ZEYNEP TURAN

KOÇ

koç burcu

İllüstrasyon: Meriç Canatan

Keskin kararlar alıyorsun.

(21 Mart - 20 Nisan) 

Eylül ayının hazin esintisi hiç bitmeyecek gibiydi; yorulduk, dinlendik, uzun bir tatilden çıktık. Yazı hızlı ve kararlı kapatan bir Koç burcu olarak bu ay iş ve sosyal hayat temposunu derinden hissedeceksin. "Bir elin nesi var, iki elin sesi var" diyen Koç burçları ayın ilk günlerinde yardım ve paylaşımdan yana olacaksın. Merkür’ün karşıt burçta konumlanması iletişim ve ilişkiler adına sana çok anlam kattığını fark ettirecek. Aile konularının yoğunluklu gündeminde olmasına çok şaşırmamalısın… Konulara dahil olmak istemesen de birileri seni bazı meselelerin içine çekebilir. Büyük başın büyük derdi olur sözünü bir kenara not etmelisin. İş hayatında ummadığın insanların ummadığın konuşmalarına şahit olabilirsin. Yatırım için seni destekleyen kişilerin, zorlandığında sana destek olmamalarına bozulabilirsin.

Eğer ilişkin iki yıldır sallantıdayken toparlandıysa, sonrasında daha ciddi bir boyuta taşınabilir. Evlendiysen aynı konuların tekrar konuşulacağını, yeniden mücadele edileceğini işaret ediyor gökyüzü. Yalnız bir Koç burcuysan, bu ayın en şanslısı sen olacaksın! Huyuna uygun biri olmasa da ortak heyecanları ve tutkuları olan ateş burcu kişileri bu döngü bir araya getirebilir. Uzun zamandır evli olan bir Koç burcuysan, eşini bugünlerde gözlem altına alabilirsin. Nedeni ise Dolunay ile birlikte harekete geçen ve destek gören Retro olacak. Bu sırada eşinin bazı hareketleri seni eskilere götürebilir. Tatsız hikayeler gözünde canlanabilir. Hiç olmadık bir şekilde eşine ya da birlikte olduğun kişiye hesap sorar tarzda konuşmalar yapabilirsin. Aşkla beslenen Koç burcuysan, birlikte olduğun kişiden haz almak, ilişkinin monotonlaşan yönlerine farkındalık katmak için bir kat daha hırslı ve cazibeli olacaksın. Tutku ve arzular bu dönem senin için çok önemli olacak. İlgi görmek ve ilgi göstermek bu ayın kaçınılmazları arasında olacak. Eğer uzun zamandır açılamadığın biri varsa onunla yakınlaşmak için her fırsatı değerlendirmek isteyeceksin.

Net kararlar alabileceğin ekim ayında, Venüs beklentilerini küçük tutman gerektiğinin altını çizecek. 7 Ekim’de başlayan Venüs Retro’suna Yeniay eşlik ederken ortak işler yapan bir Koç burcuysan, seni zorlamayı hedefleyebilir. Eğer bir imza sürecin var ve bu konuda acele etmek niyetindeysen, bu konuda mantıklı düşünmene seni davet edecek. Yeniay, öncü burçta meydana gelirken eşinin ailesiyle ilgili maddi konular gündeme gelebilir. Senden habersiz yapılan yardımları öğrenebilirsin. Senden fikir alınmadan yapılan yatırımları öğrenebilirsin.

Bazı insanların gözündeki değerlerinin yok olup gittiğini görebilirsin. Neden bazı insanlardan uzak durduğunu da bu süreçte sorgulayabilirsin. Venüs gerilemesi seni çok yakından ilgilendirirken beklenmedik olaylar yaşayabilirsin. Yıllardır birlikte çalıştığın iş arkadaşlarınla ve patronunla ilgili fikir ayrılıklarına düşebileceğin gibi geçmişe dair keskin hesaplaşmalar ve yüzleşmeler yaşayabilirsin.

Ekim ayının gündemi: İlişkilerini sorguluyorsun.

Aşk tılsımın: Tatsız anıları hatırlıyorsun.

Seks: Hırs ve caziben ön planda olacak.

BOĞA

boğa burcu

İllüstrasyon: Meriç Canatan

Yeteneklerine odaklanıyorsun.

(21 Nisan - 20 Mayıs) 

Güvenmek ve sadakat aramak bu ayın temel konusu olacak. Aşk ve cazibe gezegeni, senin de yönetici gezegenin karşıt burcunda Retro yapmaya hazırlanıyor. Ayın ilk haftasında Venüs’ün geri hareketi biletini şimdiden satın almış seyirci gibi olmanı sağlayacak. Görmedik, duymadık, fark etmedik neredeyse hiçbir konunun kalmayacağını işaret ediyor. Evet, bu ayı farklı kılan Venüs Retro’su olacak. Aynı zamanda ekim ayının ruhuna eşlik eden sabit burç şöleni doğruyu eğriyi ayırmana yardımcı olacaktır.

Asla ve asla evliliğini ya da ilişkini bu dönem sorgulamaya çalışma... Gökyüzü bu ay, ilişkine dair korkularını, kuruntularını, kıskançlıklarını, beklentilerini ön plana çıkarabilir. Dedikodudan, kıskançlığa kadar birçok benzer konuyu önüne sunarken, çevrene de daha çok odaklanacağını işaret ediyor. Başkalarının sözlerine kulak vererek, ilişkini diğer insanlardan dinlemek gibi bir hataya düşebilirsin. Yönetici gezegenin ilişki evinde geri gitmesi iki farklı kuşağı yakından ilgilendirecek. Evli ve 1970-1984 doğumlu bir Boğa burcuysan; 2016 yılında ilişki adına yaşadıklarını toparladıysan, bugünlerde evliliğini masaya yatırman sana pek huzur vermeyebilir. 1984-1998 doğumlu bir Boğa burcuysan; evliliğin ya da ilişkinin senden çekeceği var. Her ne kadar tavsiyede bulunsam da burcuna hâkim olan toprak etkileri baskın, inatçı, kendi bildiğini okuyan bir tavır göstereceğini işaret ediyor. Çevrene de sert rüzgârını estireceksin.

