EN VOGUE
EN VOGUE

03 Ocak 2021

Bu 2021 Tahminleri Tüylerinizi Diken Diken Edecek

YAZI: SUZANNE SCOTT

DERLEYEN: DİDEM DİNÇSOY

vogue astrolojiFotoğraf: Jamie Spence (Condé Nast)

2020 yılının artı ve eksilerinin bir listesini yapsak eksilerin artıları geride bırakacağına şüphe yok. Dünyanın neresinde olursanız olun, 2020 muhtemelen siz ve önemsediğiniz insanlar için zorlu bir yıldı. İyi haber mi? 2021’e dair astroloji tahminleri önümüzdeki yıla çok daha ümit dolu bakıyor.

Uzmanlar iyileşme, onarım ve ilerleme bekleyebileceğimizi öngörüyor. “Astrolojik açıdan bakıldığında, 2020 eşi benzeri görülmemiş bir seneydi,” diyor New York’ta yaşayan astrolog ve Stars Like Us podcast’inin sunucusu Aliza Kelly. “Tek bir yılda çok sayıda önemli gezegen senelerdir görülmemiş, nadir hizalanmalar oluşturdu.” Bu, en son 1982’de görülen Satürn-Plüton kavuşmasıydı; bu sırada bir milyon insan nükleer silahlanmayı protesto etmek için New York’a akın etti.

“Şu kadarını söyleyebilirim ki 2021 astrolojisi, 2020’nin getirdiği sarsıntılı değişimlere doğrudan bir tepki niteliği taşıyor,” diye ekliyor Kelly. “Birçok etkili geçiş yaşanacak olsa da -örneğin Jüpiter, Satürn ve Uranüs bağlantısı- yaşadığımız senden çok daha ‘normal’ bir yıl olacak.”

Astrologlar 2021 için hangi değişimleri öngörüyor?

2020 hayatımızı alt üst etti; 2021 de aynı derecede olaylı ama hayati bir şekilde daha pozitif olacak gibi görünüyor. Bu yılın yaşamın düzenli akışını parçaladığını söylersek, bir önümüzdeki senenin teknolojik atılımlar ve toplumsal iyileşme vadettiğini belirtmek mümkün. “21 Aralık 2020’de Jüpiter ve Satürn, Kova’da buluştu ve yılın büyük bir bölümünde bu burçta kalacak. Kova ani değişimle, topluluk oluşumuyla, önemsediğiniz meseleler için mücadele etmekle ve teknolojik atılımlarla ilişkilendirilen bir burç,” diye açıklıyor astrolog Alice Bell. Yeni dijital yaşam biçimimizin gelecek yıl ve sonrasında da devam edeceğini ekliyor.

Kreatif yaratıcılığımıza dair de müjdeli tahminlerde bulunuyorlar. “Jüpiter ve Satürn; Boğa burcunda Uranüs’le kare oluşturacak. Bu da her sektörde birçok yaratıcı yeniliğin yanı sıra işleri çoğunlukla çevrimiçi yürütmek anlamına geliyor,” diye ekliyor Bell. “Satürn-Uranüs karesini eşitlik protestolarının yaşandığı 2020’nin ilkbahar ve yaz başlarında da gördüğümüzden benzer olayları yeniden yaşayabiliriz.”

Kelly’ye göre Jüpiter ve Satürn arasındaki bu hareket mühim bir gelişmenin başlangıcını oluşturuyor. “Bu iki gök cismi 20 yılda bir hizalanır ama bu ‘büyük kavuşma’yı fazlasıyla özel kılan şey, 200 yıllık yeni bir döngünün başlangıcına işaret etmesi,” diye açıklıyor. “1800’lerin başlarından itibaren Jüpiter ve Satürn toprak burçlarında buluşuyor; öncesinde de sırayla ateş ve su burçlarında. Hatta, son ‘hava çağı’ndan bu yana yaklaşık 800 yıl geçti; dolayısıyla büyük ölçekli bir seviyede önemli değişimler gözlemlemeye başlayacağız. Yaşama, çalışma ve belki de en önemlisi iş birliği yapma biçimlerimizde düşünceli ve maksatlı davranmalıyız.”

Siyasi anlamda olumlu bir değişim görecek miyiz?

Bu yıl siyasetin gölgesinde geçti ve bu anlamda 2021’de de pek bir şey değişecek gibi görünmüyor. “Bir şeyleri farklı yapma, yeni tip liderler ve belki de yeni bir liderlik türü edinme arzusu duyacağız,” öngörüsünde bulunuyor Bell. “Tüm bu alanlardaki değişimler muhtemelen 2021’in başında, bilhassa ocak ve şubat ayında, görünür olacak. Bu dönemde Mars, Boğa burcunda Uranüs’le buluşacak ve her ikisi de Jüpiter ve Satürn ile birlikte Kova burcunda kare açı yapacak. Bu hizalama yaşamın her alanında büyük bir değişimi tetikleyeceğinden tansiyon doruğa ulaşacak.”

