EN VOGUE
EN VOGUE

26 Şubat 2021

Duygusal Yöneticinizle Tanışın: Ay Burcu

YAZI: LİSA STARDUST

DERLEYEN: DENİZ MİRAY PETRİNİ

Chopard
Fotoğraf: Giovanni Gastel, Chopard 

Eğer astrolojiyle ilgiliyseniz, duygusal tarafı temsil ettiği söylenilen ay burcunuzu öğrenerek kendinizi daha iyi tanımanız mümkün. Eski zamanda filozoflar zihinsel dalgalanmaların sebebinin ay döngüsünden kaynaklandığını düşünüyordu. İngilizce’de mental anlamda tuhaf davranışlar sergileyen kişilere “Lunatic” denmesi de ayın evrelerini ifade eden bu “Lunar Cycle” teriminden geliyor.

Uzun süredir literatürde bulunan bu terim gizli kalmış tutkuları ve duyguları da sembolize ettiği için astrolojide de ay burcunun önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor. Doğum saatinizle örtüşen ay burcu bu yüzden duygusal tarafınızı keşfetmek için iyi bir rehber olabilir.

Ay burcunun bu kadar dikkat çekici olmasının sebebi sadece duygusal tarafınızı değil aynı zamanda anaç yanınızla ve çevrenizdeki insanlarla nasıl ilişkiler kurduğunuz hakkında da fikir veriyor olması. Bu yüzden kişisel ay burcunuzu bilmeniz kendinizi de daha iyi tanımanızı ve anlamanızı sağlayacaktır. Bunu öğrenmek içinse internet üzerinden sunulan pek çok astroloji platformunu kullanabilirsiniz.

 

KOÇ

Yakıcı Mars tarafından yönetilen Koç burcu agresif, dürtüsel, tutkulu ve heycanlıdır. Karşısındaki insanların duygularını doğru bir şekilde ifade edemediği takdirde onu iyi bir şekilde anlamasını bekler. Ay burcu Koç olanlar kötü bir gün geçirdiğinde biraz fazla duygusal ve gergin olabilirler ama iyi günlerinde harika bir problem çözücü olduğu gibi aşk konusunda da risk almaktan asla çekinmezler.

 

BOĞA

Boğa burcu en sevilen gezegenlerden biri olan Venüs tarafından yönetilir. Maddesel dünyanın sunduklarından büyük keyif alırlar ve kendilerini güvende hissederler. Ay burcu Boğa olanlar ise en derinlerinde sanatsal ve duygusal bir yanı da barındırdığı gibi sevdiği insanlara karşı nazik ve sadıktırlar. Ayrıca hayattan da keyif almayı çok iyi bilirler.

 

İKİZLER

Ay burcu İkizler olanlar karşı tarafı sadece konuşarak çok rahat çözerler. Hislerine karşı bir mantık çerçevesinde yaklaşabildikleri için de duygu durumlarını kontrol edebilirler. Astroloji’de iki kişi olarak sembolize tek burç olan İkizler bu yüzden ay burcunda olduğu zaman daha ilişki odaklı ve partnerleriyle sorunsuz iletişim kurma istediğinde olurlar.

 

YENGEÇ

Ay yengeç burcunun yönetici gezegendir. Duyguları, hisleri ve anıları yönetir. Bu yüzden ay burcu yengeç olanlar nostaljiye düşkün olabilir. Yengeçler yan yürüdüğü için diğer insanlara göre her şeyi çok farklı bir bakış açısıyla görebilme yetenekleri vardır. Kendileri güvende hissetmedikleri hiçbir ortamda bulunmak istemezler Ay burcu yengeç olanlar bu yüzden korunmak için gerekirse kıskaçlarını ve kabuklarını kullanırlar.