1970-1984 doğumlu olan bir Boğa burcuysan, bu yılı ilişkiler adına pek de sakin geçirmediğini sen de biliyorsun. Eğer bu ayı atlatabilirsen ne ala… Uzun zamandır ilişkisini bir zemine oturtmaya çalışan bir Boğa burcuysan, günlerce süren konuşmalar yapabilirsin. Bu dönem susmak sana uymuyor. Bu yüzden de içindekileri paylaşmanı öneririm. Çünkü gizlilik ve gizem evinde geri giden Venüs, yeteri kadar içine kuşku verecektir. Ne kadar açık ve net olmaya çalışırsan gerçeklerle de bir o kadar net yüzleşirsin.

9 Ekim’de Terazi burcunda meydana gelen Yeniay, bir düzene oturtturman gereken iş hayatına işaret edebilir. Uzun bir tatilden çıktıysan, rahatlığına düşkün tutumundan hemen kurtulamayabilirsin. Çalıştığın bölümdeki şefinden, yöneticilerinden, hatta çalışma arkadaşlarından ister istemez eleştiri alabilirsin. Karşıt burcunda geri giden Venüs’ten dolayı çok sağlıklı düşünemeyebilirsin. Çabuk öfkelenebilir, çabuk tepkiler verebilir, istenmeyen sözler ağzından çıkabilir. Bazı şeylerin senin yararına olabileceğini bugünlerde hesap etmelisin. Eğer bir tez, proje, dosya ya da tasarıma dair bir planlama yapıyorsan bu dönemi olumlu geçirmen mümkün. Açıkçası iş ve kariyer, eğitim alanlarına odaklanan bir Boğa burcu olarak kendini, ekim ayının sert atmosferinden sıyırabilirsin. Hobilerine odaklanmanı da öneririm.

Ekim ayının gündemi: Güven ve sadakat arayacaksın.

Aşk tılsımın: İnadından taviz vermiyorsun.

Seks: Kalbinin sesine kulak veriyorsun.

İKİZLER

boğa burcu

İllüstrasyon: Meriç Canatan

Değişime kucak açıyorsun. 

(21 Mayıs - 20 Haziran)

Yorgun ruhuna bir esinti aramak isteyeceksin. Ancak ekim ayının sinerjisi şimdilik bu duruma yatkın değil. Yine de tuttuğunu koparan ekim gündemi senin için bir başka olacak. Gökyüzünün ilk belirtileri aşk ve sevgi gezegeni Venüs’ü harekete geçiriyor. Güçlü, ilişkilere dair kararlı olunması gereken bir ay seni bekliyor. Ekim ayının ilk haftasından itibaren iletişim evine hakim olan Venüs Retro’su, birçok konuyu aynı anda yönetmen gerektiğini işaret ediyor.

Venüs’ün su burcundaki geri hareketi ilişkiler adına bu ay tutkulu, yüksek ve baskın olacağını işaret ediyor. Evli bir İkizler burcuysan, geçmişte yaşanan sorunları bugünler de gündeme getirebilirsin. Ancak geçmişte kalması için söz verdiğin konuların yeniden açılması eşini öfkelendirebilir ya da size olan inancının azalmasına neden olabilir. Gün gelir hesap döner mantığı ile yaklaşan İkizler burçları için gökyüzü bu dönem sakinliği öneriyor. Özellikle evli olan İkizler burçlarına Venüs gülümsemezken riskli diyaloglara girmenin sancılarını ileride daha çok yaşanacağını vurguluyor. İkizler şüphesi ile meşhurdur diyenler vardır aranızda; eşini dinlemeden yapılacak herhangi eylemin neticeleri de büyük sonuçlar oluşturabilir, hatırlatmak isterim.

Bekar İkizler burcuna gülümseyen Venüs, aşk ve ilişki diyor. Geleneksel yapından sıyrılmaya çalışırken karşılaştığın kişi ile aranda gelişenleri aşk olarak yorumlamak isteyebilirsin. Mantık ve duygusallığı bir arada yaşayabilirsin, kendinden ve görünüşünden emin olmak isteyebilirsin. Birlikte çalıştığın mesai arkadaşın dahi sendeki cazibenin ve değişimin farkına varacak. Daha önce dikkatini çekemediğin kişiler bile sana selam vermeden geçemeyecekler.

Özellikle iş ve kariyer açısından kaçırdığın imkanların iyileşerek yeniden karşına gelmesi seni şaşırtabilir. Hizmet sektöründe çalışan bir İkizler burcuysan, bu dönem var olan hukuksal davaların sonuçlarına sevinebilirsin. Kariyer danışmanlığı yapmak, iş güvenliği gibi konularda eğitim vermek sana başka bir ekmek kapısını aralayacaktır. Kendini geliştirmek ve donanımına bir şeyler katmak için bu dönem açılan sınavlara ya da kurslara kayıt yaptırabilirsin. 

Sağlık evini yakından ilgilendiren Venüs Retro’su kişisel değişimine pek destek olmuyor. Aniden gelişen operasyonlar dışında keyfi olanlara sıcak bakmayan bir döngüde olduğunu hatırlatmak isterim. Sonradan memnun kalmayacağın, daha iyisi olur muydu dediğin düşünceler, seni ileride mutsuz edebilir. Bu tarz konuları Kasım ayının ikinci haftasından sonraya ertelemeni tavsiye ederim.

Ekim ayının gündemi: Kişisel gelişimini artırıyorsun.

Aşk tılsımın: Kapanan sorunlar yeniden açılıyor.

Seks: Sınır çiziyorsun.