Kelly, liderlerin önümüzdeki sene yapacaklarına dair de birkaç tavsiyede bulunuyor. “Makro seviyede, hükümetler -özellikle iklim, tarım, döviz ve kamu sağlığı gibi konularda- ortak değerleri belirlemek için bir araya gelmek durumunda kalacak,” diyor Vogue’a. “Astrolojik bir açıdan ise kolektif sorumluluklarımızın, eylemlerimizin sonuçları olduğunun ve bu gezegende yaşayanlar olarak daha iyi bir gelecek inşa etmek için birlikte çaba sarf etmemiz gerektiğinin daha da farkına varacağız.”

2021’de Merkür gerilemesi ne zaman gerçekleşecek?

Merkür’ün gerileme hareketi kötü bir şöhrete sahip ve çoğunlukla her konuda -örneğin anahtarlarınızı kaybettiğinizde ya da uçağınızı kaçırdığınızda (hatırlar mısınız?)- haksız yere suçlanıyor. Gerçekleşme sıklığı (yılda üç dört defa) sebebiyle hüsranımızı yöneltebileceğimiz kolay bir hedef hâline geliyor.

Kelly’nin de altını çizdiği üzere, gerilemelerin normal gezegensel hareketler olduğunu unutmamak gerek. “Bütün gezegenler geriler. Merkür’ün kötü şöhreti en sık karşılaşılan olmasından kaynaklanıyor. Merkür iletişimden sorumlu bir gezegen ve geriye gidiyormuş gibi göründüğünde iletişim sorunlarına, aksaklıklara ve çöküşlere sebep olabiliyor. Neticeleri uzun süreli ya da hayatınızı mahvedecek boyutta olmasa da sinir bozucu olabiliyorlar.”

Kelly’nin ‘Merkür retrosu’ kelimelerinden korkanlara tavsiyesi: “Bakış açılarını değiştirmeye çalışsınlar. Belirli kelimelere odaklansınlar; mesela üzerine düşünmek, gözden geçirmek ve hatırlamak. Bunu günlük tutarak, meditasyon yaparak veya eski fotoğraflara bakarak yapabilirsiniz. Ne yaparsanız yapın eski sevgilinize mesaj atmayın; geçmişe dönüp bakmak gerileme anlamına gelmez.”

Bell’in de belirttiği gibi, Merkür gerilemesi bir tefekkür fırsatı da sunuyor. Bu dönemde “hayat yavaşlar; geçmişteki projeler, işler veya ilişkiler üzerine düşünmeye meyilli olursunuz. Yeni planlarda ilerleme kaydetmek açısından pek güzel bir zaman olmasa da Merkür’ün gerilemesi hava burçları İkizler, Terazi ve Kova’ya yöneldikçe ilişkilerinizi değerlendirebilir, insanlarla daha iyi ilişkiler kurabilir ve ilişkilerinizdeki belirli olumsuz alışkanlıklarınızdan kurtulabilirsiniz. İnsanlarla yaşadığınız sorunlar veya kırgınlıklar hakkında konuşmaya hazır olun.”

2021’deki Merkür gerileme tarihleri neler? 30 Ocak-21 Şubat arası Kova burcunda, 29 Mayıs-22 Haziran arası İkizler burcunda ve 27 Eylül-23 Ekim arası Terazi burcunda.

Venüs gerilemesi nedir? Neden önemli?

Venüs, Güneş’in etrafında Merkür’den daha yavaş döner; bu da demek oluyor ki her 1,5 yılda bir gerilemeye giriyor. 2021’de bu, İkizler burcunda yıl sonuna (ya da 19 ila 29 Aralık arasında bir zamana) denk geliyor. Etkisi ne mi? İlişkiler, bilhassa yakın arkadaşlıklar, değişir. “Partnerinizle ilişkinizde bir dengesizlik görebilir ya da eski sevgilinizden haber alabilirsiniz,” diyor Bell.

Kelly’ye göre 2021’in Venüs gerilemesi kapanışla alakalı olabilir. “Bu aşamada Venüs güneşin ardından yükselen bir akşam yıldızından güneşten önce yükselen bir sabah yıldızına dönüşüyor. Venüs gerilemesinin ilk yarısı genellikle kapanışla ilgili oluyor; özellikle de aşk, güzellik ve para gibi Venüs’le alakalı konularda. İkinci yarısıysa yeni başlangıçların müjdecisi.” Peki, ne yapmalı? “Venüs gerilemesi sırasında büyük taahhütlerde bulunmaktan kaçının zira enerji anlamında yoğun geçen bu dönemde bakış açınız çarpıklaşabilir.”

ETİKETLER: ASTROLOJİ , 2021