EN VOGUE
EN VOGUE

16 Eylül 2018

Astrokoç: Okulda Nasıl Başarılı Olabilirim?

YAZI: ZEYNEP TURAN

astrokoç

İllüstrasyon: Meriç Canatan

KOÇ

Hem lider hem pratik yapın sayesinde birçok olayın üstesinden kolayca gelebiliyorsun. Hemen her konunun üstesinden tek başına gelmeye çalışman zaman zaman seni yorabiliyor. Hayata karşı dimdik durabilmek adına kolay kolay da kimseden yardım istemiyorsun. Ancak bu durum seni bazen bazı başarılardan alıkoyabiliyor. Hiçbir zaman hayatta geri kalmadın. O kadar hızlısın ki hızın verdiği sıkıntıları yaşıyorsun. Dağılıp gidiyorsun. Okulda daha da başarılı olmak istiyorsan; öncelikle hızını ayarlamalısın. Anlamadığın konularda da yardım almaktan çekinmemelisin. Sonuçta bu senin güçsüz olduğunu değil, öğrenmeye ne kadar istekli ve açık olduğunu gösterir. Bununla birlikte hareketli yapını dengeleyeceğin sporlara yazılman da motivasyonunu artıracaktır. 2018’in son ayları hem sosyalleşmeni hem de başarılı olmanı sağlayacak.  

BOĞA

Her konuda olduğu gibi başarı konusunda da kendine çizdiğin hedefe doğru dengeli bir şekilde yürümek istiyorsun. Dersleri severek ve içinden gelerek öğrenme taraftarısın. Bu yüzden de üzerinde herhangi bir baskı hissettiğinde hemen içe kapanabiliyorsun. Aslında bu tavrın seni geri plana attığını en iyi sen biliyorsun. Okulda başarılı olmak istiyorsan; motivasyonunu yüksek tutacak, odaklanmanı kolaylaştıracak hedefler koymalısın kendine. Planlı, programlı hareket etmeli, konuları biriktirmeden çalışmalısın. Renkli postiş kâğıtlar ve kalemlerle alacağın notlarla daha da istekli hale gelebilirsin. 2018’in senin için en güçlü ayları başladı. Çünkü Uranüs tekrar burcuna geliyor. Bu aylarda başarılı olmak senin için önemli olacak. Başarının bir diğer sırrı ise sağlıklı beslenme ve düzenli uykudan geçer. Bedenini dinç tutman zihnini de dinç tutmanı sağlayacaktır.

İKİZLER

Öğrenmek için en önemli özelliklerden birine sahipsin. O da meraklı oluşun. İletişim kurmaktaki yeteneğin de seni bir adım öne taşıyor. Aklına takılan her sorunun cevabını merakla araştırman, öğrendiklerinin kalıcı olmasında büyük etken. Ancak bazen değişken ruh halin devreye girebiliyor ve kaygı seviyen artabiliyor. Acaba yapabilir miyim? Ya başaramazsam? gibi sorularla içsel enerjini tüketebiliyorsun. Önümüzdeki 120 gün gelecek hedeflerini belirlemen için çok önemli olacak. Okulunda başarılı olmak için; öncelikle kaygını arttıran bu olumsuz düşüncelerini geride bırakmalısın. Her gün yapacağın düzenli tekrar sayesinde bilgiler kalıcı hale gelecek ve okuldaki başarın da artış gösterecektir.

YENGEÇ

Hafızası en yüksek burçlardan birisin. Özellikle aktif olduğun derslerdeki ayrıntıları kolayca hatırlayabiliyorsun. Bir de üstüne tuttuğunu koparan ve hedefinden şaşmayan özelliklerini eklersek, yere sağlam bastığın söylenebilir. Bazı anlarda kendinle inatlaşabiliyor ve çabuk dağılabiliyorsun. Bunar başarının önünde duran engeller. Bu engelleri aşmak için önümüzdeki 120 gün senin için önemli olacak. Okulda nasıl başarılı olurum diyorsan; özellikle kendi hayatına karşı gösterdiğin inatlaşmalardan vaz geçmelisin. Başarılı olmak için öncelikle geçmişle geleceği kıyaslamamalısın. Çabuk dağılabildiğin için; işlenecek konuyu dersten önce çalışmalı ve anlamadığın yerleri tespit etmelisin. Bu sayede hem başarı elde edecek hem de hızlı bir şekilde kavradığını göreceksin.