YENGEÇ

boğa burcu

İllüstrasyon: Meriç Canatan

Zararlı duygulardan arınıyorsun.

 (21 Haziran - 22 Temmuz)

Bir önceki ay, yaz aylarına göre sükunetli geçti. Huzuru biraz da olsa buldun ve istediğin gibi yönetebildin. Bu ay ise aşk ve cazibe gezegeni Venüs seni hiç beklemediğin yerlerden sınava tabi tutmaya hazırlanacak. Neyin nasıl olduğuna şaşıracağın bu döngüde, inandığın tüm değerleri yeniden sorgulamak zorunda kalabilirsin. Gökyüzünün ekim ayında hakimi su ve sabit elementler olurken, yürekler susmayacak ve kafa karışıklığı hemen dinmeyecek.

Etrafında üç maymunu oynayan insanların sayısı bu dönem artabilir. Hiç tahmin etmediğin kişilerin yaşadığı ilişkileri adlandırmak kolay olmayacak. Sen de kalbine bu dönem söz geçiremeyebilirsin. Asla yaşamam dediğin neredeyse hiçbir şey kalmıyor. Sıra dışı, sansasyonel, şaşırtıcı bir ay seni bekliyor. İlişki odaklı bir ay olmasının asıl sebebi Venüs. Bu huzur ve neşe dağıtan gezegen su burcunun en sert akışında Retro yaparken çok da mutluluk vaat etmiyor.

Tüm ay, ilişki evinde hakim olan aşk ve tutku gezegeni Venüs, su burcunda geri hareket etmeye başlıyor. İtibar evinde de etkisi olan Venüs Retro’su ezbere bildiğin birçok şeyi unutturuyor. Mars ile ilişki kuran Venüs, zararlı duygulara, şüphelere çanak tutuyor, ağustos ayında yara almış kalbin yeniden hasar görebilir. Bu dönem güven problemini her zamankinden daha fazla yaşayabilirsin. Her şeyin bir nedeni var diyen gökyüzü, ayın son günlerinde sana müthiş bir arınma sağlayacak. Sana zarar verdiğini bile bile vazgeçemediğin duygulardan, kişilerden bu vesileyle kurtulabilirsin.

Eğer yakın çevrende 1984-1998 doğumlu kişiler varsa onların kendilerinden yaşça büyük birilerine ilgi duyduklarını öğrenebilirsin. Eğer kalbi uzun zamandır boş bir Yengeç burcuysan; tarzına, tavrına, statüne, aile değerlerine uygun olmayan birini kendine aday olarak görebilirsin. Heyecanı yüksek, tutkusu inanılmaz olan bu ilişkinin geleceği hayal ettiğin gibi gelişmeyebilir. Venüs; sevmeyi ve aşkı öğreten bir gezegendir. Ancak bu dönem gökyüzü; ilişkiler evine hırs, sadakatsizlik, cinsel tutkular ve hataları da yüklüyor. Maddi avantajın öne çıktığı evlilikleri bu dönem sıkça duyabilirsin. Parası ve imkanları yüzünden tercih edilen ilişkilerin kalıcı olamayacağını ilerleyen zamanlarda göreceksin. Çıkar ilişkisi ile başlayan arkadaş ilişkilerinin ara yüzü meydanlara dökülebilir. Olmadık insanların birbirleri ile nasıl bu kadar anlaşabildiklerine hayret edebilirsin.

Bu ay aynı zamanda mesane ve böbrek gibi organların rahatsızlıklarına dikkat etmelisin. Korku ve yüksek endişe halleri bu bölgelerinde sıkıntılar yaşamana neden olabilir. Mevsim değişiminden kaynaklı alerjin artabilir. Solunum yolu enfeksiyonuna bu süreçlerde açık olabilirsin.

Ekim ayının gündemi: Değerlerini sorguluyorsun.

Aşk tılsımın: Duyduklarına inanamıyorsun.

Seks: Tutkuların artıyor.     

ASLAN

aslan burcu

İllüstrasyon: Meriç Canatan

Farklı alanlara yöneliyorsun.

(23 Temmuz - 23 Ağustos)

Ekim ayında gökyüzünün senin için çok önemli planları var! Oyunu kuralına göre oynarsan, 2018 yılının Ekim ayını yönetebilirsin. Kendine iyi davranman, aileni anlaman, eşine ya da sevgiline kulak vermen gereken bir dönem başlıyor. Aşk ve tutku gezegeni Venüs, su elementli bir burçta Retro hareketine başlıyor. Eylül ayındaki olgunluğunu koruyabilirsen ne ala ancak Venüs söz dinlemiyor ve seçim yaptırmaya zorluyor.

İlişkilerinde son yıllarda ödün verdiğin insanları düşündükçe, kendine öfkeleniyor olabilirsin. Baba ailesindeki gençleri bu dönem daha çok dinliyor, fazla abartıyor ve onlardan gelen her konuşmayı günlerce düşünüyorsun. Kendini düşünmediğin kadar hayatında yeri olan insanları düşünmek sana ne kazandırıyor? Tutulmalar döneminde, özellikle ilişkiler konusunda yara alan bir Aslan burcuysan, bu dönem iç sesini bastırmalısın. Çünkü Venüs işleri karıştırmaya geliyor. Özellikle evini koruma istediğini artabilir.

Çevrende yaşanan olumsuz ilişkiler, evlilik arifesinden dönen insanlar ve 7 yıldır mükemmel giden ilişkilerin sarsıntısı seni de derinden ilgilendirecek. Bu yıl, aşkla ilgili kalbine sorduğun soruların cevaplarını ekim ayında almak isteyeceksin. Ancak Venüs’le birlikte etkili olan Yeniay, rahatını bozan her konuya yüksek tepkiler vermene neden olabilir. Sorunlu evliliklerin bu dönem masaya yatırılması mutlu sonuçlar vermeyecek.

