EN VOGUE
EN VOGUE

19 Aralık 2020

Röportaj: Astrolog Susan Miller, Kova Çağı’nda 2021 Yılını Anlatıyor

YAZI: EMİLY CHAN

Susan Miller

Fotoğraf: Nadine Ijwere / Trunck Archive

2020'nin ne kadar çalkantılı geçtiğini düşünürsek, çoğumuzun umudu yıldızlarda aramaya çalışması çok da şaşırtıcı bir durum değil aslında. Neyse ki, moda dünyası tarafından oldukça sevilen ünlü astrolog Susan Miller 2021 hakkında olumlu düşüncelere sahip. Kendisi Manhattan’daki evinden bizle yaptığı telefon görüşmesinde “Bunu atlattıktan sonra daha güçlü olacağız, yeniden inşa sürecini başlatacağız.” diyor.

Geçtiğimiz günlerde internet sitesi Astrology Zone’un 25. yılını kutlayan Susan Miiller kasım ayında zorlu bir göz ameliyatı geçirdiğini ve bunun işini olumsuz etkilediğini açıklıyor: “Sürekli ekrana bakmak zorunda olan bir yazarın en büyük kâbusu olabilir bu durum. Uzun bir süre ekranı görememiştim.” Ancak buna rağmen her ay 45 bin kelimeden oluşan burç analizlerini yazmaktan hiç vazgeçmedi: “Okuyucularımı çok seviyorum, onlara bana bağımlı olduğunu biliyorum.”

Aslında Miller, hafta sonları da dahil olmak üzere her gün kendi internet sitesi için burç yorumları yazıyor, köşe yazılarını tamamlıyor (Vogue Japonya’da dahil olmak üzere) ve aynı zamanda aplikasyonunu yeniden lanse etmeye hazırlanıyor: “Bu işin zor ve sıkıcı tarafı.” Ancak buna rağmen kendinize vakit ayırmaktan da geri kalmıyor. Özellikle de New York’ta karantinadayken: “Tam bir Marie Kondo oldum. Mutfak yeni bitti, şimdi yatak odamdayım. Gardırobumu temizliyorum. Yeniden dekore etmek isterdim ancak pandemi sürecinde değil. 

Gelin siz de sohbetimize katılın ve Susan Miller’ın 2021 hakkındaki düşüncelerini keşfederken neden her geçen gün daha fazla insanın astrolojiyle ilgilenmeye başladığını öğrenin.

Astrolojik olarak konuşursak 2020'nin bu kadar zor bir yıl olacağına dair herhangi bir işaret var mıydı?

Satürn’ün Plüton ile kesişmesi endişelendiğimiz bir şeydi çünkü bu kesişme gücün kötüye kullandığını işaret edebiliyor. Pandeminin geldiğini görmedim çünkü yıldızlarda aramadım. Böyle bir şeyin olabileceği hakkında hiçbir fikrim yoktu. Jüpiter ve Pluto bir araya geldiklerinde, 4 Nisan’da olduğu gibi, genellikle bu normalde refah sinyali verirdi. Pluto’nun aynı zamanda virüsleri yönettiğini bilmiyordum. Jüpiter ise dokunduğu her şeyi genişletme etkisine sahiptir.

1918 yılındaki İspanyol Gribi esnasındaki gezegen hareketlerine baktığımda, Jüpiter ile Pluto’nun bir araya geldiğini gördüm. Bunu fark ettiğimde azla kanepeden düşüyordum. 1795’te yaşanan kara veba sırasında da yine aynı şekilde Jüpiter ile Pluto birlikteydi. Ama insanların bu iki gezegen her bir araya geldiğinde virüs kapacağımızı düşünmelerini istemiyorum.

2021 için neler ön görüyorsunuz?

Jüpiter ile Pluto’nun sekiz derecelik bir açıyla birbirlerinden uzaklaşmasıyla 12 Ocak sonrası her şeyin yoluna girmeye başlayacağını düşünüyorum. O gün aynı zamanda Kova burcunda hepimizi yöneten bir dolunay gerçekleşecek. Ayrıca 21 Aralık gezegenlerde büyük bir kavuşma olacak. Her 20 yılda bir Jüpiter, Satürn ile bir araya geliyor. Bu çok önemli çünkü bu gezegenlerin birleşimi bize zamanın değerini hatırlatırken sanat, müzik, eğlence ve moda gibi alanları da olumlu yönde etkiliyor. Son 200 yılda her karşılaştıklarında, bir istisna dışında, bu gezegenler bir toprak burcunda karşılaştılar, bu sefer bir hava burcu olan Kova'da buluşacaklar.