ASLAN

Yaratıcı ve geniş bir bakış açısına sahipsin. Cesaret gösterdiğin her konuda sonuna kadar mücadele etmekten de vazgeçmiyorsun. Gücüne güç katmak adına zorlu yollara bile girmeye razısın. Gel gör ki, bunlara rağmen bazen sabit düşüncelerin ön plana çıkabiliyor. Okulda başarılı olmak istiyorsan; düşüncelerini biraz daha esnetmelisin. Bununla birlikte düzenli not almalı, zorlandığın konulara öncelik vermelisin. Zorlandığın konuları ertelemen hem o konuların birikmesine hem de isteksizleşmene neden olabilir. Bunların dışında ders çalışma ortamını iyi bir şekilde dizayn etmelisin. Önümüzdeki 120 gün çok farklı bir gün. Okuldaki sürdürülebilirliğini ve psikolojik yapını çok iyi korumalısın.

BAŞAK

Sen de biliyorsun ki, karşına çıkan birçok konuyu çok iyi bir şekilde organize edebiliyor ve planlayabiliyorsun. Planlama yaparken, tüm detayları düşünerek hareket etmen eksikliklerini fark etmeni ve çabucak toparlamanı sağlıyor. Dakik oluşun sayesinde de zamanı verimli bir şekilde kullanabiliyorsun. Okulda nasıl başarılı olabileceğine gelirsek; televizyon karşısında ya da yatarak ders çalışmamalısın. Etkili öğrenmek için öğrenme tarzını keşfederek, o öğrenme tarzıyla hareket etmelisin. Kendine özel bir ders çalışma programı ile hareket etmen de başarını tetikleyecektir. Hafızanı güçlendirecek, sağlıklı besinler tüketmeyi de ihmal etmemelisin. Unutma, 2018 yılı çok güçlü, birçok sistemi değiştirerek bitecek.

TERAZİ

Dengeli ve duyarlı oluşundan dolayı, farklı konulara dahi kolayca uyum sağlayabiliyorsun. Dengeni altüst eden ise çoğu zaman, kararsız ve kolay etkilenebilen tarafın oluyor. Bu da nasıl hareket edeceğin konusunda bocalamana neden olabiliyor. Okulda nasıl başarı elde edebilirim diyorsan; her şeyden önce kararsızlık yaşadığın konuları düzene koymalısın. Kararsızlığının üstesinden gelebilmek adına kendine mutlu olacağın bir hedef koymalısın. Hırsını tetikleyecek iyi bir hedef, çalışma tempon da artıracaktır. Okulda, öğretmenle kuracağın göz teması da dinlerken seni daha da aktif tutacak, daha iyi odaklanmanı sağlayacaktır.

AKREP

Kararlılığın ve gayretli yapın bir araya geldiğinde, başaramayacağın hiçbir konunun olmadığını birçok kez deneyimledin. Akına yatmayan, emin olamadığın soruların üstüne giderek, doğruyu bulmaya çalışman araştırmacı ruhunu da açığa çıkarıyor. Okuldaki başarını artırmak için; arkadaşlarınla bir araya gelerek, beyin fırtınası yapabilirsin. Bir arada çalışma ile farklı fikirler bulabileceğin gibi farklı düşünme tarzlarını ve eksiklikleri de kolayca fark edebilirsin. Düzenli konu tekrarları ve çeşitli soru çözümleriyle bilgilerini taze tutabilirsin. Eğitim hayatındaki başarını artırmak, konsantrasyonunu korumak adına 2018’in 120 günlük döngüsünü, yapabileceğine inanarak değerlendirmelisin.