Evli ya da ilişkisi olan bir Aslan burcuysan, Venüs Retro’su aklında olsun; huzur yerine mücadele diyor, bekar Aslan burçlarını ise sevindiriyor. Eğer uzun zamandır hayatında biri yoksa bu dönem sosyal yapın sayesinde yeni insanlarla tanışacaksın. Ancak gökyüzü ani başlayan ilişkilerin ömrünün uzun olmayacağını vurguluyor. Sosyalleşmek istiyor ve uzun zamandır bir çift olmanın eksikliğini yaşıyorsan, gök kubbe sana şans verecek, eğer bu şansı değerlendirmek konusunda aceleci davranmazsan kazanan sen olacaksın.

Bu ay aynı zamanda yeni iş kollarına yönelmek için araştırma yapmak isteyebilirsin. Venüs ve Dolunay sana bazı seçenekler sunarken, zorlanmaları da vadedecek. Hiçbir şeyin kolay olmadığını, hedefine ulaşmak için çaba sarf etmen gerektiğinin altını çizecek. Mutfak, yiyecek-içecek sektörü gibi farklı ve yetenek gerektiren alanlara meyil gösterebilirsin. Bu konuda kısa süreli eğitim almak isteyebilirsin. Hatta üniversitede alakasız bir bölümde okumana rağmen okulunu dondurup bambaşka platformlara yönelebilirsin. İşte ve çalışma ortamında huzur senin için katbekat önemli olacak. İnsanların gereksiz konuşmaları ve kişiler hakkında yaptıkları şahsi dedikoduları haksızca bulabilirsin.

Ekim ayının gündemi: Seçim yapmak zorunda kalıyorsun.

Aşk tılsımın: Sosyal hayatın aşk getiriyor.

Seks: Cesur ve kendinden emin davranıyorsun.

BAŞAK

başak burcu

İllüstrasyon: Meriç Canatan

İnsanların gerçek niyetini fark ediyorsun.

(24 Ağustos - 23 Eylül)

Ekim ayında zihinsel yeteneğini çok verimli kullanacaksın ve becerikli yönünü ortaya koyacaksın. Şimdiye kadar gösterdiğin performansın üstüne çıkıyorsun. Para konusunda mantıklı adımlar atman seni bu ay rahatlatacak sevgili Başak. Her şeyi yoluna koymak sana güven ve huzur verecek. Ancak Venüs, bazı konularda huzurunu bozabilir. Sorgulamak, yargılamak, duygularının yükselmesiyle birlikte seni bambaşka alemlere götürebilir.

Planlarını sürekli işine göre ayarlaman özel hayatında sıkıntı yaşamana neden olabilir. Venüs, aşk ve ilişkiyi temsil eder, bir yandan ilişkilerde oluşturduğun metodu ve yöntemi belirlemene yardımcı olur; ancak bu dönem ikili ilişkileri yönetmekte zorlanabilirsin. Bir yandan iş sorumluluğu bir yandan ilişkilerle ilgili kararsızlığın belirgin sıkıntılar yaşamana neden olabilir. İş yerinde yaşanan aşklar dedikodu kazanının tam ortasına düşmene neden olabilir.

Ekim ayında evli bir Başak burcuysan, evliliğini sorgulayacaksın! Kariyer ve itibar konusunda kendine güveni tam olan Başak burcu olarak ilişkinde hassasiyetin artabilir. Başarılı bir evliliğin formülü üzerine düşünen bir Başak burcuysan, hangi konularda yanıldığını ya da eksik kaldığını düşüneceksin. Bu konuda profesyonel destek de almak isteyebilirsin. Çevrendeki insanlara bazı sözler vermiş olabilirsin ve bu sözleri yerine getirmek için çaba sarf etmen gerekebilir. İlişkinde verdiğin sözleri tutamazsan, derinden yara alabilirsin. Karşı taraftan alışık olmadığın tarzda külahları değişiriz edaları duyabilirsin. Bir ilişkiye başlamadan önce iyi düşünmen gereken bir döngüdesin. İlgi duyduğun kişinin ailene, sana, sosyal çevrene ne kadar uygun olduğunu sorgulayacaksın. Karşındaki kişiyi eleştirmek yerine, olduğu gibi kabul etmek bu ay zor olabilir. Aşk hayatındaki hareketlilik, iş hayatına da yansıyabilir. İş hayatında tanıdığın bir kişiden duygusal anlamda etkilenebilirsin. Ekim ayındaki Venüs Retro’suyla birlikte uzun soluklu bir ilişkiye başlayabilirsin.

Para kazanmak ve birikim yapmak için eskisinden daha tutumlu olman gerekebilir. Bazı masraflarını kısabilirsin. Eğer çocukları olan bir Başak burcuysan evdeki yardımcı, okul servisi, spor üyeliğin gibi birtakım kalemleri yeniden aile içinde değerlendirmek isteyebilirsin. 1984-1998 doğumlu olan bir yakının varsa ve eğitimi devam ediyorsa onun burs imkanı için gelişen haberler yüzünü güldürebilir. Yurtdışı endeksli iş sahası olan bir Başak burcuysan, 9. Evin oldukça hareketli olacak. Global firmada çalışıyorsan, senin için de gelişmeler bir o kadar önemli olabilir. Bir yandan yeni sektör ve alanlar konusunda net tavırlar alabilirsin. Bu süreçte kimler senin arkandan konuşuyor, kimler seni gönülden destekliyor öğrenebilirsin. Bu durum belki de insanlara dair bazı kırgınlıklar yaşamana neden olabilir.

Ekim ayının gündemi: Bütçe planlamaları yapıyorsun.

Aşk tılsımın: Hassaslığın ve duygusallığın artıyor.

Seks: Beklentilerin artıyor.          

TERAZİ

başak burcu

İllüstrasyon: Meriç Canatan

Mutlu hissedeceğin alanlara yöneliyorsun.