 

ASLAN

Aslan burcu büyük oynamayı sever. Değer verdiği insanlara karşı da sevgilerini oldukça cömert bir şekilde gösterirler. Başkalarını hediyelerle mutlu etmek onların egolarını beslediği gibi ilginin merkezine yerleşmelerini de sağlar. Ancak eğer biri onların egolarının üstüne basacak olursa yüksek bir şekilde kükreyerek terk edebilecekleri gibi sevgiyi gördükleri zaman da sonsuza dek kalırlar.

 

BAŞAK

Merkür tarafından yönetilen Başak doğal bir analizcidir. Merhametli, sabırlı ve eşitlikçidirler. Ancak sabırları çok zorlandığı takdirde haklı patlamalar yaşayabilirler. Ay burcu Başak olanlar için en iyi haberse dramatik durumlardan kolayca sıyrılmalarıdır. Her ne kadar kritik etmeyi sevmekle ve seçici olmakla ün salmış olsalar da bu sadece karşısındaki insanlara en iyi vermek ve karşılığında da en iyiyi almak istemesinden kaynaklanır.

 

TERAZİ

Venüs tarafından yönetilen bir başka burç olan Terazi ikili ilişkilerde dengeyi temsil eder. Verici ve sevecen bir partnerdir. Çekiciliklerini duygularını ifade etmek ve karşı tarafı şımartmak için kullanırlar. Ancak terazi burcu yaşan bir varlık tarafından sembolize edilmeyen tek burçtur. Bu da onları zaman zaman eleştirel ve daha az duygusal yapabilir.

 

AKREP

Akrep Mars ve Pluto olmak üzere iki gezegen tarafından yönetilir. Bu da onları tutkulu, içgüdüsel, korkusuz ve yırtıcı bir enerjiyle çevreler. Derin ve biraz da takıntılı olarak bilinen Akrepler, dış dünyada bu özelliklerini pek göstermedikleri gibi duygularını da içeride yaşamayı tercih eder. Ancak karşısındaki insana tamamen güvendikleri zaman kalplerini açarlar.

 

YAY

Yay optimist bir şekilde risk almayı seven Jüpiter tarafından yönetilir. Farklı maceralar yaşamayı ve filozofik konuşmaları oldukça severler. Yay ve ok gibi mitolojik silahlarla sembolize edildiği için de kışkırtıldıkları taktirde oklarını karşı tarafa doğru çevirip kendilerini korumaya alırlar.

 

OĞLAK

Ay burcu Oğlak olanların kendilerine karşı sabırlı olması gerekir. Satürn tarafından yönetilen Oğlak son derece çalışkan ve hedef odaklıdır. Başarı onlar için bu dünyada varlıklarını gösterdikleri bir araçtır. Aşırı mantıklı yaklaşımları hayatı çok ciddiye almalarına sebep olur. Ancak yine de onu mutlu eden ve eğlendiren şeyler de kendisi için ön plandadır.

 

KOVA

Kova yine ayı şekilde Satürn yönettiği gibi ek olarak Uranüs tarafından da yönetilir. Hava burcu olan Kova keşfetmekten ve özgürlükten yanadır. Çığır açma konusunda doğal bir yetenekleri vardır ve kendi kafasına uyan kişileri bulmak için eşsiz iç görülerini kullanırlar. Duygusal olarak her zaman dengeli bir tavır sergileyemeyebilirler ve bazen nasıl düşündüklerini tam anlayamazsınız bu yüzden Kova burcunun çevresinde güçlü ve güvenilir insanlara ihtiyacı vardır.

 

BALIK

Jüpiter ve hayalperest Neptün tarafından yönetilen Balık, psişik olarak yaratıcı, doğru frekansta olduğu gibi doğası gereği duygusaldır. Hassas ve empati yeteneği güçlü olan Balıklar başka insanların duygularını hissedebildikleri için enerjilerini de çekerek bir bağ kurabilirler. Ay burcu Balık olanların daha mutlu bir hayat için tek yapması gereken gerçek dünyayla hayal dünyasını ayırt etmeyi öğrenmeleridir.

ETİKETLER: ASTROLOJİ , AY BURCU , BURÇLAR