EN VOGUE
EN VOGUE

17 Ocak 2021

Kişisel Tahminler için Doğum Haritası Nasıl Çıkarılır?

YAZI: LİSA STARDUST

DERLEYEN: DİDEM DİNÇSOY

Fazlasıyla kişisel tahminler için astroloji doğum haritası nasıl çıkarılır?

İnsan ırkı bin yıllardır astrolojiyi zamanı anlama ve kaydetme aracı olarak kullanıyor. Gerek İncil’in Eski ve Yeni Ahit’i gerekse Kuran-ı Kerim yıl içindeki belirli ayları ve günleri işaretlemek için Ay’ın evrelerini kaynak kabul ediyor. Bu uygulamayı kadim Çin, Maya ve Güney Asya medeniyetlerinde de görüyoruz.

Hırvatistan’da bir mağarada, en az iki bin yıllık olduğu tahmin edilen ve en eski doğum haritası çizimi olduğu düşünülen bir eser bulundu. Bu bulgu, insanların bireye dair bilgileri gün ışığına çıkarma konusunda astrolojiye erken bir ilgi duyduğunu gösteriyor. Modern zamanlardaysa doğum haritalarını benliğe, başkalarıyla ilişkimize ve dünyadaki yerimize dair daha derin bir kavrayış kazanmak için kullanıyoruz.

Astroloji doğum haritası nedir?

Astroloji doğum haritası doğduğunuz andaki gezegen hizalanmasını çıkardığından iki harita asla birbirinin aynısı olamaz. Zodyak’ta 12 burç bulunur (Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık) ve bir haritada 12 ev (Birinci Ev, İkinci Ev vs.) yer alır.

Her bir Zodyak burcu farkı bir hisse sahiptir ve her bir ev yaşamınızın farklı bir yönünü ve alanını (eğitim, aile, aşk, sağlık, iş) temsil eder. Astrologlar bir insanın ruhunu kavramaya çalışırken Güneş ve Ay’ın yanı sıra 10 gezegene başvurur: Merkür, Venüs, Jüpiter, Mars, Satürn, Uranüs, Neptün, Plüton, Kuzey Ay Düğümü ve Güney Ay Düğümü (bunları ileride detaylıca anlatacağım).

Doğduğunuz anda hangi gezegenin ve Zodyak burcunun hangi astroloji evinde konumlandığını belirleyerek benliğinize dair daha derin bir içgörü elde edebilirsiniz. Astrolog Lisa Stardust nasıl yapacağınızı anlatıyor.

Doğum haritasındaki 12 ev neyi temsil ediyor?

Doğum haritasında “ev” adı verilen 12 farklı alan yer alır. Her bir ev yaşamın farklı bir alanını temsil eder. Her evin doğal bir burcu ve o evi yükselten öncü gezegeni vardır.

Birinci Ev (yükselen burç olarak da bilinir)

Astrolojide Birinci Ev sizi temsil eder. Kendinizi nasıl taşıdığınızı ve insanların hakkınızda fark ettiği özelliği gösterir. Birinci Evinizde herhangi bir gezegen bulunuyorsa bu gezegen genel anlamda karakteriniz, enerjiniz ve ruhunuz üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

İkinci Ev
İkinci Ev kişisel ekonominizi ve servetinizi temsil eder. Ne kadar para kazanabileceğinizi, maddecilik kazanmaya dair içkin tutkunuzu ya da özgüven ve özsaygı arayışınızı gösterir.

Üçüncü Ev
Başkalarıyla iletişim kurma biçiminizi ve terbiyenizi göreceğiniz ev budur. Aynı zamanda kardeşleriniz ve ev arkadaşlarınızla ilişkilerinizi de tasvir eder.

Dördüncü Ev
Değerleriniz ve aileniz neye benziyor? Kişisel temelinizin yanı sıra ailenize ve ev yaşamınıza duyduğunuz sevgi ve özeni öğrenmek için Dördüncü Evinize bakmanız yeterli.

Beşinci Ev
Beşinci Ev keyif, oyunbazlık, yaratıcılık ve rahat buluşmaları temsil eder. Birine neden, ne zaman ve nasıl tutulduğunuzu, ne tür randevulardan keyif aldığınzı görmek için buraya bakabilirsiniz.

Altıncı Ev
Altıncı Ev sağlık, gündelik rutin ve özbakımı temsil eder. Spa’ya gitmek için bahane arıyorsanız azami verim alabilmek adına planınızı buna göre yapabilirsiniz.

Yedinci Ev
Kimi ve nasıl sevdiğiniz doğum haritasının bu bölgesinde tanımlanır. Buraya bakarak uzun vadede bağlanmak ve yatırım yapmak istediğiniz ideal insanı bulabilirsiniz.

Sekizinci Ev
Kişisel dönüşüm burada yer alır. Zaman içerisindeki gelişimini burada görebilirsiniz. Kredi kartı borcu, öğrenim kredisi ve maaş zamlarıyla ilişkinizi burada görebilirsiniz.