(24 Eylül - 23 Ekim)  

Güneş doğmaya devam ettikçe yeni bir gün, umut vadetmeye devam eder. 2018 yılının yavaş yavaş sonlarına yaklaşmaya hazırlanırken, Ekim ayı yeni başlangıçlar için hiçbir zaman geç olmadığını sana keskin bir şekilde göstermeye hazırlanıyor. Mevsim dinlenmeye doğru gitse de senin olduğun yerde saymaya hiç niyetin yok. Evet, anlayacağın yüreğinde ve hayatında taşlar yerine oturmaya başlıyor. Peki, kalbinin sesine hiç bu kadar yakından kulak vermiş miydin? Detaycı ve somut eylemlerle kendini göstermek isteyebilirsin. Örneğin uzun zamandır çalıştığın işine ani bir istifayla veda etmek gibi zorlayıcı tarafın ön plana çıkarırken, başka insanların dayatmalarına göre hareket etmekten hoşlanmadığını… Ekim ayının ilk günlerinde aklının ve yüreğinin tozlu raflarına kaldırdığın mevzuları yeniden açmak isteyeceksin zaten. Ama acele etme… Bazı konuların bir sonuca varması için zamanın takdirine ihtiyacı vardır.

Ne zamandır bitmek bilmeyen sorgulayıcı tavrın seni rahatsız ediyor olabilir! Uzun bir süredir halledemediğin sıkıntıların vardı ilişkinde, durmadan kavga ediyor, durmadan kırgınlıklar yaşıyordun belki de… İşte sorunları masaya yatırmanın sırası geldi çattı. Evliliğinde ya da ilişkisinde sorunlar yaşayan bir Terazi burcuysan; bugüne kadar sabrettiğin her şeyde patlama yaşayacaksın ama sakinliğini koruyarak. İçinde ne varsa bu ay hepsini dökeceksin; “Bana şu gün böyle demiştin, bana şöyle davranmıştın, sustum düzeltirsin dedim ama değişen bir şey olmadı” gibi cümleleri sık sık kuracaksın. Kalbine yıllardır kilit vurmuş bir Terazi burcuysan ve birisiyle bir ilişkiye başlama aşamasındaysan, karşı cinsine oldukça sorgulayıcı yaklaşacaksın ve ilk adımı ondan bekleyeceksin. “Neden böyle irdeliyorum?” diye kendine kızmana gerek yok! Doğru soruları doğru yerde bulamazsak nasıl ulaşırız gerçek dediğimiz şeylere? Sorunlu, yıpratıcı bir ilişkiden çıktıysan, ilişkilerinde seçici olan Terazi burcu olarak, bu ay yeni bir birlikteliğe sıcak bakmayabilirsin. Sana yakınlaşmak isteyen insanlardan uzaklaşmak isteyebilirsin.

Hatırlarsan bir söz vardır “Meyve veren ağaç taşlanır”. İşte sen de meyve veren bir ağaçsın. Bu dönemde ne yapsan da insanlara yaranamayacağın bir duruma girebilirsin. Bu duygulara kapılıp işlerini aksatmamanı öneririm. Eğer gerçekten bunaldığını hissediyorsan yeni firmalar araştırıp kendini mutlu hissedeceğin işler yapabilirsin. Gökyüzü şu döngüde sana fırsatlar tanıyor. Henüz bir işin yoksa bol bol iş görüşmelerine gidebilirsin.

Gök kubbe; bu ay etkinlikler, davetler, ev partileri yapacağını işaret ediyor. Kendini geliştirmek için yeni kurslara, eğitim aldığın konularla özdeşleşen seminerlere dahil olabilirsin. Aynı zamanda diyete başlamak, beslenme alışkanlığını düzene sokmak, atıştırmalardan, belli alışkanlıklardan vazgeçmek Yeniay’ın konusu olacak.

Ekim ayının gündemi: Yeniden başlamak için geç değil.

Aşk tılsımın: Her konuya açıklık getirmek istiyorsun.

Seks: Anın tadını çıkarıyorsun.

AKREP

başak burcu

İllüstrasyon: Meriç Canatan

Taşlar yerine oturmaya başlıyor.

(24 Ekim - 22 Kasım)

Herkes için önemli bir dönüm noktasını temsil eden Eylül ayı nihayet son buldu. Şimdi sıra kafamızdaki soruların cevabını bulmamıza yardımcı olacak Ekim’de! Gökyüzünde önemli bir süreç yaşanıyor. Ekim yepyeni bir ay değil, bu sürecin devamı ve sonu… Peki, sen bunun neresindesin? Merak etme aslında en az zarar göreceğin bir noktada hatta gökyüzünün kalabalığından en az etkilenenler arasındasın. Şu an kafanın içindeki belirsizlikler ve hassasiyetin geçici. Yapman gereken, kendini Ekim ayının dingin esen rüzgarına ve adil çözüm döngüsüne bırakmak… Taşlar hayatının her alanında yerine oturacaktır, güven bana.

Uzun zamandır sevilmediğini, hak ettiğin ilgiyi görmediğini düşünüyordun. Bundan yoruldun ve yıprandın. Artık bu kaygılarının yersizliğini keşfetmenin tam zamanı geldi çattı. Çünkü bu ay hiçbir aya benzemeyecek! Özellikle evli ya da ilişkisi olan bir Akrep burcuysan, artık duygularını açık etmenin tam zamanı! Ya tamam, ya devam! Gerçeği önce kendine sonra partnerine söylemelisin. Şunu da unutma burcunun en önemli özelliğinden biri yapılanları unutmaman. Sence geçmişin savaşını bugün vermenin kime ne yararı var? Geçmişi bugüne taşıyarak, yaşayacağın güzelliklerin de önünü kapatacağını bilmelisin.

