EN VOGUE
EN VOGUE

28 Ekim 2018

Astrokoç: Öz Güvenimi Nasıl Kazanabilirim?

YAZI: ZEYNEP TURAN

18-10/26/astrokoc_eylul_ekim.jpg

İllüstrasyon: Meriç Canatan

KOÇ

Her ne kadar oldukça atılgan bir yapıya sahip olsan da zaman zaman kendini bazı konulardan uzaklaştırabiliyorsun. Bu yüzden de yapamayacağını, sonuca ulaşamayacağını düşünmeden edemiyorsun. Peki, bunun nedeninin geçmişteki kötü tecrübelerinden kaynaklandığını düşündün mü? Hafızanda yer etmiş kötü duygulardan uzaklaşmak için bunların birer tecrübe olduğunu hatırlat kendine. Tıpkı büyüme sancısı gibi. Bugün yeniden başlamak için vardır. Geçmişin yükünü taşımak için değil. Öz güvenini kazanmak için geçmişe bir sünger çekmelisin.

BOĞA

Uyumlu ve sevecen yapınla herkesin gönlünü fethedebiliyorsun. Tabii dahil olduğun ortamlarda kendi sınırlarını ortaya koymadan da edemiyorsun. Öz güvenini aşağı çeken durum ise; kendini yeterince ifade edemediğini düşünmen. En çok da yanlış anlaşılmaktan korkuyorsun. Öz güvenini geri kazanmak adına bu korkundan arınmalısın. Kendinle kuracağın iletişim bu noktada önemli. İç sesine "Bu sorunun üstesinden geleceğim" cümlesini hatırlat. Ve unutma ki yanlış anlaşılsan bile bunu telafi edebilecek güce sahipsin.

İKİZLER

Farklı bir enerjiye sahip olduğunu bilmeyen yoktur. Hele ki konuşkanlığın ve olaylara farklı yaklaşarak etrafındakilerle iletişimini güçlendirebiliyorsun. Ancak önünde İnsanlara hayır diyememe engeli var. Özellikle sevdiklerin kırılmasın gücenmesin diyerek tüm sorumlulukları ve yükü sırtlanıyorsun. Bu durum kendini unutmana bile neden oluyor. Öz güvenini kazanmak için; kendini ve yeteneklerini ihmal etmemelisin. Unutma yeteneklerini ortaya koydukça mutlu oluyorsun. Hayatı biraz akışına bırak, biraz uzaktan izle olanı biteni.

YENGEÇ

İçgüdüsü yüksek ve tuttuğunu koparan mizaca sahipsin. Duyguların seni kolayca ele verebiliyor. Ancak sorunlar karşısında gücünü yitirdiğini hissedebiliyorsun. Bu da seni yapacaklarından alıkoyuyor. Hatta çok istediğin konuları bile yarım bırakabiliyorsun. Öz güvenini kazanabilmek için; sorun yerine çözüm odaklı olmanda fayda var. Herhangi bir problemle karşılaştığında bocalamak yerine "Bunu nasıl çözebilirim?" diye düşünmeye başladığında, kendine olan bakış açın da değişecek.

ASLAN

Genel olarak benmerkezci bir düşünceye sahipsin. Önceliklerin seni sen yapan değerler. Bu duygular cesaretine cesaret de katıyor. Bunların yanında yaptıklarınla içsel olarak insanlardan onay ve takdir bekliyorsun. Elbette ki beğenilmek güzel bir duygu. Fakat olumsuz yorumlar karşısında içinde bir kırılma yaşıyorsun. Öz güvenini kazanmak için; dışarıdan gelen eleştirilere daha tarafsız yaklaşmalısın. Eleştiriler, öz güveninin önüne geçmemeli. Tam tersine onlardan hareketle kendini daha iyi bir şekilde ortaya koymalısın.

BAŞAK

Yapacaksam en iyisini yapmalıyım diyen ender burçlardansın. Ayrıntılarıyla bir konuyu kavramak, organize etmek konusunda oldukça yeteneklisin. Gel gör ki planlarının bozacak en ufak bir etkide kendinle bile kavgaya tutuşuyorsun. Öz güvenini kazanmak adına; olumsuzluklar karşında kendini suçlamaktan vazgeçmelisin. Güçlü yönlerini keşfedeceğin kurs ve eğitimler öz güvenini daha da canlı tutacaktır. Zayıf yönlerini iyileştirmenin de ruhen seni rahatlattığını fark edeceksin.

