21 Mart 2020

En Konforlu İşbirliği: Birkenstock x Proenza Schouler

YAZI: ELİF ALTINTAŞ

birkenstock, proenza schouler

246 yıllık geçmişini düşünürsek Birkenstock terlikler, anlık trend alarmı veren tasarımlardan çok daha fazlası. Yatırımlık parçalar arasında olduğunu bize her seferinde minimal tasarımlarıyla kanıtlayan marka, yaptığı işbirlikleriyle de son yıllarda yüksek modayı demokratikleştirmeyi başarıyor. Rick Owens, Valentino ve Opening Ceremony'den sonra sıra bu kez Proenza Schouler'da!

Proenza Schouler tasarımcıları Jack McCollough ve Lazaro Hernandez içinse Birkenstock terliklerinin yeri ayrı. Herkes tarafından sevilen mantar tabanlı sandaletler, ikilinin gençlik yılları favorilerinden. Hernandez "Markanın ruhunu, konforunu ve işlevselliğini korurken, tasarımı saf özüne döndürmek istedik” derken, McCollough da onları yorucu geçen defilelerin perde arkasında ayağından hiç çıkarmadığını ekliyor.

birkenstock, proenza schouler

Birkenstock x Proenza Schouler kapsül koleksiyonunda en göze çarpan tasarımsal detay ise, Birkenstock'un imza tokasının yerini alan siyah, gümüş, beyaz ve koyu sarı tonlu, üst kısmında çapraz dikiş detayları bulunan cırt cırtlar. 

Eğer dünya farklı bir yere gitmeseydi Birkenstock ve Proenza Schouler'ın fiziksel mağazalarından da ulaşabileceğiniz kapsül koleksiyon, şimdilik iki markanın da online sitelerinde ve Net-a-Porter'de satışa sunuldu.

ETİKETLER: BİRKENSTOCK , PROENZA SCHOULER