Çok ama çok uzun zamandır unutamadığın eski sevgilin varsa ve bu yüzden yeni bir ilişkiye başlayamıyorsan onu artık kafandan atmanın zamanı geldi! Yakın zamanda alacağın haber veya karşılaşacağın biri seni geçmişten uzaklaştırabilir. Kısa bir süre önce ilişkisini noktalamış bir Akrep burcuysan, ciddi bir ilişkiye başlayabilirsin. Evlilik hayalleri kuran bir Akrep burcuysan, aklına da kalbine de iyi geldiğini hissettiğin bir adayla tanışabilirsin. Özellikle maddi olanakları açısından seni tatmin edecek biri çıkabilir karşına. Evliliğinde sorunları olan bir Akrep burcuysan, aranızdaki tüm sorunları çözüme kavuşturmak önceliğin olacak. Uzun zamandır incir çekirdeğini bile doldurmayan konular aranızda ciddi sıkıntılara dönüşmüştü. Bu ay geriye bakıp düşündüğünde, "Biz ne diye tartışıyorduk, sorunumuz neydi, nasıl bu hale gelebildik?" soruları aslında senin için bir aydınlanmanın da başlangıcı olacak.

Gök kubbe sana eski gücünü verirken, yerinde saydığını düşündüğün konularda sana atılımda bulunmak için destek verecektir. Özellikle profesyonel hayatı ön planda olan bir Akrep burcu olarak senin için bu çok önemli olacak. Kariyer yaşamına, hukuksal konulara ve ticarete yönelikte önemli etkilere sahip gökyüzü, ay ortasında motive olmana yardımcı olacaktır. Mutlaka değerlendir… Yeni fırsatların önüne geleceği Ekim ayında seçim yapmak zorunda kalacaksın. Her neyi seçersen seç girmiş olduğun sınavların sonuçlarını alacak ve yeni değişimlere doğru bir yola çıkacaksın. İş yerinde otoritelerle ve seni çekemeyen insanlara karşı vereceğin savaş tamam ya da devam demene neden olacak. Sana tavsiyem hayatınla ilgili vereceğin her kararı sıkı sıkıya düşünmen olacak!

Ekim ayının gündemi: Tavırlarını netleştiriyorsun.

Aşk tılsımın: Aşk, kalbinin kapılarını çalıyor.

Seks: Yönetilmek isteyeceksin.

YAY

başak burcu

İllüstrasyon: Meriç Canatan

Kararlarını gözden geçireceksin.

(23 Kasım - 21 Aralık)

Sevgi ve iletişim gezegeni geri gidiyor! 7 Ekim’de başlayacak Venüs Retro'su 18 Kasım’a kadar 40 gün boyunca seni kasıp kavuracak. Korktuğun şeyler başına gelsin istemiyorsan, bu ayı iyi yönetmelisin. Özellikle evli ve uzun ilişki sürdüren bir Yay burcuysan, ekim ayında aldığın kararlara çok dikkat etmelisin. Gökyüzü, fevri davranışlardan uzak durman konusunda seni özellikle uyarıyor.

Bazen kendini ikna etmek zordur, gördüklerin yaşadıkların sanki üstüne bir sis bulutu gibi oturmuştur. Hedeflerinden çok hayatı nasıl idame ettiririm derdine düşersin. İşte, böyle duygularla adeta bir korku tünelinden geçiyorsun etkisini gösteren Ekim ayını geride bırakmak bile seni mutlu etmeye yetebilir. Bu ay, şüphe ettiğin insanlarla ilgili ilginç bilgiler edinebilirsin. Seni zorlayan insanların gerçek niyetlerini öğreneceksin. Ekim ayında yoğun gündemin ve aklına takılan meseleler yüzünden uyku problemleriyle uğraşabilirsin. Ne kadar hızlı ve dakik olsan da bu ay daha sakin hareket etmek isteyeceğini vurguluyor gök kubbe. Libidonun çok yüksek olduğu, tutkunun, cinselliğin ağır basacağı bir ay yaşayacaksın. Birlikteliğinin uzun zamandır sıradan gittiğini düşünüyorsan, gökyüzü Ekim ayında ilişkine can verecek.

Uzun süredir ilişkisi olan bir Yay burcuysan, unutma ki aslında bugünler sana, sevgilinle bağını güçlendirmek için akacak. Bunu en keyifli hale getirerek anı yaşamaktan zevk almaya başlamalısın. Dışarıda mücadele her ne kadar yüksek olsa da, içerde aşk için barış ortamın oldukça müsait olacak. Sevilmek için beklediğin tüm günlerin intikamını bu süreçte alıyorsun! Bununla birlikte Ekim ayında geçmişte yarım kalmış ilişkilerin hakkında yorumlar yapmana neden olabilir. Ancak, yerin kulağı var! Bunu unutmadan kiminle ne konuştuğuna bu dönem dikkat etmelisin.

Hedeflerine ulaşmanda hiçbir engel yok, sadece harekete geçmelisin. Eğer iş arayan bir Yay burcuysan, ilgini çekecek bir iş ilanıyla karşılaşabilirsin. Ekim ayında sosyal yaşamın hareketlenecek diyor gökyüzü. Yapacağın aktivitelerde cazibenin dikkat çektiğini göreceksin. Aile üyeleri ve sosyal temasların yardımıyla para kazanabilirsin. Eşin veya sevgilin; işin konusunda sana destek olacak. Finansal becerilerin bu ay oldukça iyi olacak ve böylelikle de hayatına yeni sorumluluklar eklenecek. Kendi işini yapan bir Yay burcuysan, yeni projelere imza atabilirsin ancak bu stresi kaldıramayacağını düşünüyorsan, kendine biraz daha zaman vermelisin. Çünkü aldığın iş, sana stres kaynağı olabilir. Detaylar ve ufak tefek işlere daha çok zaman ayırman gerekebilir. Bu ilk adımlar sana çok gereksiz görünebilir.

Ekim ayının gündemi: Sosyal çevren genişliyor.

Aşk tılsımın: Partnerinle aranızdaki bağ güçleniyor.