TERAZİ

Nezaketli tavrınla etrafına hemen uyum sağlayabiliyorsun. Gerek sosyal gerekse özel yaşamında ikili ilişkilerine ayrı bir önem veriyorsun. İncelikli düşünmen onlarla aranda bir bağ oluşturuyor. Hatta çoğu zaman büyük fedakarlıklarda bile bulunabiliyorsun. Fakat aynı özeni karşındakindeki insanlardan görememek bütün modunu düşürüyor. Öz güvenini kazanmak adına sınırlarını çizmende fayda var. Sen de biliyorsun ki; hayatımıza dahil ettiğimiz bazı kişiler aynı duyguyla yaklaşmazlar bizlere.

AKREP

Hayata güçlü duygularla bağlısın. Yaşam alanını güzel kılmak için elinden gelenin en iyisini yapmaya ayrı bir özen gösteriyorsun. Ancak istemsizce içindeki kuşku tüm duygularını ele geçirebiliyor. Kendinle inatlaşman seni birçok konudan alıkoyuyor. Öz güvenini kazanmak adına; gereksiz kuşkulardan arınmalısın. Zihnini yoran düşünceleri kağıda dök mesela. Bu sayede bütün olarak öz güvenini nelerin yıprattığını daha net görebilirsin. Küçük adımlarla bu düşüncelerden yavaş yavaş arınmak kendine olan bakış açını da değiştirecek.

YAY

İçsel enerjini büyük bir coşkuyla dışarıya yansıtabiliyorsun. Neşeli tavırlarınla insanları büyük bir ilgiyle kendine çekiyorsun. Fakat zaman zaman gelecek kaygılarının önüne geçemiyorsun. Bu durum gündelik hayatına bile yansıyor. Öz güvenini kazanmak adına; geleceğe yönelik planlamalar yapmalısın. Yaptığın plana nasıl ulaşacağını düşünüp, o anın sana getireceği mutluluğu hayal etmelisin. Şimdiden küçük planlar yaparak harekete geçmeye ne dersin?

OĞLAK 

Sabırlı ve hesaplamalarını iyi yapan bir burçsun. Yaşamını ideal seviyede tutmak için de zihninde planlamalar yapıyorsun. Ancak kendine bu kadar odaklanırken; birçok detayı da gözden kaçırıyorsun. Elde edemediğin her başarı; öz güvensizlik olarak geri dönüyor. Öz güvenini kazanmak için; hayatında kendi içinde bir akışı olduğunu hatırlatmalısın kendine. Başarısızlık bazen sadece bir sonuçtur. Geçmişteki başarılarını ve içindeki potansiyeli keşfet.

KOVA

Yaratıcı ve bağımsızlığına düşkün oluşun seni bambaşka bir mizaca büründürüyor. Etrafında gelişen olayları eleştiri süzgecinden geçirerek hareket ediyorsun. Fakat bazen sabit düşünmekten kendini alıkoyamıyorsun. Bu durum aslında içten içe seni de rahatsız ediyor. Öz güvenini kazanmak için; düşüncelerini biraz daha esnetmeyi denemelisin. Farklı fikirler, farklı yaşantılar tecrübelerini artırırken; dünyaya bambaşka bir pencereden baktığını anlayacaksın.

BALIK

Dünyevi duygulardan çok, manevi duygulardan besleniyorsun. Bu yüzden de merhamet duygun daha da ön plana çıkıyor. Özellikle değer verdiklerine kol kanat germek istiyorsun. Fakat zaman zaman bu duyguları yıkıp geçen insanlar çıkıyor karşına. Dolayısıyla çarçabuk altüst olabiliyorsun. Öz güvenini kazanabilmek adına; olumlu düşüncelerden beslenmelisin. Duruşundan ödün vermeden; seni ne mutlu ve güçlü hissettirecekse ona kanalize olmalısın.

ETİKETLER: ZEYNEP TURAN , ASTROLOJİ , ASTROKOÇ