YAY

Felsefe ve keşfetmeyi seven yönün ile bilgi edinmek senin için her zaman önemli oldu. Birçok alana ilgi duyman da farklı bilgiler edinmeni sağlayabiliyor. Bu da seni sosyal anlamda bile güçlü kılıyor. Etrafındakilerle kurduğun diyaloglarda bile öne çıkmana neden oluyor. Fakat özgürlüğüne düşkün oluşundan dolayı bazen kısıtlanmaya gelemeyebiliyorsun. Bilgiyi tek başına edinme çaban da bundan kaynaklanıyor. 2018 yılı önemli değişimleri de beraberinde getirecek. 120 günlük bu döngüde değişime ayak uydurabilirsen, birçok konunun da üstesinden gelebileceksin.  Okulda nasıl başarı elde edebilirim diyorsan; her şeyden önce derslere ön yargılı yaklaşmamalısın. Öğrendiklerini pekiştirmek ve eğlenceli hale getirmek için; kitap, internet araştırmaları, bulmaca, belgesel gibi yöntemlerden de yararlanmalısın.

OĞLAK

Sahip olduğun yeteneklerini kolayca ortaya koyabiliyorsun. Kararlı, sabırlı ve disiplinli duruşun sayesinde de kafana koyduğunu yapıyorsun. Ancak bazen hırslı tarafın o kadar çok artıyor ki; gecen gündüzüne karışabiliyor. Bu durum en basit detayları gözden kaçırmana neden olduğu gibi sosyal hayatına, beslenme ve uyku düzenine varana dek yansıyor. 2018 yılının son ayları keskin etkiler bırakacak. Önemli fırsatlar yaratırken, karar vermek ve geleceği şekillendirmek senin için önemli olacak. Okulda başarılı olmak istiyorsan, hırslı yanını orta düzeyde tutmalısın. Düzenli ve disiplinli çalışırken; sosyalleşmeye ihtiyacın olduğunu da unutmamalısın. Arada dinlenmek, sevdiğin etkinliklere ya da kurslara dâhil olmak, okuldaki çalışmalarını ve sosyal hayatını dengede tutmanı sağlayacaktır.

KOVA

Değişime açık oluşun ve hayatındaki hemen her olaya sorgulayıcı bir çerçeveyle yaklaşman öğrenmeni kolaylaştıran unsurlardan bazıları. Ancak sorgulayıcı yanın bazen edindiğin bilgilerden yersiz bir şekilde şüphe duymana neden olabiliyor. Okulda başarılı olmak adına; çalışmalarını aşağı çekecek kadar şüphe duymamalısın. Ders çalışmaya başladığın zaman zihnini meşgul eden meşgul eden, dikkatini dağıtan düşüncelerden arınmalısın. Elde edeceğin her başarının sonunda kendini ödüllendirirsen, çalışma azmin daha da artacaktır. Tüm derslere bir anda çalışmak yerine, teker teker, mutlaka küçük molalar vererek çalışmak başarı çıtanı yükseltecektir. 2018’in 120 günlük seyri psikolojik olarak rahatlamana olanak sağlarken; değişen fikirlerin daha da emin olmanı sağlayacak.

BALIK

Mantığını kullanarak hareket ettiğinde, birçok konuyu rahatlıkla çözüme kavuşturabiliyorsun. Fakat gündelik hayatın akışı bozulduğunda çabuk dağılabiliyorsun.  Planların sekteye uğradığında çoğu zaman sil baştan yapmaya çalışıyorsun. Bu da zaman ve motivasyon kaybı yaşamana neden olabiliyor. 2018 yılının ilk ayları senin için biraz karışık geçmiş olabilir. Ancak artık önünde 120 günlük güzel ve güçlü bir süreç var. Bu süreci yepyeni bir sayfanın başlangıcı olarak görebilirsin. Okulda başarılı olmak için; planlarını bozacak olaylar yaşadığında, soğukkanlılıkla toparlanmalısın. Bu yüzden de mutlaka bir b planın olmalı. Telafi etmeni sağlayacak iyi bir plan güçlü adımlarla ilerlemeni sağlayacak. Okulda dersi derste dinlemek, dinlediklerine örnekler bulmak, çeşitli sorularla aktif bir katılım sağlayarak okuldaki başarını üst seviyelere çıkarabilirsin. 

ETİKETLER: ASTROKOÇ , ASTROLOJİ , ZEYNEP TURAN