Dokuzuncu Ev
Yüksek öğrenim, seyahat, felsefe ve macera Dokuzuncu Ev’de bulunur. Buraya bakarak hagi alanlarda çalışma yapmak istediğinizi ve kişisel ideolojinizi nasıl gerçekleştirebileceğinizi görebilirsiniz.

Onuncu Ev
Burası insanlar üzerindeki imajınızın evidir. İnsanlarla paylaştıklarınız ve onlara sunduklarınız, dünyanın sizi nasıl algılamasını istediğiniz burada görülebilir. Aynı zamanda profesyonel tutkunuz ve statünüzü de temsil eder.

On Birinci Ev
Bu ev kurduğunuz dostluk, grup, topluluk ve birliktelik türlerini tanımlar. Daha da önemlisi, ekibinizin sizi destekleyecek ve aynı amaç uğruna mücadele edebilecek üyelerini görebilirsiniz.

On İkinci Ev
Kalbinizin derinliklerinde önem verdiğiniz vizyon ve hayalleri burada bulabilirsiniz. Haritanızın bu alanı size, düşüncelerinizi temizleyerek ve sezgilerinize yaslanarak tüm ikilemlerinize ve mücadelelerinize yanıt bulabileceğinizi öğretir.

Fazlasıyla kişisel tahminler için astroloji doğum haritası nasıl çıkarılır?

Zodyak’ın 12 burcu hangileri?

Gökyüzündeki 12 takımyıldızını temel alan 12 Zodyak burcu bulunur. Her bir burç Güneş’in o takımyıldızına vurduğu dönemi temsil eder ve o dönemde doğan bireyin egosunu tasvir eder.

Koç
Koç öncü bir ateş burcu ve Zodyak’in ik burcudur. Koç burcu olanlar dürtüsel ve cesur tavırlarıyla bilinirler.

Boğa
Boğa duyusal, sanatsal yönüyle ve inatçılığıyla bilinen sabit bir toprak burcudur.

İkizler
İkicil doğası ve zekâsıyla bilinen mucize bir hava burcudur.

Yengeç
Yengeç duygusal anlamda kırılgan öncü bir su burcudur.

Aslan
Aslan teatral tavırları, cömertliği ve sadakatiyle tanınan bir ateş burcudur.

Başak
Başak analitik doğasıyla bilinen değişken bir toprak burcudur.

Terazi
Terazi yasa ve ilişkilerde denge, uyum ve huzur bulan öncü bir hava burcudur.

Akrep
Akrep dönüşebilir ve tutkulu bir sabit su burcudur.

Yay
Yay olumluluğu ve felsefi hisleriyle bilinen bir değişken ateş burcudur.

Oğlak
Oğlak düşünceli, disiplinli ve çalışkan bir öncü toprak burcudur.

Kova
Kova ilerici zihni ve insancıl yönüyle bilinen sabit bir hava burcudur.

Balık
Balık sezgisel, yaratıcı ve duygusal bir değişken su burcudur.

Astrolojideki en önemli gezegenler hangileridir?

Her gezegen ruhumuzun farklı bir yönünü temsil eder ve olduğumuz kişiyi yaratıp şekillendirmemize yardımcı olur. Durumlara ve insanlara karşı davranış ve tepkilerimizin yanı sıra hayallerimizi gerçekleştirmek için sahip olduğumuz tutkuları ve güdüyü bize gösterir.

Bir evde bir, birkaç gezegene sahip olabileceğiniz gibi hiçbir gezegeniniz bulunmayabilir de (bunların hepsi oldukça normal). Gezegenleri evlerin baharatı gibi düşünün; tat katarlar. Her bir gezegen bir burcun “doğal yöneticisi”dir. Bu da bir zodyak burcunda gerçekten bulunmak istedikleri anlamına gelir. Bir gezegen, yönettiği burçtayken en hakiki ve saf biçimine bürünebilir.

Güneş
En basit hâliyle Güneş, kişinin egosunu, kararlılığını ve iradesini yansıtır. Bir takvim yılı içerisinde Güneş tüm Zodyak burçlarının etrafında döner.

Ay
Ay her 2.5 günde bir burçları değiştirir. Benliğimizin ifade edemediğimiz parçasını (duygularımız, anılarımız ve güvende olma hissi) temsil eder. Kendimizi nasıl yetiştirdiğimizi de gösterir. Ay, sıkışmışlık hissinden kurtulmak adına basit ve rahatlatıcı bir yöntem bulmanıza yardımcı olabilir. Haritanızda Ay’ın yerini kullanarak Ay’ın evrelerini benimseyip onun ritimlerine uyarak stresi azaltabilirsiniz.

Merkür
Merkür iletişim, seyahat ve haber gezegenidir. Görüşlerimizi başkalarına anlatış biçimimizi yansıtır. Kötü bir gündeyse Merkür dedikodu ve tamamı gerçek olmayan söylentileri temsil edebilir.

