17 Nisan 2015

O Kız: Dila Tarkan

YAZI: BUĞU MELİS ÇAĞLAYAN

Fotoğraf: Yeşim Özügeldi
 
Renkli, uçuk kaçık parçalar Dila'yı bir mıknatıs gibi çekiyor. Bu cüreti bir tesadüf değil, zira stiline dair hatırladığı en eski anılar, kendi kendine giyindiği zamanlar: “Annem çocuklarını giyim konusunda özgür bıraktı. Komik görünse bile, ne istiyorsam giydim ve böylelikle güçlenen özgüvenim cesarete dönüştü.” 24 yaşındaki Dila'nın ailesi, yıllardır moda endüstrisinin içinde. Moda onun genlerinde var desek pek yanlış olmaz. Henüz 15'indeyken ailesiyle Vancouver'a taşınan Dila, üniversite öğrenimine London College of Fashion'da başlamış ve Parsons New School of Design'da devam etmiş. Londra ve New York macerasının ardından İstanbul'a dönen Dila, şimdilerde MAX&Co. ve Marina Rinaldi'nin marka müdürlüğü görevini yürütüyor. 
 
Fotoğraf: Yeşim Özügeldi
 
Dila'nın gardırobunda sıkıcı parçalara yer yok. Giydiklerinin onun ruhunu yansıtması, öncelikli kriteri. Alışverişlerinde, tıpkı kendi karakteri gibi, düz olmayan markaları tercih ediyor. Dolayısıyla Moschino, onun için ayrı bir yerde. Dila'nın hayran olduğu en büyük moda kahramanıysa, zamanının ötesinde bir deha olarak tanımladığı Karl Lagerfeld. 
 
Fotoğraf: Yeşim Özügeldi
 
Mütevazı bir koleksiyon olarak nitelendirilebilecek gözlükleriyle arasında oldukça tutkulu bir bağ var. Her daim beklenmedik olanın peşine düşen Dila, bu kuralı gözlükler söz konusu olduğunda da bozmuyor. Asla çıkarmadığı aksesuarlarının her biri, onun için oldukça özel. Babaannesinin gençliğinde taktığı yüzük ve anneanesinin mezuniyet hediyesi Selim Mouzannar yüzüğü, hep parmağında. Bileğinden düşmeyen mavi topaz ve pırlanta Mago Jewelry bileziğiyse, erkek arkadaşının doğum günü hediyesi. Renklerden korkmayan Dila’nın aksesuarları da, tıpkı karakteri gibi canlı ve enerjik. Onun alameti farikası, siyahı seçip kolaya kaçmamasında saklı. 

 

 

 

 

ETİKETLER: ARŞİVDEN , VOGUE TÜRKİYE NİSAN , DİLA TARKAN