EN VOGUE
EN VOGUE

25 Kasım 2018

Astrokoç: İş Hayatında Nasıl Başarılı Olabilirim?

YAZI: ZEYNEP TURAN

18-11/23/astrokoc_kasim_1_is-hayati-1542982637.jpg

İllüstrasyon: Meriç Canatan

KOÇ

İş hayatı senin için bir rekabet alanı. Kendini ortaya koymak, içindeki potansiyeli açığa çıkarabileceğin bir yer. Doğal olarak hep kazanan olmak istiyorsun. Kaybetmek asla ama asla sana göre değil. Bir de üstüne sabırsızlığın eklenince, ne yapacağını şaşırır duruma gelebiliyorsun. İş hayatında başarı elde etmek istiyorsan öncelikle kendine bir hedef belirlemelisin. Ve bu hedefe bir anda ulaşmaya çalışmak yerine sağlam adımlarla hareket etmelisin. Planlı hareket edersen ve sabırsızlığını yönetebilirsin başarının sana doğru geldiğini göreceksin.

BOĞA

Ayakları yere basan, çalışmaktan gocunmayan burçlardansın. Amaçlarını gerçekleştirmek için en zorlu şartlardan bile geçmeye hazırsın. Pratik ve çözüm odaklı oluşun sayesinde aranılan kişi haline geliyorsun. Ancak bunlara engel olansa ilk adımı atma korkun. Herhangi bir şeye başlarken "Acaba yapabilir miyim?" türünden sorular, geri planda kalmana neden olabiliyor. İş hayatında başarılı olmak için adım atmaktan korkmamalısın. Büyük başarılara imza atmak için cesur olmak gerektiğini kendine hatırlatmaktan korkma!

İKİZLER

İletişim ve ikna kabiliyetinin gücü tartışılmaz bir gerçek. Bu yüzden sosyal çevrenin oldukça geniş olduğu söylenebilir. Doğal olarak farklı alanlara yönelebiliyorsun. Kendini ortaya koymak için çeşitli alanlardan beslenebiliyorsun. Fakat zaman zaman konsantrasyon bozukluğu yaşayabiliyorsun. Hele ki hareket alanı kısıtlı bir çalışma içindeysen iş senin için daha zor bir hale geliyor. İş hayatında başarılı olmak için rutin işlerden ziyade hareketli alanlara yönelmelisin. Odaklanmanı kolaylaştırmak için çalışmalarını küçük parçalar halinde sık ama kısa aralıklarla yürütmende fayda var. Hızlı ve analitik düşünen yapını da devreye soktuğunda başarının sana göz kırptığını göreceksin.  

YENGEÇ

Kariyerini güven ve sonuç odaklı temeller üzerine kuruyorsun. Karşına çıkan fırsatları derinlemesine araştırıp düşündükten sonra hareket ediyorsun. Çalışma ortamının düzenini ve uyumunu korumak için de ayrı bir özen gösterirsin. Ancak duygusal ve hassas yapın iş hayatında da açığa çıkabiliyor. Her ne kadar bu durum empati duygunu geliştirse de bazı şeyleri yanlış anlayabiliyorsun. Alınganlığının önüne geçemiyorsun. İş hayatında başarılı olmak için biraz daha profesyonel davranman gerekiyor. Duygularını tartarak hareket etmelisin. Yönetim ve planlama konusunda kimsenin eline su dökemeyeceğini biliyorsun.

ASLAN

Kabul et, merkezde olmak ve beğenilmek her zaman gururunu okşuyor. Öyle ki zorda kalmadıkça fark edilmeyeceğin hiçbir alanda bulunmuyorsun. Ancak risk alma konusunda bazen gözü kara davranabiliyorsun. İş hayatında başarılı olmak için, araştırmadan enine boyuna düşünmeden hareket etmemelisin. Bununla birlikte başarısız ve hatasız olma fikrini keskinleştirmemelisin. Kusursuz olmaya çalışmak ve temiz bir iş çıkarma isteğini anlıyorum. Ancak aşırı mükemmeliyetçi tavrın, seni hırçın bir hale getirebiliyor. Hatalar deneyim kazanmanın ve daha iyisini ortaya koymanın parçalarıdır.  İşin biraz da bu yönüne odaklanırsan hedeflediğin başarıyı elde edebilirsin.  

BAŞAK 

Pratik çözümler üretmeyi ve sorunları analiz ederek sonuca ulaşmayı seviyorsun. Bu durum özellikle ikili ilişkiler konusunda ustalaşmanın da önünü açıyor. Bilgini konuşturduğun kadar insanların psikolojilerini de hemen kavrayabiliyorsun. Gel gör ki çalışma konusunda bazen tatminsizlik yaşıyorsun. Ne kadar çalışırsan çalış, kendini hiçbir şey yapmamış gibi hissediyorsun. Doğal olarak aşırı mükemmeliyetçi davranabiliyorsun. İş hayatında başarılı olmak için kendine haksızlık yapmaktan vazgeçmelisin. Ne zaman bir şey yapmadığını düşünürsen geriye dönüp neler yaptığına bak. Somut olarak yaptıklarını, başarılarını bir yere not edip gelişimini takip et. Böylece öz güvenli bir şekilde başarıya odaklanacaksın. Bununla birlikte başarılarını analiz etme şansı da yakalayabilirsin.