Bu nedenle doğanın nelere sahip olduğu, bizlerim sahip olduklarından daha büyük bir önem taşıyor olacak. Hava ise deneyimlediğimiz şeydir. Kova, insanı burçtur; insanların diğer insanlara büyük ölçekte yardım ettiğini gözlemleyebilirsiniz.

2021’de meydana gelecek bir diğer önemli olay ise Satürn ile Uranüs çekişmesi, bu çekişme ile neleri hayatımızda tutmamız ve neleri çıkarmamız gerektiğini keşfetmemizi sağlayacak. Doğayı ve çevremizi daha fazla düşünmeye başlamamız lazım, bu anlamda Uranüs bizlere yardımcı olacak. Uranüs içinde bulunduğumuz gezegeni korumak adına yaratıcı yöntemler keşfetmemizi sağlayacak. Kova Çağı yeni keşiflerin dönemi olacak.

Herkesin en çok kaygılandığı gezegen hareketlerin biri de Merkür Retro’su. Herkesin söylediği gibi gerçekten hayatımızı çok zorlayan bir hareket mi?

Eğer çocuk sahibi olacaksanız Merkür Retrosu doğum yapmak için ideal bir zaman. Merkür zekâ ve nesnelliğin gezegeni, bu bebeğin daha mantıklı biri olmasını sağlayacaktır. Ancak bu dönemde herhangi bir anlaşma imzalamamalı ve elektronik cihazlar satın almamalısınız. Ayrıca yeni bir iş teklifini kabul etmemeli ve evlenmemelisiniz de… Çünkü bunlar da birer sözleşme içeriyor.  

Geçen sene menajerim mayıs ayında, cumartesi günü evlenmek isteyen bir kızdan bahsetti ve kendisine en uygun tarihi iletmemi rica etti. Ne yazık ki kendisine “Nisan, mayıs ve haziran ayında evlenemeyecek, hiçbir tarih içime sinmiyor.” cevabını vermek zorunda kaldım. Sonuç olarak pandemiden dolayı düğününü iptal etmek zorunda kaldı. Şimdi 2021 yılının mayıs ayında evleniyor. Güzel bir tarih. 

Ben de 2020 Eylül ayında evlenecektim ancak 2021 Temmuz ayına ertelemek zorunda kaldım.

2021 yılının temmuz ayı da iyi bir tarih. Herhangi bir tutulma ya da Merkür Retro’su bulunmuyor. Burcunuz nedir?

Akrep.

Ve temmuz ayının ilk üç haftasında mı evleniyorsun? Senin için çok iyi bir zaman, düğün bir su burcuna Yengeç’e denk geliyor. Bu iyi bir işaret. Pek çok gelin doğum günlerinden sonraki altı hafta içinde evleniyor çünkü güneş güneşle kavuşuyor, ancak siz aynı elementten bir burcun olduğu dönemde evlenecek kadar akıllısınız.

Genç nesil astrolojiye oldukça ilgili, hatta takıntılı diyebilirsiniz. Sizce bunun nedeni nedir?

2008 ve 2009 yıllarında birçok Y kuşağı tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik çöküşten dolayı okuldan ayrılmak zorunda kaldı. Şimdi salgın var. Hayatlarında hiç beklenmedik şeyler gerçekleşiyor ve kendilerini güvende hissetmek adına aradıkları soruların cevaplarını gezegenlerde arıyorlar. Ayrıca internetteki astrologların sayısı da oldukça fazla, bu da onların kiminle rezonansa girdiklerini görmelerini sağlıyor.

Siz astrolojiyle nasıl ilgilenmeye başladınız?

Tekrar yürüyüp yürüyemeyeceğimi anlamak adına astrolojiye ilgi duymaya başladım. 14 yaşında çok nadir görülen bir sorun yaşamıştım ve kimse hastalığımın ne olduğunu bulamamıştı. Annem bana astrolojiyi öğretti ve bana bu işte iyi olmam adına 12 sene çalışmam gerektiğini belirtti. O günden tam 20 yıl sonra insanların doğum haritalarını incelemeye başladım.

Biraz da ünlü takipçilerinizden bahsedebilir misiniz?

Emma Stone ile tanıştım. Ancak kendisi doğum haritasını çıkarmamı değil, kendisine astrolojiyi öğretmemi istemişti. Pharell Wiliams ayrıca haritasını çıkarmamdan çok hoşlanıyor ve birçok soru soruyor. Cameron Diaz oldukça sempatik biri. Bir partide Jennifer Aniston ile tanışmıştım, kendisini çok sevdim. O bir Kova ve 2021’de onun ismini çok sık duyacaksınız.

ETİKETLER: SUSAN MİLLER , ASTROLOJİ , BURÇ ANALİZİ , KOVA ÇAĞI