Venüs
Venüs aşk, şefkat, duygusallık, romantizm ve para gezegenidir. Başkalarını sevip önemseme biçimimizi, alın teriyle kazandığımız paramızı ne tür lükslere harcamayı sevdiğimizi ve içkin duygusal tutkularımızı neyin alevlendirdiğini anlamamıza yardımcı olur. Güzellik ritüelinizi renklendirmek istiyorsanız Venüs burç ve ev konumunuza bakabilirsiniz. Cildinize nasıl daha iyi bakabileceğinizi ve görünüşünüzü makyaj olmadan nasıl daha da güzelleştirebileceğinizi öğretir.

Jüpiter
Bu büyük ve şanslı gezegen zihinlerimizi nasıl geliştirebileceğimizi gösterir. Manevi gelişimi, seyahati ve üst zihinle alakalı inanışları da temsil eder. Duygusal sorunlara zekice yanıtlar aradığımızda bu gezegene döneriz.

Mars
Bu kanı kaynayan gezegen eyleme geçmeyi, tartışmayı ve kavga etmeyi sever. Bu enerjinin diğer yüzüyse drama ve kaostan etkilenir; hatta cinsel arzularını tatmin edebilmek için daha fazla yüzleşme bile isteyebilir.

Satürn
Karma gezegeni Satürn bağlılık, istikrar, sosyal düzen ve üzerimizdeki sınırlamalar veya kısıtlamaları kapsar. Bir de söz konusu sevgi ve para olduğunda verme konusunda biraz tutumlu ve isteksiz olabilir.

Uranüs
Kişisel veya toplumsal devrimler ve değişimlerden bahsedeceksek isyankâr Uranüs’ bakarız. Bu gezegen karşı çıkar ve küresel seviyedeki adaletsizliklere karşı gözümüzü açar.

Neptün
Aldatıcı Neptün kafa karışıklığına sebep olabilir ama içkin hayallerimizin farkındaysak da sanatçı yönümüzü görüp kullanmamızı ve duygular yaratmamızı sağlar. Bu gezegenin hislerle bağı kuvvetlidir zira ruha okunan bir şiir gibidir.

Plüton
Değişim iyidir ancak korku hissi bizi büyümekten ve hedeflerimize ulaşmaktan alıkoyabilir. Plüton bizi sarsıp direniş göstersek bile bizi dönüşmeye zorlar.

Kuzey Ay Düğümü veya Gerçek Düğüm
Kuzey Ay Düğümü veya Gerçek Düğüm en hakiki hayemizi temsil eder. Başarmak istediklerimizi bize gösterir. Bu durum, ruhumuz için yeni bir yolculuk anlamına geldiğinden bizi biraz rahatsız edebilir.

Güney Düğümü
Bu, geçmiş yaşamlarımızda olduğumuz ve istediğimiz şeyleri temsil eder. Benliğimizin en iyi hâlini benimseyebilmek adına bu yaşamda geride bıraktığımız şeylerdir.

Astrolojik doğum haritası nasıl oluşturulur?

1 Ağustos 1995’de sabah 9.20’de Londra’da doğduğunuzu varsayalım. Yapmanız gereken ilk şey haritanızı çizmektir ki buradan yapabilirsiniz. Doğum tarihinizi, saatinizi ve yerinizi bilmeniz gerekli. Bu bilgilere ulaştığınızda bilgiyi yorumlamaya başlayabilirsiniz.

Göreceğiniz üzere, doğum haritası bir çark şeklindedir. Saat yönünün tersinde başlayacağız. “AC” harfleri yükselen burcunuzu gösterir ve haritanın başlangıç noktasıdır.

Bu haritada, yükselen/Birinci Ev’in yöneticisi Başak ve bu burcun doğal gezegen yöneticisi Merkür’dür. Bu da analitik ve sabırlı bir kişilik çizer. Eylem gezegeni Mars da Terazi’nin Birinci Evi’nde. Bu enerji hareketli ve aktif bir karaktere işaret eder.

İkinci Ev, Terazi tarafından yönetilir; bu da finansal meselelerin dikkatle halledildiği ve finansal kazanımların ortaklıklarla gerçekleştiği anlamına gelir.

Üçüncü Ev, Akrep tarafından yönetilir ve her türlü iletişimde hakikat ihtiyacına işaret eder. Bu enerji Üçüncü Ev’de Akrep burcunda Plüton’un varlığıyla daha da belirginleşir. Jüpiter, Üçüncü Ev’de Yay ile bir açıda bulunur. Bu da meseleleri tam anlamıyla tartışarak kişinin kendisini anlayabilme güdüsüyle çokça konuşma tutkusunu gösterir.

Yukarıdaki ev rehberine başvurarak çarkı tamamlayabilirsiniz. İşte doğum haritanız!

ETİKETLER: ASTROLOJİ , DOĞUM HARİTASI