Seks: Gizemli ve ihtiraslı günlerden geçiyorsun.       

OĞLAK

oğlak burcu

İllüstrasyon: Meriç Canatan

İçindeki gücü fark ediyorsun.

(22 Aralık - 20 Ocak)

Yaşanmışlıklar insanın önceliklerini değiştirmesine yeter mi? Dönüşüm temasının ağırlığını koyduğu günlerden geçerken, benimsediğin ne varsa vazgeçmenin ya da ardında bırakmanın hiç de zor olmadığı anlamaya başlamış olmalısın. Neden? Çünkü Eylül ayının gölgesinde başlıyoruz Ekim ayına… Daha doğrusu iç dünyamızı sorgulamamıza sebep olan, “Devrim içeriden başlar” mesajını veren gökyüzünün etkisi altında… Ekim ayını eylül ayının yarattığı sebeplerin bir sonuca bağlandığı bir ay olarak görebilirsin. En çok da ailen, evin, duyguların, ilişkilerin, dostluklarına yönelik gelişmeler gündeminde olacak. Ama sana şunu söyleyebilirim; hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacak senin için. Ekim ayı bunu sana nazikçe ama etkin bir şekilde tecrübe ettirmeye hazırlanıyor!

Romantizm, aşk ve sosyal yaşam konuları ekim ayının gündemini oluşturuyor. Ancak kendini bu dönem yeniden keşfediyorsun. Şimdiye kadar hiç hissetmediğin duygularla karşılaşmak seni şaşırtabilir. Kıskançlıklar, kısa süreli küslükler, kaprisler, cinsel dürtüler seni fazlasıyla talepkar yapabilir. Yaz aylarında başlayan ve yeniden şans vermek istediğin bir ilişkin varsa, bugünlerde çok da bir şeylerin değişmediği fark edebilirsin. O günlerde oluşan belirsizlikler bugünlerde sana keskin kararlar aldırtabilir. Evlilik konusuna sıcak bakmayan hatta bu fikirden çekinen bir Oğlak burcuysan birilerinin gönlünü istemeden kırabilirsin.

Her ne kadar Ekim ayına kaygılı, düşünceli bir ruh haliyle girmiş olsan da aya keyifli bir vedada bulunacaksın. Özellikle çocuk sahibi olan Oğlak burcuysan senin için oldukça keyifli bir döngü başlıyor. Kalbi boş bir Oğlak burcuysan kalbini ısıtacak yeni bir ilişkiye adım atabilirsin. İlişkisi olan veya evli olan bir Oğlak burcuysan bu ay tüm sorunları masaya yatıracağın bir ay olacak. Tartışmanın veya alınganlığın kimseye faydası yok; bunu sen de en az benim söylediklerim kadar deneyimlemiş olmalısın. Bu yüzden de artık kendinden daha emin bir şekilde sorunların üzerine gidebilirsin. Hatta dertlerine ilaç olacak bir tatil ya da kendine vakit ayırmak bile isteyebilirsin.

Evet, sonbahar gelecekteki soğuğun habercisi olabilir ama sana fırsatların kapısını aralıyor diyebilirim. Ailende bulunan yaşıtlarınla uzun zamandır hedeflediğin tekne kiralama işini bir günlük de olsa uygulamaya koymaya neden cesaret etmeyesin? Ekim ayı, sana öğrendiklerinin pratiğini yapma şansı tanıyor. Gökyüzü istediğinde nelerin üstesinden gelebileceğini gösterirken; içindeki gücü keşfetmeni sağlıyor. Bu zamana kadar bir şekilde destek olduğun ailendeki kadınların, yakın dostlarının ve sevgilinin belli noktalarda sana fazlasıyla yük olmaya başladıklarını fark edebilirsin. Biliyorum bunları sorgulayacak, “Kaç tane iyilik yaptım, karşılığını alabiliyor muyum?” diye küçük hesaplara düşecek biri değilsin. Ama sence de biraz hayatında olan bitene odaklanma zamanı değil mi? Kendine bir baksana ne kadar da değişiyorsun…

Ekim ayının gündemi: İç dünyanı sorguluyorsun.

Aşk tılsımın: Yeniden şans veriyorsun.

Seks: Güven duymak istiyorsun.

KOVA

kova burcu

İllüstrasyon: Meriç Canatan

Planlı hareket ediyorsun.

(21 Ocak - 18 Şubat)

Şimdi biraz soluklanma zamanı! Yazdan kalma günleri, gökyüzünün de sana desteğiyle orta şekerli bir Eylül ayının ardından, sonbahar rüzgârlarının yüreğinde ve ruhunda esmeye başladığı bir ekim ayı seni bekliyor. Geride bıraktığımız günlerde gökyüzündeki kalabalık seni uzun soluklu kararlar almaya iterken, sonuç almak konusunda bir o kadar da sabırsızdın… Yüreğini yoran günlerin ardından, hedeflerine sıkıca sarılmaya karar vermen hiçte şaşırtıcı değil aslında! Şimdi ise sana sabırlı olmayı, gökyüzünün ise bir nizamı olduğunu gösterecek günler kapında… Geçmişe sünger çekip çekmemek değil senin meselen… Ama kimsenin yüreğini sürüncemede bırakmasına izin vermeyecek kadar kendini seviyor ve güveniyorsun. Ekim ayı ise düşüncelerini yansıtan somut sonuçlarla, “isteyince oluyormuş” dediğin günlerle yüzünü güldürecektir…

Ayın ortasından bu yana gündeminde olan aile büyükleriyle ilgili konular baskınlığını arttırırken, eğer evliysen eşinle fikir ayrılığına girebilirsin. Genel anlamda sana karşı yöneltilen sözleri büyütmene neden olacak durumlarla karşılaşabilirsin. Kişisel harcamaların eleştiri konusu olabilir veya karşı tarafı müsriflikle suçlayabilirsin. Bu çıkışlarının nedeni uzun zamandır hedeflediğin ekonomik statüyü elde edememiş olman ya da alacaklarını tahsil edemeyişin olabilir. İlişkisi olan bir Kova bu süreçte oldukça ciddi yaklaşımlar içinde bulunabilirsin. Temmuz ayından bu yana ilişkin iyi giderken bazı gerçeklerle yüzleşmiş ve sorgulamaya başlamış olabilirsin. Eğer geçmişini bir türlü düzenleyemeyen biriyle birlikteysen bu sürüncemedeki ilişkiyi kalbinden söküp atabilirsin. Bu ayın etkisiyle her şeye bir nokta koymayı planlayacaksın diyebilirim.