TERAZİ

Aldığın kararları gündelik yaşamına uyarlamaktan hiç korkmadın. İnsan ilişkilerindeki başarı ve uyumun seni her zaman bir adım ileriye taşıdı. Ancak olaylara birçok açıdan düşünerek yaklaşman bazen işini zorlaştırıyor. En basit durumları bile zihninde karmaşık hale getirebiliyorsun. İşinde başarıyı yakalamak için, zihnini biraz rahat bırakmalısın. Bazen basit çözümler, büyük adımlar için önemli bir rol oynar. Kendine koyduğun sınırları ortadan kaldırmalısın. Çalışmalarına yaratıcılığını da katarsan hayal ettiğin yere varmanın imkansız olmadığını göreceksin.

AKREP

Kariyer hayatında sakin fakat içten içe hırslı bir yapıya sahipsin. Amacına ulaşmak için neyin varsa ortaya dökmeye hazırsın. İradeli ve kararlı oluşun daha sağlam adımlarla hareket etmene neden oluyor. Ancak şüpheci tarafından dolayı tek başına hareket etmek istiyorsun. Güven problemi yaşadığın için birçok yükü tek başına sırtlanmak zorunda kalıyorsun. İş hayatında başarılı olmak için çalışma arkadaşlarınla bir arada çalışmaya da özen göstermelisin. Sürekli tek başına hareket etmek seni yorduğu gibi farklı fikirlere de kendini kapatmış oluyorsun.

YAY

İyimser ve yardımsever tarafın iş hayatında da kendini gösteriyor. Herhangi bir işe kolayca uyum sağlayabiliyorsun. Üstüne bir de ikna kabiliyetinin yüksek oluşu, ayrı bir konumda olmanı sağlıyor. Ancak kendini rahat hissetmediğin zamanlarda olumsuz duygulara kapılabiliyorsun. Bu durum detayları gözden kaçırmana da neden oluyor. İş hayatında başarılı olmak için olumsuz düşüncelerden arınmalısın. Bardağın boş tarafından bakman seni birçok şeyden alıkoyuyor. İçsel motivasyonunu sağlamak adına, sevdiğin alanlara yönelmelisin. Kendine edineceğin küçük bir hobi bile hayatına yeni bir şekil verebilir.

OĞLAK

Çalışmayı ve üretmeyi her zaman sevdin. Öyle ki kariyerinde gösterdiğin her başarı seni sen yaptı. Liderlik yapmak, planlı hareket etmek ise prensiplerinden bazıları. Fakat planlarına bu kadar bağlı kalmak kriz durumlarında işini zorlaştırıyor. Karmaşık durumlarda bir anda bocalayabiliyorsun. İşinde başarı sağlamak için mutlaka ama mutlaka kendine bir B planı oluşturmalısın. Soğukkanlılığını koruyarak hareket etmen de kariyerinde belirleyici olacaktır. Bununla birlikte iletişime de ayrıca önem vermen gerekiyor. Kuracağın bağlantılar farklı kapılar açacaktır.

KOVA 

Senin için çalışmak bir görevden çok, mutluluk kaynağı. İşini severek yapan burçlardansın. Hele ki toplumsal konulara fayda getirecek alandaysan, keyfine diyecek yok. Çalışma ortamında özgür hareket etmek, yaratıcı yanını ortaya koyarak ilerlemek istiyorsun. Fakat bu durum sınırlamalarla karşılaştığında motivasyonunu bozabiliyor. İş hayatında başarılı olmak için kendi istek ve beklentilerini biraz daha uyumlu hale getirmelisin. İnsan ilişkilerindeki başarın, çabuk odaklanıyor oluşun senin için önemli avantajlar sağlayacaktır.

BALIK

Sezgilerin kuvvetli olduğu için iş yaşamına kolayca adapte olabiliyorsun. Bu durum aynı zamanda alanın olmayan işleri bile çabucak kavramanı sağlıyor. Ancak duygularını yoğun olarak yaşaman iş hayatında zorlanmana neden olabiliyor. Sen ne kadar ince fikirli olursan ol, karşındaki insanlardan bunu görememek seni bir anda bulunduğun ortamdan soğutabiliyor. İş hayatında başarı sağlamak için duygularını yönetmeye çalışmalısın. Aklının hızına, kavrama gücüne ve sezgilerine inan. Başarının yanı başında seni beklediğini göreceksin.

ETİKETLER: ASTROLOJİ , ASTROKOÇ , ZEYNEP TURAN