LIVING
LIVING

20 Şubat 2021

Kendi Evinin Baristası

YAZI: BAHAR ERGEL

kahve demleme horst p. horst© Horst P. Horst

Evde geçen zamanda en çok özlediğimiz şeylerden biri taze çekilmiş kahve kokusuyla dolup taşan bir mekanda günün rutin akışına kısa bir ara verip yudumladığımız kahvenin tadını çıkarmak olabilir. Tabii ki ‘take aday’ gibi bir seçenek var ama sevdiğimiz 3. nesil kahvecilerin, belki de 2. nesil olanların ambiyansı da vakit geçirmeye devam etmek için gün saydıklarımızdan. 

Evde kahve demleme seçeceğini göz önünde bulundurduğumuzda işin granül kahveyi suya atmaktan çok daha fazlası olduğunu düşünenler için söyleceklerimiz var. 

Doğru çekirdeği ya da blend'i bulmak

Kavrulmuş çekirdeki tüketeceğiniz zaman konusunda söylenen çok fazla şey var ama siz, konu kahve olduğunda tazeliğe güvenin. Bazı kahvelerin kavurma işleminden sonra uzun süre bekleyebilir türde olmasına karşın bazılarını birkaç gün içerisinde tüketmek öneriliyor. Bu konuda en güvenilir bilgiyi evinize yakın lokal bir kahveciyle sıcak ilişkiler kurarak elde edebilirsiniz. Muhtemelen size hangi zaman aralığında hangi aromaları yakalayabileceğiniz ya da ne kadar sürede tüketmeniz gerektiğiyle ilgili verileri ilk elden sağlayacaktır. Kahve, riske atmaya imkan veremeyecek kadar değerli bir keyif… 

Suyun önemli bir ayrıntı olduğunu fark etmek 

Kahvenizin lezzeti çekirdeklerin demlenme şekliyle doğru orantılı. 85 derecede demlenen kahve ile 95 arasındaki farkı anlamak için aynı koşullarda iki demleme yaparak sonuçları karşılaştırabilirsiniz. Bu adımı tamamen filtre kahve makinenize de bırakabilirsiniz tabii fakat elinizdeki en iyi ihtimalle standart bir kahve olur. 

Su seçimi de demleme kısmındaki önemli adımlardan biri. Sertliği ne kadar az olursa içimi o kadar iyi bir kahveye erişebilirsiniz. Tekrar kaynamış su ve musluk suyu kesinlikle uzak durmanız gerekenlerden… 

Sabırla öğütmek 

Demleme yönteminize göre farklı öğütmeler yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Drip ile makinede yapacağınız espresso inceliği arasında belirgin farklar var. Suyun hareketini yavaşlatıp daha derinlemesine bir demleme yani espresso demlenmesi için ince taneler gerekirken French press gibi pratik bir yöntem için çok daha kaba taneciklere ihtiyacınız olur. Her öğütücüde dereceler de farklı olabilir bu sebeple sahip olduğunuz ekipmanları iyi tanımanız gerekiyor. Ya da yine sokağınızın başındaki favori kahvecinizden size özel bir öğütme isteyebilirsiniz. 

Demleme yöntemi seçmek

Bu adıma baştan karar vermek önceki adımları uygularken size yol haritası sunabilir. V60, aeropress, Chemex ya da French press… Hangisini seçerseniz seçin uygulamanız gereken ritüellere hakim olmanız gerekiyor. 

ETİKETLER: KAHVE