Ekim ayında, ani bir kararla yurtdışına seyahat edebilirsin. İş arayan bir Kova burcuysan, bu ay sosyal ortamlardaki davetleri, organizasyonları kaçırmamalısın. Arkadaşların vesilesiyle bir iş bulabilirsin. Hem aşk, hem iş hayatına önem verdiğin ekim ayında yakınlarının taleplerine yanıt veremeyebilirsin. Akademik kariyer yapan bir Kova burcuysan, yabancı biriyle yeni bir ilişkiye başlayabilirsin. Birlikte olduğun kişinin zekâsına çok önem vereceksin. O yüzden birlikte olduğun kişinin hayatında kalıp kalmaması yaptıklarına, çalışmalarına da bağlı olacak.

Ayın son haftasına kadar sağlığınla ilgili önemli bir sorun yaşamazken, ekim ayının sonuna geldiğinde yorulduğunu düşünebilirsin. Biraz dinlemeye ihtiyacın olacak.

Ekim ayının gündemi: Sabırlı olmayı öğreniyorsun.

Aşk tılsımın: Fikir ayrılıkları yaşıyorsun.

Seks: Alışkanlıklarını bozuyorsun.

BALIK

balık burcu

İllüstrasyon: Meriç Canatan

Kararsız kalıyorsun.

(19 Şubat - 20 Mart) 

Sonbaharın ruhuna bugünlerde Venüs Retro’su eşlik ediyor. İnanmak zor gelir ya, işte ekim ayı ruhunda hazır olmadığımız sürprizleri barındırıyor. 2018 yılı birçok Balık burcu için yenilik anlamına geldi. Bu dönüşümün içinde düşünce yapın ve fikirlerin de vardı. Bu ay bir kez daha değişimin tadını çıkarıyorsun. Mücadele etmek, gelişmelere iyi anlamda yön vermek bu ayın teması olacak. Ancak sahiplenme duygun da artacak. Zekanı ve kişisel yaşam tarzındaki farklılığı çevrene de yansıtacaksın.

Emek veren kazanır! Seni anlatmaya belki bu iki kelime yeterli olabilir. Hayatın her bölümü emekle işlenmiş, tıpkı bir şehir gibi… Her alanla ince ince ilgilenmek isteyen ve hızlıca çözüm üretip düzenlemeye çalışan bakış açını yansıtan, mevsimden geçiyorsun.  Bu da aslında “asla” dediğin günlük hayatında ki bazı kuralları yıkmana yardımcı oldu. Evet, sancılı gibi görünüyor olabilir.  Karışıkta gibi geliyor olabilir… Ama bunu yeni bir bebeğin doğumu gibi düşünürsen kazanan yine sen olursun.

Uzun zamandır sevgilin yok ise ayın son günlerini sakın evde geçirmeye kalkma derim. Aşkı süslemek için ayrıntıları besleyen gezegenler iş başında sakın bugünleri kaçırma! Özellikle arkadaşlarının akşam davetlerini kesinlikle kaçırmamalısın. Hayatının aşkıyla karşılaşman an meselesi. Hele ki kendini rutinliğe kaptırmış ve salmışsan bir an önce toparlanmana bak, derim. İlk izlenim her zaman önemlidir ne de olsa. Bu süreçte tanışacağın kişinin bir sözü bile aşk duygusunu yeniden canlandıracak ve ruhunu saracak.

Evli veya birlikteliği olan bir Balık burcuysan ayın ilk günlerinde ufak tefek anlaşmazlıklar yaşayabilirsin. Temmuz ayından bu yana yaptığın ama bir türlü hayata geçiremediğin tatil veya seyahat planın varsa bu döngüde bunu uygulamaya koyabilirsin. Yine bu süreçte partnerinle büyük kırılmalar yaşayacaksın diyebilirim. Bu zamana kadar yüreğinde biriktirdiğin ama “şimdi sırası değil, belki daha sonra konuşurum” dediğin ne varsa korkusuzca ortaya dökebilirsin. Sana tavsiyem bunu yaparken konuşmalarının yükseklik derecesini iyi ayarlaman yönünde olacak.

Yaşam alanında değişiklikler yapmak biraz lükse kaçmak isterken, maddi kaygılarının seni yanılttığını da göreceksin. Örneğin; istediğin bir kitaplık almak için çıktığın alışverişte, son dakika içine tam sinmeyen bir kitaplıkla evin yolunu tuttuğunu görebilirsin. Sen, sen ol lütfen yılın sonlarına kadar ertelediğin girişimlerde acele etme. Hele aile bireyleriyle bu tarz alışverişlere sakın çıkma. Ne de olsa gökyüzü senin burcunda toplanırken, başkalarına peki demek veya yönlendirmelerini dinlemek her zamankinden daha kolay olabilir ama kararsız hallerin seni yorabilir bu süreçte. En azından şimdilik bu tür değişiklikleri ertelemenin inan kimseye zararı olmayacaktır.

Ekim ayının gündemi: Mücadele etmekten geri kalmıyorsun.

Aşk tılsımın: Sahiplenme duygun artıyor.

Seks: Detaylar ön planda olacak.  

www.twitburc.com.tr 

ETİKETLER: ASTROLOJİ , ZEYNEP TURAN , AYLIK BURÇ