01 Ağustos 2015

O Kız : Işıl Gün

YAZI: BUĞU MELİS ÇAĞLAYAN

FOTOĞRAF: BEA DE GİACOMO

 

15-07/13/_mg_8908.jpg

Fotoğraf: Bea de Giacomo

Üç buçuk yıl süren kurumsal hayat denemelerinin ardından kalbinin modadan yana olduğunu fark eden Işıl Gün, 2011'de Instituto Europeo di Design'da Styling üzerine yüksek lisans yapmak için Milano'ya taşınmış. 1983 doğumlu Işıl, şimdilerde Wallpaper, New Balance, Costume National ve Casedei gibi isimlerle çalışan The Level Group bünyesinde stylist'liğe devam ediyor.

15-07/13/_mg_8634.jpg        Fotoğraf: Bea de Giacomo

Işıl tarzını nasıl tanımlayacağı mevzusuna pek kafa yormayanlardan. "Kendi içinde uyumlu karmaşaları seviyorum" cümlesi, onun farklı renkler, desenler ve tarzların birlikteliğine duyduğu merakın göstergesi. Yıllar içinde geçirdiği stil evriminin eksenine konforu yerleştirmiş; elde ettiği sonuç ise, retro esintili, eğlenceli parçalarla dolu bir gardırop. İçgüdülerini dinlemek ve ufak deneyler yapmaktan her ne kadar keyif alsa da, "Klasik görünümlerden hoşlanmıyorum" diyerek çizgisini çekiyor. Çoğunluğun aksine, sade beyaz bir gömlek ve jean formülü, Işıl için cazip bir alternatif değil. Kıyafetlere dair hatırladığı en eski anı, henüz bir çocukken anneannesinin dolabına olan merakı. "Gizlice odasına girip yokluğumu fark edene kadar her şeyi denerdim" diyen Işıl'a göre o dolapta keşfettikleri, bugünkü stilinin temeli.

 15-07/13/_mg_8784-1436796728.jpg

Fotoğraf: Bea de Giacomo

Coco Chanel'in ezeli rakibi Elsa Schiaparelli, en çok etkilendiği tasarımcılardan. Duruşlarıyla özgüvenin simgesi olarak nitelediği stil ikonları ise Chloë Sevigny ve Róisín Murphy. Alışveriş rutininin büyük bir kısmını, Milano'daki vintage ve konsept butiklerle bit pazarları oluşturuyor. Vivienne Westwood ve & Other Stories, düzenli olarak ziyaret ettiği diğer mağazalar arasında olsa da, hiçbirinin anneannesinin sonunu getiremediği dolabı kadar keyif vermediğini itiraf ediyor. Geçmişten veya günümüzden, görsel olarak onu etkileyen her şeyin hayal gücünü beslemesine izin veren Işıl, zıt kutupların uyumunu keşfetmeyi bilenlerden. Belki de düne selam duran renkli stilinin sırrı, bu bakış açısında saklı.

İlgili Başlıklar