17 Şubat 2021

Yeni Nesil Nemlendirici: Skualen

YAZI: EKİN KURBETÇİ

skin-care-beauty-winter

Fotoğraf: Go Runway

Cilt nemlendirici içerik dediğimizde akla ilk sırada gelen bir isim var: Hyalüronik asit. Ancak bu güçlü yardımcı o kadar da rakipsiz değil. Yeni nesil nemlendirici formüllerinde bir içerik daha ön plana çıkıyor. Son günlerin popüler yapıtaşı skualen ile tanışın.

Skualen aslında tıpkı kolajen gibi vücudumuzda doğal olarak bulunuyor ve üretiliyor. Ancak 30'lu yaşlardan itibaren skualen sentezi azalıyor. Bir çeşit lipid olan bu madde vücudun nem stoklarını korumaktan ve cildin nem bariyerini güçlendirmekten sorumlu. Yani hyalüronik asit cildin nem oranını artırırken skualen ise nem depolarını kilitleyip kaybı engelliyor da diyebiliriz.

Peki skualen nasıl elde ediliyor? Bu madde aslında köpekbalığı ciğerinde bol miktarda bulunuyor. Ancak etik yaklaşımlar sayesinde bitkisel skualen sektöre kazandırılmış durumda. Zeytin, buğday tohumu, amarant tohumu, pirinç kepeği yağları gibi seçenekler, skualenin hayvan dostu ve vegan kriterlerde elde edilmesine yardımcı oluyor.

Skualen tek başına pek de stabil bir madde değil. Kendisi oldukça güçlü ve kararsız. Dolayısıyla skualen bakım ürünleri için yumuşatılıp evcilleştirilerek skualana dönüşüyor. Değişen tek harf skualenin cilt için daha etkili ve zararsız olmasını sağlıyor. Kuru, yıpranmış, hassas ve neme ihtiyaç duyan, dış etkenlere karşı güçlenmesi gereken ciltler skualenden oldukça faydalanabilir. Siz de bu problemere sahipseniz, yeni nesil nemlendirici skualeni bakım rutininize dahil edin.

 

 

 

ETİKETLER: KURU CİLT , SKUALAN , SKUALEN , NEMLENDİRİCİ