21 Haziran 2019

Karl Lagerfeld'in Anısına: Karl For Ever

YAZI: ZEYNEP GÜR

karl lagerfeld

Chanel'in üstün vizyonunu tüm dünyaya açılan kapısı ve zamansız tasarımların gün yüzüne çıktığı Karl Lagerfeld'in yıkılmaz moda kalesi Grand Palais, dün son bir kez ustaya saygı duruşunda bulundu. Bu taşıması güç misyonun ardında ise, sahne tasarımından kreatif direksiyona A'dan Z'ye tüm görevi üstlenen opera yönetmeni Robert Carsen vardı.

'Karl For Ever' adlı anma seremonisinde, usta tasarımcının yakınları sahneye çıkarak onun hayatını, kariyerini ve tasarımlarını sanat performanslarıyla ve duygusal diyaloglarla onurlandırdı. Karl Lagerfeld'in yakın dostlarından başarılı oyuncu Tilda Swinton, Fanny Ardant, Cara Delevingne ve Helen Mirren, ölümsüz tasarımcının en sevdiği yazarlar Virginia Woolf, Stéphane Mallarmé, Colette ve Edith Sitwell'in kitaplarından pasajlar okuyarak atmosferin duygusallık katsayısını artırdı. Pharrell Williams ve ünlü piyanist Lang Lang ise Grand Palais'nin dramatik atmosferini notalarla doldurdu. "Tango gösterisi de neydi?" dediğinizi duyar gibiyiz; Karl'ın az bilinen ince zevklerinden biri daha. 

karl lagerfeld

Palais'nin dev duvarları, büyük ustanın 1954 yılında kazandığı Woolmark Ödülü'nü kazanmasıyla start veren moda serüveninden günümüze kadar uzanan o "anlat anlat bitmeyen" hayatından kesitlerle kaplıydı. 

O sadece moda tasarımcısı değil, aynı zamanda mizah yönü ağır basan bir moda tasarımcısıydı. Karl'ın espritüel yanını gözler önüne seren basit bir örnek; kendi portresini yine kendisi çekmişti. Hatta ve hatta, bununla da sınırlı kalmayıp, kendisiyle bir röportaj dahi gerçekleştirmişti. Lagerfeld'in kendisiyle yaptığı röportaj videosu seremoninin belki de en ilham veren bölümüydü: "Gözünüzün değdiği her şeye sahip olabilirsiniz, ardında başka hiçbir anlam aramayın!" ve devamı, "Tarihin herhangi bir dönemini alıntılarken aklınıza ilk gelen o dönemin kıyafetleri olur; misal 18. yüzyılın Rokoko moda akımı, mimarinin ve geriye kalan her şeyin önünde gelir." 

Duygusal yükü ağır bir atmosfer olabilirdi, hatta olmaya kıl payı yakındı. Fakat Karl espritüellik kozunu en doğru yerde kullanıp, 2500 kişiyi tekrar tekrar güldürmeyi başardı. Duygusal ikiliklerle dolu 'Karl For Ever' anma serominisini kaçırdıysanız eğer, işte o kareler. 

ETİKETLER: KARL LAGERFELD , CHANEL , FENDİ , TİLDA SWİNTON , HELEN MİRREN , GRAND PALAİS