13 Ağustos 2019

Instagram Düellosu: Eski Céline vs. Yeni Bottega

YAZI: ZEYNEP GÜR

new,bottega

Bottega Veneta 2019 İlkbahar/Yaz Kampanyası

Phoebe Philo'nun etkileyici Céline vedasının üzerinden bir yılı aşkın bir süre geçti. Ünlü moda dahisi her ne kadar Céline'e veda etmiş olsa da, bazılarının "Philo-ism" adını verdiği akım hala canlılığını kuruyor.

Phoebe Philo, Fransız modaevindeki 10 yıllık görevini sona erdirdiğinde, 'Philo-filler' refleks olarak onları teselli edecek sofistike, minimalist ve aynı estetik algısına sahip markalara yöneldi. The Row, Jil Sander, Loewe ve diğer markalar, o eski Céline'in boşluğunu doldurmak için rekabete girerken, bizzat Phoebe Philo'nun yanında yetişmiş kişilere olan merak duygusu da gitgide arttı. Mesela Daniel Lee. Tomas Maier'nin ardından Bottega Veneta'nın kreatif direktörlük koltuğuna oturan Daniel Lee, kısa bir süre içinde meraklı gözleri mıknatıs gibi kendi üzerine çekti. 

Hemen ardından moda dünyasında gitgide yükselen vızıltılar... Mikrofonu vakit kaybetmeden eline alan Daniel Lee, Bottega Veneta 2019-20 Sonbahar/Kış koleksiyonunun ve hiperrealistik 2019 İlkbahar/Yaz kampanyasının altına imzasını atarak tüm moda dünyasının ilgisini kendi üzerine çekti. Phoebe Philo'nun yeni elçisi, rüzgarı çoktan arkasına almıştı. 

Bottega Veneta 2019-20 Sonbahar/Kış:

Hal böyle iken, @oldceline'e alternatif bir hesap önerisi geldi: @newbottega. Floransa'da bulunan moda okulu Polimoda'da öğrencilik hayatına devam eden 20 yaşındaki Laura Rossi, Bottega'nın 38 bin 500 takipçiye sahip @newbottega adlı Instagram hesabının arkasındaki isim. Yeni Bottega'nın bio kısmında ise şunlar yazılı: "İngiliz tasarımcı Daniel Lee'nin dizaynlarına adanmış dijital arşiv."

Geçtiğimiz ay, CR Fashion Book'a röportaj veren Laura Rossi'ye böylesine parlak bir fikre ne zaman kapıldığı sorulduğunda verdiği cevap şu olmuştu: "2019-20 Sonbahar/Kış koleksiyonundan sonra. Doğru zamanın geldiğini o an hisettim, yeni bir çağın başlangıcı gibiydi".

Eski Céline, feminen bir nostaljinin izini sürse de, Yeni Bottega'nın gözü gelecekte. Rossi'ye göre Yeni Bottega'nın var olan 38 bini aşkın takipçisine sunduğu tek bir şey var, o da "umut".

@newbottega

ETİKETLER: NEW BOTTEGA , YENİ BOTTEGA , CELİNE , OLD CELİNE , DANİEL LEE , PHOEBE PHİLO